המשא ומתן לשחרור החטופים שמוחזקים ברצועת עזה יתחדש ביום שלישי הקרוב. ראש המוסד דדי ברנע חזר היום (שבת) מפגישה משולשת שקיים עם ראש ה-CIA וראש ממשלת קטאר, ועסקה בשחרור החטופים. בתום הפגישה הוחלט - המשא ומתן יחודש בקרוב, על בסיס הצעות חדשות של הצדדים. 

בפגישה המשולשת של ראש המוסד, ראש ה-CIA וראש ממשלת קטאר דנו השלושה בבניית תשתית לחידוש שיחות המשא ומתן לשחרור החטופים. את השיחות שייפתחו יובילו המתווכות - קטאר ומצרים, במעורבות פעילה של ארה"ב. נשיא ארה"ב ביידן אמר היום: "אנחנו עובדים על הפסקת אש מידית בעזה שתחזיר את החטופים הביתה".

בלילה שבין רביעי לחמישי התכנס קבינט המלחמה, והשרים דנו בניסיונות לחידוש המגעים לעסקת חטופים. בסיום הדיון עדכנה לשכת ראש הממשלה נתניהו כי צוות המשא ומתן הישראלי הונחה לחדש את השיחות לשחרור החטופים. עם זאת, בלשכת נתניהו לא ציינו כיצד צוות המו"מ צפוי לחדש את השיחות, שלא נוהלו בשבועות האחרונים.

יחיא סינוואר, בנימין נתניהו (צילום: פלאש 90, ap)
הקבינט הנחה את לחדש את השיחות. סינוואר ונתניהו | צילום: פלאש 90, ap

שיחות המשא ומתן לשחרור החטופים התפוצצו בתחילת חודש מאי, אחרי הודעת ארגון הטרור חמאס שהוא "מקבל את התנאים לעסקת חטופים". אותה הודעה התבררה כתרגיל, אחרי שארגון הטרור הסכים לתנאים שישראל לא מוכנה לקבל. גם ארה"ב אישרה מאוחר יותר שההצעה מרחיקת לכת ולא נידונה עם המתווכות.

בשבוע שעבר דווח ב-CNN כי המודיעין המצרי שינה בחשאי את פרטי הצעת הפסקת האש שישראל, ארה"ב וקטאר הסכימו עליהם - מה שהוביל להודעת חמאס. "כולנו הרגשנו שהם הוליכו אותנו שולל", אמר אחד המקורות. על פי הדיווח, ראש ה-CIA ויליאם ברנס שהיה באזור באותם ימים "זעם והיה נבוך", והרגיש שהמעשה של מצרים גרם לו להיראות כמי שלא היה "בלופ". "ברנס כמעט התפוצץ", נטען. 

עוד נטען כי מי שהיה אחראי לשינוי פרטי ההסכם הוא אחמד עבד אל-ח'לק, סגנו הבכיר של ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל. "הוא אמר משהו אחד לישראלים ומשהו אחר לחמאס". לאחר שראש ממשלת קטאר גילה על כך - הוא עדכן את ראש המוסד דדי ברנע כי מצרים פעלה לבדה ועל דעת עצמה.