ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף הערב (ראשון) בחריפות בפתח קבינט המלחמה את ההדלפות מתוך צוות המשא ומתן לשחרור החטופים, בעיקר בכתבה של התוכנית "עובדה". "התדרוכים השקריים מצוות המשא ומתן רק פוגעים במאמץ להשבת החטופים", האשים נתניהו. "הם זורעים ייאוש אצל משפחות החטופים. הם רק הביאו את חמאס להקשיח עמדות, והם שקריים".

לדברי נתניהו, "אם יש מישהו בצוות המשא ומתן שלא מוכן לקבל את החלטות הדרג המדיני רק בשביל לקבל כותרות אנונימיות ושקריות בתקשורת למטרות פוליטיות - שיהיה הגון ולא יהיה פה".

בעדויות מתוך צוות המשא ומתן שפורסמו לפני עשרה ימים בתוכנית "עובדה" תיארו האנשים שנמצאים במאמץ להחזרת החטופים שהם מרגישים שהם חייבים לספר איך הוחמץ שוב ושוב הסיכוי לעסקה, ומי לדעתם אחראי לזמן יקר שבוזבז, ועלה בחיי אדם. "בין האמירות והנרטיבים שמנסים לייצר, למעשים בפועל, יש פער עצום. וקשה לחיות איתו", אמר א'. "ממשלת ישראל לא עושה הכול. אני חושב שהיא לא עושה גם את כל מה שתלוי בה".

מהעדויות עלה כי המסר לצוות הוא אל תחפשו רעיונות יצירתיים: "האווירה היא כל הזמן ששם למעלה לא רוצים, ושרוח קרירה מגיעה מלשכת ראש הממשלה. חווינו חוסר קשב לקבל רעיונות והצעות", הסביר א'.

ישיבת קבינט המלחמה במהלך מלחמת חרבות ברזל (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
ישיבת קבינט המלחמה. ארכיון | צילום: קובי גדעון , לע"מ

"אני לא יודע להגיד שבלי נתניהו הייתה עסקה, אני יודע להגיד שהסבירות לעסקה הייתה גבוהה יותר", אמר ד'. "מה שכן, מחודש דצמבר, בטח מינואר, ברור לכולם שאנחנו לא מנהלים משא ומתן. זה קורה שוב ושוב: מקבלים מנדט ביום, ואז ראש הממשלה עושה שיחות טלפון בלילה, מנחה 'אל תגידו את זה', 'לא מאשר את זה', עוקף ככה גם את ראשי הצוות וגם את קבינט המלחמה".

"המשא ומתן בדינמיקה הנוכחית יכול להימשך גם שנה קדימה", אמר א', "והוא יכול להגיד 'מה אתם רוצים, אנחנו נמצאים בתוך משא ומתן'. אין פה... אין פה כלום. הדיונים לא מתרוממים לדיונים אסטרטגיים, זה נשאר בטקטיקה".

הכיוונים החדשים והסוגיות בלחימה שנותרו פתוחות

קבינט ניהול המלחמה התכנס הערב לדיון ראשון זה 12 ימים בסוגיית החטופים, במהלכו העלו צוותי המשא ומתן כיוונים חדשים בניסיון להביא לפריצת דרך במגעים. בינתיים, סוגיות עיקריות שקשורות להימשכות הלחימה נותרו פתוחות, למרות שהן עשויות להשפיע על עסקה. לפי גורם הבקיא בפרטים, דילמה עיקרית שעדיין לא נפתרה היא המנגנון השלטוני ברצועה.

הכוחות במבצע הממוקד (צילום: דובר צה"ל)
ישראל מסרבת להפסיק את הלחימה. לוחמי צה"ל במרכז הרצועה | צילום: דובר צה"ל

לנוכח העובדה שישראל מסרבת להפסיק את הלחימה, הלחצים לייצר אלטרנטיבה שלטונית לחמאס גוברים – גם מתוך הדרגים הפוליטיים. הערב בהצהרה שנשא השר בני גנץ הוא הדגיש את חשיבות הסוגיה: "יצירת חלופה שלטונית לחמאס, כזו שתאיים על שרידותו במובן הכי בסיסי של שלטון אזרחי, תייצר אצלו אינטרס, זאת בנוסף ללחצים מצדן של המתווכות קטאר ומצרים".

סוגיה נוספת שעלתה בהקשר זה בימים האחרונים הינה מספר החטופים שנותרו בחיים. גורמים ביטחוניים הכחישו בשיחה עם חדשות 12 את הדיווח של ה"דיילי מייל" שלפיו הערכת גורמי מודיעין בשב"כ מעלה חשש שרק כ-40 חטופים עדיין בחיים. הגורמים הביטחוניים הדגישו כי "המספר גבוה בהרבה וכי חמאס אחראי לגורלם". בשב"כ הכחישו גם כן את הדיווח הבריטי.