ראש ממשלת קטאר מוחמד אל-ת'אני הודיע הערב (רביעי) כי במדינתו בוחנים מחדש את תפקידם כמתווכים במסגרת המו"מ בין ישראל לחמאס, מאחר ותפקידם מנוצל לרעה ע"י פוליטיקאים מסוימים למטרותיהם הפרטיות. מדובר במהלך חריג, שכן קטאר היא בעצם אחת משתי המתווכות המשמעותיות ביותר במו"מ - וכעת היא מודיעה שהיא שוקלת את צעדיה.

לצד זאת, ישנו עוד מאמץ להתניע את המו"מ לעסקת חטופים חדשה, למרות האכזבה בישראל - שאמרה כן להצעה האמריקנית מרחיקת הלכת, בעוד סינוואר סירב. גורמים בישראל מסרו לחדשות 12 כי כישלון המו"מ האחרון מוכיח שני דברים: הקטארים לא עשו את עבודתם ולא לחצו מספיק - "ברז הכסף" לא נסגר וראשי הנהגת חמאס לא סולקו מהמדינה. עם זאת, אותם גורמים אף מודים בחדרים סגורים כי ישנה אכזבה גם מהאמריקנים, שלא לחצו מספיק את הקטארים.

ראש ממשלת קטאר מוחמד בן עבד א-רחמאן א-ת'אני (צילום: reuters)
שוקלת את תפקידה במו"מ מחדש. ראש ממשלת קטאר אל-ת'אני | צילום: reuters

דבריו של אל-ת'אני מתכתבים עם הניסיון להפעיל על המתווכחת הקריטית הזו לחץ. בכל מקרה, בישראל דוחים על הסף את התשובה המטרידה של סינוואר - לפיה הוא יכול להחזיר בשלב הראשון של העסקה המתגבשת רק פחות מ-20 חטופים. בידי ישראל הוכחות ברורות שאפשר לקיים עסקה עם לפחות 40 חטופים בקטגוריה ההומניטרית, שכוללת נשים, גברים מבוגרים ופצועים - ותהיה אפשרות לקיים אפילו פעימה שניה בעסקה.

בשורה תחתונה, יהיה עוד מאמץ לבדוק האם אפשר לגבש עסקה כמו שדובר עליה עם עוד לחץ קטארי. אם לא, ככל הנראה מנהלי המו"מ יקוו לרגע שבו הם יצטרכו להגיד לציבור ולמקבלי ההחלטות האם אפשר להחזיק בשני הדברים או שצריך לבחור - החזרת חטופים או המשך לחימה.