שר החינוך רפי פרץ התייחס היום (שלישי) לפרסום אמש במהדורה המרכזית כי בעקבות יוזמת "תנו לגדול על שקט" והחדשות 12 כי ישקול תוכנית החירום למניעה ושימוש נכון בטלפונים חכמים בקרב בתי ספר יסודיים. בכנס הערכות לקראת פתיחת שנת הלימודים למנהלי בתי ספר של מחוז מרכז‎  אמר הרב כי במשרד ישקלו למנוע כליל הכנסת טלפונים סלולרים לבתי הספר.

"נקיים חשיבה מחודשת ונבדוק לעומק האם השימוש הוא יעיל, מושכל ואחראי בהיבטים הלימודיים והחברתיים-רגשיים", הבטיח. "נבדוק יתרונות מול חסרונות. אתם מתמודדים עם האתגר הזה יום יום, לכן בזמן הקרוב אקיים בלשכתי מפגש עם מנהלי בתי ספר מכל המגזרים ומכל שכבות הגיל, ובנוסף נקיים דיון עם גורמי המקצוע במשרד". 

ילדים בטלפון הנייד (צילום: rf123, חדשות)
בקרוב - תמונה שלא נראה יותר? | צילום: rf123, חדשות

במסגרת תוכנית החירום שצפויה לפעול בבתי הספר היסודיים ינקטו הצעדים הבאים: איסור הכנסה של סמארטפונים לבתי הספר, עידוד רכישה ושימוש בטלפון בטוח לפחות עד גיל 10, הכנסת שיעור "גלישה בטוחה" לתוכנית הלימודים וסדנאות מיוחדות בנושא להורים.

כך מתמודדים עם התופעה במערכות החינוך בשאר העולם

לפני כשמונה חודשים התקיים במרכז הבינתחומי בהרצליה כנס הורים ומומחים של יוזמת "תנו לגדול על שקט". במסגרת הכנס הועבר הלאה הרעיון שנועד להרחיק מילדים קטנים את הסמארטפונים. לכנס שותף המרכז לחקר הפסיכולוגיה של האינטרנט בבית הספר לתקשורת במרכז הבינתחומי.

במהלך הכנס ניתנו כלים להורים שילדיהם בכיתות א'-ד' לעשות את המהלך לרכישת טלפון בטוח ללא אינטרנט כטלפון ראשון ובכך לדחות את גיל קבלת הטלפון החכם. עוד ניתנו בכנס כלים להתמודדות עם אתגרי הרשתות החברתיות וההתמכרות אליהם.

"תנו לגדול על שקט" היא יוזמה פרטית שמובילות שתי אמהות, סיגל רובין שהם ונעמה גלעדי, התופסת תאוצה בחצי השנה החולפת בקרב הורים ביותר מ-200 בתי ספר ברחבי הארץ. מתן טלפון בטוח בשנים הראשונות נותן מענה, לדעת מובילי היוזמה, לשני צרכים: הצורך הגדל של ההורים לשמור עם הילדים על קשר, כשהם מתחילים ללכת לבד וביטול הלחץ הקבוצתי המופעל על הילדים לרכישת טלפון חכם.

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! בואו לראות את נבחרת הכתבים המובילה בישראל במפגשים יוצאי דופן, פנים אל פנים עם האנשים המשפיעים במדינה >>> מהרו להירשם עוד היום