דוח רשמי ראשון של איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית על מתקפת חמאס ב-7 באוקטובר קובע כי פשעי מין נעשו במהלכה באופן שיטתי ומכוון. פשעי המין התאפיינו בריבוי פוגעים, פגיעה מול בני משפחה והוצאות להורג, ולוו בפרקטיקות סדיסטיות ייחודיות. הפגיעות המיניות התרחשו בכל הזירות שבהן התבצע הטבח ב-7 באוקטובר, בין היתר במסיבת הטבע נובה ליד קיבוץ רעים, בקיבוצים וביישובים בדרום, בבסיסי צה"ל וכן בשבי בעזה. 

קיבוץ ניר עוז אחרי מתקפת 7 באוקטובר (צילום: חיים גולדברג, Flash90)
קיבוץ ניר עוז אחרי מתקפת 7 באוקטובר | צילום: חיים גולדברג, Flash90

"הדוח, שיוגש למקבלי ההחלטות באו"ם, לא משאיר אפשרות להכחשה או התעלמות. ארגון הטרור חמאס בחר לפצוע את מדינת ישראל בשתי אסטרטגיות ברורות – לקיחת אזרחים בשבי, ופשעי מין סדיסטיים", מסרה אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע. עוד אמרה כי "אי אפשר עוד לשתוק – אנו מצפות מהארגונים הבין-לאומיים לנקוט בעמדה ברורה, אי אפשר לעמוד מהצד. העמידה מנגד תיזכר ככתם היסטורי על כל מי שבחרו לשתוק, להשתיק ולהכחיש את פשעי המין שביצעו אנשי חמאס".

אורית סוליציאנו, מנכ"לית מרכזי הסיוע (צילום: תמר סלומון)
אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע | צילום: תמר סלומון

הדוח הוא המחקר הרשמי הראשון מאז 7 באוקטובר המוכיח בבירור כי אין מדובר ב"תקלה" או במקרים ספורדיים, אלא באסטרטגיית פעולה ברורה, ובהתעללות מינית שיטתית, מכוונת ואכזרית ביותר. הוא עוסק בפגיעות המיניות והמגדריות שבוצעו במלחמה ומהווה תשתית ראיות ראשונית המעידה על ביצועם של פשעי מין בהיקף נרחב. הדוח מנתח עשרות פרטי מידע חסויים וגלויים, כולל עדויות של עדי ראייה ושמיעה, ראיונות עם כוחות הצלה וטיפול, מידע שהותר לפרסום באמצעי התקשורת הכתובה והאלקטרונית ופניות שהגיעו אל האיגוד.

עוד עולה מממצאי הדוח כי מתקפת חמאס כללה מעשי אונס אלימים, תוך איום בכלי נשק, שבחלק מהמקרים כוונו כלפי נשים פצועות. רבים ממעשי האונס בוצעו קבוצתית, תוך שיתוף פעולה בין המחבלים המתעללים. לעיתים קרובות, בוצע האונס מול בני זוג, משפחה או חברים – באופן שנועד להגביר את הכאב וחוסר האונים של כל הנוכחים ולזרוע אימה נוספת. מחבלי חמאס ביצעו מסע ציד בעקבות צעירות וצעירים שברחו מהמסיבה, ולפי עדויות גררו אותם מהשיער, תוך צרחות. המעשים כוונו לנשים, נערות וגברים כאחד. במרבית המקרים, הקורבנות נרצחו לאחר האונס ואף במהלכו.

קיבוץ ניר עוז אחרי מתקפת 7 באוקטובר (צילום: חיים גולדברג, Flash90)
מתקפת חמאס ב-7 באוקטובר בקיבוץ ניר עוז | צילום: חיים גולדברג, Flash90

עוד נטען במסמך כי חלק גדול מהגופות של קורבנות פשעי המין נמצאו כפותות וכבולות. איברי מין של נשים וגברים הושחתו באופן ברוטלי, ולעיתים אף הוחדרו בהם כלי נשק. כמו כן, חלק מהגופות התגלו כממולכדות ובמקרים אחרים כרתו המחבלים והשחיתו בסכינים איברי מין וחלקי גוף.

מכוניות שרופות במסיבת נובה ברעים (צילום: חיים גולדברג, AP)
מכוניות שרופות במסיבת הנובה ברעים | צילום: חיים גולדברג, AP

לדברי ד"ר כרמית קלר חלמיש, מנהלת תחום המחקר באיגוד מרכזי הסיוע, ונגה ברגר, מנהלת הידע בארגון, כותבות הדוח, "הפרקטיקות הברוטליות שנעשה בהן שימוש ב-7 באוקטובר נועדו להשחית ולפגוע באופן סדיסטי ומזרה אימה. האופן שבו בוצעו הפגיעות והמעשים שנלוו להן נועדו להעצים את ההשפעה על הקורבנות עצמם ועל סביבתם, שלא הצליחה למנוע את הפגיעה". איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית נוסד בשנת 1990 כארגון גג המאגד תשעה מרכזי סיוע הפרוסים ברחבי הארץ ומטפלים בכ-50 אלף פניות מדי שנה.