פרסום ראשון: המגעים להשגת עסקה לשחרור חטופים נמשכים, והערב (ראשון) פרסמנו לראשונה ב"מהדורה המרכזית" כי רה"מ בנימין נתניהו העלה דרישה חדשה שעלולה לסבך את המשא ומתן. בנוסף, גורמים בכירים האשימו: "נתניהו מנסה לטרפד את העסקה מסיבות פוליטיות".

 

אחרי הפסגה השנייה בפריז שהתקיימה בסוף השבוע - מחר (שני) תצא משלחת המשך לקטאר לקידום המשא ומתן לעסקת חטופים. כפי שפרסמנו, רה"מ נתניהו ש"מקשיח עמדות" העלה תנאי חדש לעסקה שלא עלה בפסגה, ולפיו - המחבלים הכבדים יגורשו לקטאר. 

בנוסף, דיווחנו הערב כי על אף שסוכם שלמשלחת שתצא מחר לקטאר להמשך הדיונים יהיה מנדט רחב יחסית, זה צומצם בידי רה"מ. כך למעשה, יוכלו הנציגים מישראל לדון רק בסוגיות הומניטריות מצומצמות כמו מספר המשאיות וכמות האוכל שייכנסו לרצועה.

גורמים בכירים המעורים במו"מ
גורמים בכירים המעורים במו"מ

בריאיון ל-CBS טען היום נתניהו כי ישראל תפעל ברפיח, גם אם תהיה עסקה. גורמים שמעורים בפרטי המשא ומתן טענו: "בעת הזו, רגע לפני תשובת חמאס, יש לשמור על עמימות. הדיבורים מטרפדים את המו"מ".

עוד האשימו הגורמים כי בשל נסיבות פוליטיות, "נתניהו לא באמת מעוניין בעסקה". "הוא עושה תרגילים כדי לטרפד את המו"מ ושולף דרישות ברגע האחרון", האשימו. למעשה, נתניהו בעמדת יחיד בקבינט המלחמה, שם יש "חזית אחידה" וכל החברים בקבינט המלחמה מלבד נתניהו חושבים שצריך עסקה בעת הזו.

הערב דיווחנו גם כי על רקע ההתקדמות במגעים להשגת עסקה, משפחות החטופים נועדו. הפגישה הוגדרה "טעונה" בצל ההבנה כי מי שלא ישוחרר בעסקה הזו עלול לחכות עוד זמן רב, וכי אין לדעת מה יעלה בגורלו. המשפחות טענו כי הן מתכוונת לדרוש את שחרור כל החטופים ולהבהיר שבשלב זה "כל המקרים הם כבר הומניטריים". המשפחות הוסיפו כי גם אם יהיה שחרור של חלק מהחטופים, הן דורשות לגבש מתווה שיוביל לבסוף לשחרור של כולם.

מקור בהנהגת חמאס אמר הערב לאל-מיאדין כי "יש כמה תיקונים חדשים בסעיפים שמהווים מחלוקת גדולה בין חמאס לישראל". לדבריו, למרות שהושגה התקדמות מסוימת בנקודות מסוימות, "התעלמו מהדרישות העיקריות של חמאס - קביעת הפסקת אש סופית ונסיגה מוחלטת של כוחות צה"ל מהרצועה".

על פי המקור בחמאס, ההתקדמות בפסגת פריז הייתה הגידול במספר האסירים הפלסטינים שהם דורשים לשחרור. מיחס של 3 אסירים פלסטינים על כל חטוף ישראלי שמשוחרר - ליחס שנע בין 3 ל-13 על כל חטוף. עוד נטען כי כחלק מתוצאות הפסגה, הוחלט לאפשר את חזרת ההעזתים עקורים לבתיהם בצפון הרצועה, אך באופן מוגבל והדרגתי - בעוד שבפסגה הראשונה הוחלט רק "לשקול מחדש" את שובם. לפי המקור, "חמאס מתעקש על חזרתם המלאה בשלב הראשון - הפער עדיין גדול בין שני הצדדים, בעיקר עם דחייתה של ישראל הפסקת אש סופית ונסיגה מוחלטת".

דפנה ליאל וספיר ליפקין השתתפו בהכנת הידיעה.