אמצע היום. מאות תלמידים בבית הספר היסודי, המקום שאמור להגן עליהם. גבר שאף אחד לא מזהה, וגם לא תמיד שואל לזהותו, נכנס למוסד החינוכי. יכול לפגוע בתלמידים באין מפריע. מזל שבמקרה הזה לא מדובר במחבל או פדופיל. הפעם זה "רק" אני, כתב N12, שחדר למתחם ותיעד את הביקור.

בדיקת N12 מגלה שלא בכל מקום ההורים יכולים להיות רגועים. בשבועות האחרונים ביקרתי ב-10 בתי ספר יסודיים במרכז הארץ. ל-3 מהם הצלחתי להיכנס באין מפריע, בלי שאיש בשער יעצור אותי לבדיקה מעמיקה. המקרים האלה מדאיגים, אבל חשוב לציין 7 בתי ספר אחרים שבהם המאבטחים עשו את עבודתם כראוי ומנעו כניסה של אדם לא מוכר.

חולון – אין שאלות

12:45 בצוהריים. הצלצול נשמע בקולי קולות וחלק מתלמידי השכבות הצעירות בבית הספר מפלסים את דרכם החוצה דרך השער פתוח. יש כאן שומר שמשוחח עם הורים.

הכניסה שלי לבית הספר "קלה" - אין שאלות. הסתובבתי במסדרונות, בין הכיתות, בחדרי המדרגות. פגשתי תלמידים ומורים. אחרי סיבוב קצר – אני בחוץ.

נס ציונה – "לפגוש את האחיין"

12:55 בצהריים. הורים עומדים מחוץ לשער, ממתינים, השומר בכניסה דווקא מתעניין במעשיי. "באתי לפגוש את האחיין שלי", המצאתי. המשפט הזה הספיק. "אין בעיה", השיב המאבטח בלי לחקור יותר. כמעט מיותר לציין שאין לי אחיין שלומד שם.

אני בפנים. במסדרון, על אחד השולחנות, יושבת תלמידה. "איך מגיעים לכיתות ב'?", שאלתי אותה. "צא מהבניין, לך לבניין השני", הסבירה. הסתובבתי בחצר בית הספר שם שהו עשרות תלמידים. נכנסתי לבניין נוסף, הצצתי מדלת הכיתה וחזרתי על עקבותיי אל השער.

ראשון לציון: "תגיע עוד 5 דקות"

13:00 – גם כאן עומדים הורים בחוץ, ואני מתקרב למאבטח. "תגיד, אני יכול להפתיע את האחיין שלי שלומד כאן?", שאלתי. "אני במקרה עובד כאן באזור וחשבתי לקפוץ להגיד לו שלום. מתאים שאכנס?". המאבטח לא היסס. "תגיע עוד 5 דקות, כשהשער ייפתח, ואכניס אותך".

אחרי 5 דקות הוא עמד בהבטחתו. בלי לשאול מי אני ומי האחיין (שלא קיים) נכנסתי. שוטטתי בין המבנים ובחצר, פגשתי תלמידים בשיעור התעמלות וכאלה שהיו בדרך לכיתה. אחרי 7 דקות של סיבוב הודיתי לשומר ויצאתי.

חוזר מנכ"ל משרד החינוך מפרט את אחריותו של מאבטח בית הספר ונהלי האבטחה. "עליו למנוע כניסה של אנשים וכלי רכב לא מורשים", נכתב שם. "עליו לזהות את האנשים המעוניינים להיכנס למוסד החינוכי על כבודתם ועל כלי הרכב שלהם. עליו לרשום אנשים וכלי רכב זרים הנכנסים לתחומי בית הספר". בשלושת בתי הספר האלה זה לא קרה.

במערכת N12 בחרנו שלא לפרסם את שמותיהם של בתי הספר אליהם הצלחתי לחדור. את הפרטים המדויקים העברנו לרשויות המקומיות ולמשרד החינוך. אבל כאמור, יש מספר רב יותר של בתי ספר בבדיקה שלנו שזוכים לציון לשבח.

"לכאן לא נכנסים - זה בית ספר סטרילי"

בית הספר "צאלון" בבאר יעקב - "אתה רואה את שאר ההורים?", שאל המאבטח ולא המתין לתשובה. "כולם ממתינים בחוץ, לא נכנסים, מחכים לילדים כאן לידי, זה בית ספר סטרילי".

בית הספר "ויצמן" ברחובות – כאן הצגתי עצמי כמורה מחליף שמחפש עבודה. המאבטח הכניס אותי, ליווה אותי לחדר המנהלת ולא הסיר ממני לרגע את העיניים. כשניסיתי להסתובב קצת, גער בי: "חזור לכאן, אמרתי לך להמתין כאן למנהלת". אחרי כמה דקות קיבלתי מסגנית המנהלת כתובת מייל לשליחת קורות חיים ועזבתי.

בית הספר "נופים" בתל אביב – המאבטחת המסורה לא נכנעה ללחץ להיכנס לפגוש את האחיין. "אתה לא יכול להיכנס, אני לא מכירה אותך", אמרה והחלה להקריא את נהלי הכניסה החמורים.

בית הספר "הדקל" בתל אביב – גם כאן המאבטחת נחושה. "הכניסה אסורה, אי אפשר להיכנס", הסבירה. "זאת שעת לימודים".

בית ספר "סוקולוב" בבת ים - "אין כניסה", הבהיר המאבטח. "זרים לא נכנסים, גם לא הורים. אם אתה רוצה אתה יכול להמתין לאחיין שלך כאן, הוא גם ככה מסיים עוד 20 דקות".

בית הספר "דוד אלעזר" בבת ים - "אין דרך להיכנס עכשיו", אמר המאבטח. "הוא בשיעור עכשיו, לא נכנסים".

מבחן החדירה לבית ספר (צילום: חדשות)
בת ים: השומר עצר אותנו | צילום: חדשות

בית הספר "שרת" בבת ים – "מי אתה?", קפץ המאבטח. "אתה לא יודע שאל בית הספר הזה לא נכנסים סתם? גם לא הורים. כולם עומדים בחוץ וממתינים לילדים שלהם. לאמא ולאבא אין אישור להיכנס אז לך אתן, שאותך אני בכלל לא מכיר? אלה הנהלים".

התגובות

מעיריית חולון נמסר בתגובה: "המקרה המתואר בפנייתכם חמור. הוא ייבדק באופן מעמיק לאחר הצפייה בתיעוד".  

מעיריית נס ציונה נמסר בתגובה: "הבדיקה נעשתה לאחר סיום הלימודים. הנהלים בנושא כניסה לשטח בית הספר לאחר שעות הלימודים נקבעים על פי מדיניות בתי הספר. במהלך שעות הלימודים, דהיינו, מ-8 בבוקר ועד 12:45 בצהריים לא יורשה איש להיכנס לשטח בית הספר מבלי שיירשם בשער וזהותו תיבדק. יחד עם זאת, בעקבות המקרה, ייבחנו הנהלים, גם לעניין כניסה לבית הספר לאחר סיום שעות הלימודים".

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה: "אנו רואים את הנושא בחומרה. הנושא מתוחקר על ידי החברה לביטחון. אנו נחדד את הנהלים וככל שיתבקש יוסקו מסקנות. המדיניות בבתי הספר היא לאפשר כניסה של קרובי משפחה רק לאחר שהם נרשמים ומזדהים בתעודת זהות".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "המשרד מחזק את בתי הספר שמרביתם פעלו בהתאם לנהלים ומנעו כניסתם של גורמי חוץ שאין להם קשר לבית הספר. אשר לבתי הספר שלא מנעו את הכניסה, המשרד רואה בחומרה רבה ביותר את ההתנהלות הבלתי אחראית לכאורה של מאבטחי בתי הספר והצוותים החינוכיים.

"לעניין זה נקבעו נהלים חדים וברורים, לפיהם שער בית הספר חייב להיות נעול וכניסתו של כל גורם באשר הוא חייבת להיעשות בתיאום ומראש עם צוות בית הספר. המשרד יפעל אל מול הגורם המעסיק של המאבטחים ואל מול צוותי בתי הספר כדי להבהיר את חומרת הדברים ואת הפקת הלקחים המידית שתבוצע. כמו כן, יפעל המשרד לחידוד הנהלים".