כמעט שבוע חלף מאז שהתחדשו השיחות בין ישראל למתווכת לעסקת חטופים חדשה. הערב פרסמנו ב"המהדורה המוקדמת" כי גורמים המעורים במשא ומתן מדווחים על "התקדמות קלה" במגעים. במקביל, בישראל כבר הבהירו שהמטרה להשיג עסקה לפני רמדאן שיחול ביום ראשון הבא, אך הפערים עדיין על קיימים. הבהרות הצדדים בעניין המשא ומתן, ולאן הולכים מכאן? עושים לכם סדר

ארה"ב ומצרים - למול ישראל

לפני יומיים נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן התייחס למגעים לעסקה, ואמר כי הוא "מקווה להגיע להפסקת אש עד ליום שני הבא". היום, נשיא מצרים א-סיסי הצטרף לדבריו של הנשיא האמריקני: "מקווים להגיע להפסקת אש בימים הקרובים, שתאפשר להכניס לרצועה סיוע הומניטרי לרצועה".

עדכונים אחרונים מהעסקה - סיקור N12

בישראל עוד לא התייחסו לדברים של א-סיסי, אבל לאופטימיות של הנשיא ביידן כן. בכירים ישראלים ששוחחו עם N12 אמרו כי הם "לא יודעים על מה הדברים של ביידן נשענים". הם המשיכו לצנן את האופטימיות, ואמרו כי "ההתפתחויות במשא ומתן דווקא שליליות".

לארה"ב יש אינטרס להפוגה בלחימה, מאחר שזו "אבן הדומינו" הראשונה להרגעת האזור. מדובר גם באינטרס אישי של הנשיא ביידן, שכן במגעים הללו תלויה הקדנציה הבאה שלו.

הפערים שנשארו

  • דרישות חמאס: הפסקת הלחימה ושיקום הרצועה. הפער: בישראל לא מוכנים כלל לדון בתנאים הללו כחלק מהעסקה ההומניטרית. נכון לרגע זה, חמאס טרם ויתר עליהן. 

בנוסף, בחמאס אומרים כי לא ייתכן שאין התייחסות במסמך המתווה להפסקת אש קבועה - והוסיף כי מספר האסירים שישוחררו "נמוך מדי".

יחיא סינוואר (צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90)
"חידת סינוואר": מנהיג חמאס בעזה לא משמיע קול; דרגי המקצוע: ישראל צריכה להיות יותר אקטיבית במגעים | צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

"חידת סינוואר" - והמטרה הישראלית

בישראל בינתיים ממתינים לשמוע את דעתו של מנהיג חמאס בעזה סינוואר, שלא מתקשר עם הסביבה מאחר שאינו מעוניין להתגלות. דרגי המקצוע אומרים שישראל יכולה להיות יותר אקטיבית במגעים, על אף ההמתנה למוצא פיו של סינוואר.

ישראל אופטימית שסינוואר יגיד "כן" לעסקה עם "כוכבית", ונערכת גם שיציב תנאים שונים כמו: סיום המלחמה, החזרת תושבי צפון הרצועה לביתם, הגברת הסיוע ההומניטרי ונסיגת צה"ל מהרצועה. בחדרים הסגורים, בישראל דנים בפתרונות יצירתיים לגבי הסעיפים הללו שכנראה ידרוש חמאס.

בנוסף, בישראל כאמור מעוניינים להגיע לעסקה לפני חודש רמדאן - כשברקע נערכים גם לפעולה ברפיח. אולם, על פי ההערכות, לא צפוי מבצע צבאי ברפיח לפני תחילת רמדאן - וסינוואר יודע זאת. 

שוחח עם בני משפחת יוסף. הנייה (צילום: רויטרס, חדשות)
הנייה: מגלים גמישות במשא ומתן מול ישראל, אבל מוכנים להמשיך בלחימה | צילום: רויטרס, חדשות

בצל שתיקתו של סינוואר, איסמאעיל הנייה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי ארגון הטרור מגלה גמישות במשא ומתן מול ישראל, אך הבהיר כי הוא מוכן להמשיך בלחימה. הנייה גם קרא למוסלמים בישראל להתבצר באל-אקצא בתחילת רמדאן.

ההסכמות של ישראל

  • הפוגה בלחימה, כולל הפסקה חלקית של הטיסות
  • שחרור 400 אסירים פלסטינים, כולל מחבלים "כבדים"
  • החזרת תושבי צפון הרצועה לבתיהם, למעט גברים בגיל צבא
  • הגברה משמעותית של הסיוע ההומניטרי - עד 500 משאיות מדי יום
  • שיקום המאפיות ובתי החולים ברצועת עזה
מפתח שחרור החטופים על פי הדיווח בניו יורק טיימס
מפתח שחרור החטופים על פי הדיווח בניו יורק טיימס

לפי הניו יורק טיימס, כחלק מהעסקה ישוחררו 5 חיילות חטופות - תמורת 15 מחבלים "כבדים". בנוסף, ישוחררו 7 אזרחיות - תמורת 21 אסירים פלסטינים. מפתחות השחרור: 6 אסירים פלסטינים תמורת כל גבר ישראלי חטוף מעל גיל 50; 12 אסירים פלסטינים תמורת כל חטוף ישראלי נוסף פצוע.