השר בני גנץ, חבר קבינט המלחמה, למעשה חשף הערב (רביעי) שמגעים מתקדמים מתנהלים לקראת פסגת פריז 2. אמש דיווחנו בחדשות 12 שפסגה כזו צפויה לקרות, ועתידים להשתתף בה ראש המוסד, ראש המודיעין המצרי, ראש ממשלת קטר וראש ה-CIA. הפסגה מתוכננת להתקיים ככל הנראה מחרתיים, ביום שישי.

בישראל עדיין ממתינים ל"איתות הזהב", ולהבנה שחמאס אכן מתגמש בעמדותיו ומתכוון לרכך אותן. כשאיתות כזה אכן יגיע לירושלים הוא יועבר אל ראש המוסד – ומשם אל שולחנו של ראש הממשלה, לקראת ההכרעה: האם להשתתף בפסגה נוספת בפריז?

מקרון בטקס למען החזרת החטופים, פריז (צילום: reuters)
מקרון בטקס הקורא להשבת החטופים בפריז | צילום: reuters

ההערכה כרגע היא שפסגה אכן תתקיים, בכפוף לכך שהפערים יצטמצמו וניתן יהיה לבנות מתווה. גורמים ישראלים אישרו כי נראה שהדבר צפוי להתאפשר.

חשיבות לוח הזמנים כעת היא דרמטית, ולא רק בגלל שעון החול של החטופים. בכל הצדדים מבינים את משמעות לוח השנה, ותחילתו של הרמדאן בעוד שבועיים וחצי. גנץ הצהיר הערב כי "אם לא יהיה מתווה חטופים, נפעל גם ברמדאן". הוא יודע שכל הנוגעים בדבר – מארה"ב ועד קטר, ממצרים ועד חמאס, ובוודאי שישראל – מבינים שיש פה חלון הזדמנויות. בחלון כזה האינטרסים של כולם מתלכדים, מה שמגביר את הסיכוי לעסקה.

במקביל, צרפת אישרה הערב את הודעת קטר על העברת התרופות לחטופים. בהודעה הצרפתית נאמר: "יש בידינו מידע שחלק מהחטופים קיבלו את התרופות". לפי הפרסומים מדובר בכ-45 חטופים חיים שקיבלו תרופות.

גורם רשמי מסר כי פריז עודכנה על העברת התרופות לפני הפרסום שיצא מדוחא אתמול. לדברי הגורם, שיח עדיין מתנהל עם הקטרים בנוגע לאימות או למתן ראיות להעברת התרופות. בימים הקרובים צפוי ביקור של אמיר קטר בארמון האליזה בפריז.

התקרבות הרמדאן חשובה גם מבחינת ישראל, שכן בירושלים מעדיפים להרגיע את השטח ולהימנע מהסלמה שחודש רמדאן עלול להביא עמו. מאידך, החשש הגדול ביותר של חמאס הוא רפיח – ובארגון חוששים ומפחדים מאוד מכניסה גדולה ורחבה של צה"ל לרפיח. אלפי אנשי חמאס נמלטו לאחרונה מרפיח, שנחשבת לצינור החמצן העיקרי ברצועה.

נכון להיום נציגי כל הצדדים נמצאים בקהיר, מלבד ישראל. מדובר באנשי חמאס, מצרים, קטר ושליח הנשיא ביידן למזרח התיכון המייצג את ארה"ב.

אנשי משלחת חמאס שנפגשו הערב עם המודיעין המצרי מייצגים את כל מוקדי הכוח של חמאס; אסמעיל הנייה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, המייצג את "חמאס חוץ". ח'ליל אל-חיה, סגנו של סינוואר, מייצג את עמדת סינוואר ואת "חמאס עזה". בנוסף, זאהר ג'בארין, מחליפו של סאלח עארורי המייצג את "חמאס גדה". שלושתם, כאמור, נמצאים כעת בקהיר.

בכיר חמאס מוחמד נזאל אמר הערב לאל-ג'זירה: "משלחת חמאס נמצאת בקהיר כדי לנהל משא ומתן לעסקה חדשה. אנחנו פועלים כדי להגיע להבנות במהירות. לא סוגרים את הדלתות בפני כל אפשרות לעסקה לפני חודש רמדאן".

אוהד חמו וספיר ליפקין השתתפו בהכנת הידיעה.