דיון דחוף שהיה עד כה חשאי, התקיים ביום שלישי בלשכת ראש הממשלה, ובו עלו תרחישים מטרידים: חששות כבדים מאפשרות להוצאת צווי מעצר בין-לאומיים בבית הדין הבין-לאומי הפלילי בהאג - נגד בכירים ישראלים בצמרת הביטחונית והמדינית, כולל נגד נתניהו עצמו. הרקע לכך הוא כמובן המלחמה בעזה, ובדיון נכחו בכירי הצמרת המדינית והמשפטית בישראל. 

בנימין נתניהו (צילום: פלאש 90)
חשש מהוצאת צו מעצר אישי נגדו, רוה"מ בנימין נתניהו | צילום: פלאש 90

ממסרים שהגיעו לאחרונה לירושלים - הסיכוי להוצאת צווי מעצר גדל דרמטית, ואולי אפילו יהיה ניסיון ראשון להוציא צווים כאלו כבר עד סוף החודש הקרוב. בהתייעצויות האלו עולה הסוגייה של משבר הומניטרי ברצועה, אמירות של כמה מדינות על כך שישראל מפרה את הדין הבין-לאומי, וכן ההתייחסות לאוכלוסיה האזרחית ברצועת עזה באופן שמפר את אמנת ז'נבה הרביעית.

בדיון החירום המצומצם נכחו השר דרמר, שר המשפטים יריב לוין ושר החוץ ישראל כץ, וכן גורמי מקצוע ומשפטנים נוספים שעוסקים בנושא במשרד החוץ והביטחון. בתום הדיון, התקבלה החלטה לנסות לנקוט בכמה פעולות דחופות של הרגע האחרון - מול בית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג וגם מול גורמים מדיניים בעלי השפעה, כדי למנוע את הוצאת צווי המעצר.

בית הדין הבינלאומי בהאג (צילום: רויטרס)
הסיכוי להוצאת צווי מעצר נגד בכירים ישראליים גדל דרמטית, בית הדין הבין-לאומי בהאג | צילום: רויטרס

גם בפגישותיו עם שרי החוץ של בריטניה וגרמניה בירושלים, ראש הממשלה נתניהו ביקש את סיועם בסוגיה מול בית הדין. זוהי תסבוכת משפטית לא פשוטה, שמדינת ישראל מכירה אמנם מהעבר, אך עכשיו היא מופיעה ביתר שאת בעקבות המלחמה בעזה, חצי שנה אחרי השבעה באוקטובר.