משרד החינוך הנחה לא להוציא את הטלפון הסלולרי מהתיק בשיעורים ובהפסקות: אחרי הצהרות רבות מצד מערכת החינוך, כולל כאלו של שר החינוך עצמו, משרד החינוך מפרסם הנחיות חדשות להגבלת שימוש בטלפונים הניידים בבתי הספר היסודיים. לפי ההנחיות, התלמידים יידרשו להשאיר את המכשירים בתיקים לא רק בזמן השיעורים, אלא גם במהלך ההפסקות. 

לקריאת המכתב המלא שנשלח למוסדות החינוך

"הפסקות, מבחינה חינוכית, הן שיעור לכל דבר – למידה במאה ה-21 אינה מסתיימת בשטח הכיתה ומובן שהפעילות החינוכית בהפסקות לא פחות חשובה", נכתב במכתב ששיגר היום (רביעי) המנהל הפדגוגי במשרד החינוך למנהלי בתי הספר, יועצים וצוותים חינוכיים - ובו מופיעות ההנחיות.

100% פרטיות היא חד קרן- דמיונית
טלפון חכם (אילוסטרציה) | צילום:עוד לפי הנהלים החדשים, שימוש בטלפונים יהיה רק בהגעה וביציאה מבית הספר ולא יתאפשר שימוש בהם בתוכו. בנוסף, לפי משרד החינוך, הלמידה הדיגיטלית תתבצע במחשבים ובאמצעות הרשת הבית ספרית.

"במובנים רבים, הטלפונים הניידים פורסים בפני התלמידים רשת של מידע ואמצעי התקשרות אינסופיים, אולם מהצד האחר, חשוב שהילדים יהיו באינטראקציה בלתי אמצעית עם סביבתם, יפתחו מיומנויות חברתיות ותקשורת פנים אל פנים, ויעסקו בפעילות גופנית", טענו במשרד החינוך. "המדיניות החינוכית החדשה שנוגעת לטלפונים ניידים, מבקשת למצוא את האיזון הנכון".

רפי פרץ, שר החינוך  (צילום: רויטרס, רונן זבולון)
שר החינוך הרב רפי פרץ | צילום: רויטרס, רונן זבולון"יש למצוא איזון בין הצרכים של התלמידים וההורים להצטייד בטלפון נייד, לבין ההבנה שיש לקבוע בעניין זה כללי משחק ברורים", נכתב. "ככל שמדובר בתלמידי בתי הספר היסודיים, ההנחיות בנושא שימוש בטלפונים ניידים הן שהתלמידים יוכלו להביא טלפונים ניידים לבית הספר, לצורך יצירת תקשורת עם הוריהם עם הגעתם לבית הספר וביציאה ממנו, אולם הם יתבקשו לכבות את המכשירים ולהניחם בתיק בזמן שעות הלמידה".

המחנכים יידרשו להמשיך לקיים הכשרות לצוותים שעוסקים בהתנהלות ברשת ומניעת פגיעה. כמו כן, המשרד ממליץ לקיים מפגשים, סדנאות, הדרכות והרצאות לקהל ההורים בנושא הזה: "מתוך מטרה לפתח את המודעות ולהגביר את הנוכחות והמעורבות של הורים באשר להתנהלות ילדיהם ברשת ולאפשר להם להוות דמויות אליהן ניתן לפנות לעזרה בעת הצורך".

ומה עם חטיבות הביניים והתיכונים? 

בוועידת המשפיעים של חדשות 12 שהתקיימה בתחילת חודש ספטמבר, אמר שר החינוך הרב רפי פרץ בריאיון ליעל אודם כי הוא מקדם ותומך ברפורמת סוגיית השימוש בסמארטפונים במערכת החינוך. הוא הודיע כי מעתה, יוגבל השימוש בסלולרי בבתי הספר לילדי כיתות א' עד ו'.

שר החינוך פרץ אמר בוועידת החדשות כי "מיד עם כניסתי לתפקיד, הנחיתי את המנכ"ל להקים צוות מקצועי בראשותו שיבחן את הסוגיה. במהלך החודשים האחרונים שקד הצוות המקצועי על גיבוש הנחיות חדשות לשימוש בפלאפונים כשהדגש הוא על בתי הספר היסודיים".פרץ הוסיף: "עשינו סקר בקרב הורים וגילינו שהרוב רוצה שיהיו הגבלות על השימוש בטלפונים חכמים בבתי הספר. ההשפעות קריטיות בגילאי היסודי, על ההתפתחות הקוגנטיבית של הילדים, המרחב החברתי ועל יכולת קשב וריכוז".

בקשר לחטיבות הביניים והתיכונים הוסיף שר החינוך: "הצוות המקצועי ימשיך לשבת על המדוכה כדי לגבש מענה מתאים. כרגע תימשך המדיניות לפי חוזר מנכ"ל הקודם בו מנהל בית הספר והצוות החינוכי בשיתוף עם ההורים והתלמידים יקבעו את המדיניות הבית ספרית בעניין".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

 

 

 

_OBJ

 

 

_OBJ