פרסום ראשון: בעוד שישה ימים יתחיל חודש הרמדאן, שהולך להיות קשה ומתוח במיוחד בנסיבות הנוכחיות תוך כדי הלחימה – והדיון המכריע על המגבלות בהר הבית נדחה בשל מחלת ראש הממשלה. במערכת הביטחון ניסו לגבש חזית אחידה ונערכה פגישה משותפת של הרמטכ"ל, ראש השב"כ והמפכ"ל, אבל הערב (שני) אנו מפרסמים במהדורה המרכזית על חילוקי דעות כבדים בצמרת הביטחונית וחוסר הסכמה לגבי ההגבלות על הר הבית - ובמיוחד על ההגבלות על ערביי ישראל.

מצד אחד שר ביטחון, ראש השב"כ והרמטכ"ל המציגים מידע חדש לפיו איראן עושה מאמץ להבעיר את השטח ברמדאן ולכן טוענים כי אסור לתת מוטיבציה למפגעים בודדים. לפיכך, הם מתעקשים שבנסיבות האלו צריך לאפשר עליה מקסימלית של עשרות אלפים להר הבית בהתאם לקיבולת - ובשום פנים ואופן לא להטיל מגבלות על ערביי ישראל.

הרמטכל הרצי הלוי (צילום: באדיבות דובר צהל)
הרמטכ"ל הרצי הלוי | צילום: באדיבות דובר צהל

אך מנגד, המפכ"ל בדיונים ובשיחות מתעקש שצריך להטיל מגבלות על צעירים מקרב ערביי ישראל ומזרח ירושלים, שהם לדבריו "הגורם המתסיס", ולכן דורש הגבלות גם על הכמות. כלומר, לאפשר עליה להר רק ל-50 או 60 אלף איש וכן לאפשר כניסה רק של ערביי ישראל מעל גיל 40. כמו כן, יש גם את עמדת השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, שרוצה לאפשר רק עליה של מספר אלפים ומגבלות חמורות על ערביי ישראל.

יואב גלנט, בנימין נתניהו ואיתמר בן גביר (צילום: אייל מרגולין, פלאש 90)
יואב גלנט, בנימין נתניהו ואיתמר בן גביר | צילום: אייל מרגולין, פלאש 90

במשטרה מתעקשים שעמדתם היא עמדה מקצועית והיא כלל לא קשורה ללחצים פוליטיים. כמו כן, טענו במשטרה כי הפרקטיקה הזו כבר יושמה באופן כזה או אחר לפני שנתיים ושהם הביאו גם מומחים חיצוניים שתמכו בעמדתם. בכל מקרה במשטרה מדגישים כי חייב לאזן בין שיקולי ביטחון לבטיחות ולכן יש להגביל את עליית הצעירים להר.

המפכ"ל ובן גביר (צילום: מתוך אופירה וברקוביץ', קשת12)
מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר | צילום: מתוך אופירה וברקוביץ', קשת12

בכל מקרה מי שצריך להכריע הוא ראש הממשלה, שהדיון איתו היום נדחה בשל מחלתו וייתכן שגם מחר יידחה. חלפו כבר יותר משבועיים מאז הדיון הראשון וישנה אחדות דעים של כל הגורמים במערכת הביטחון כי קבלת ההחלטה נדרשת כבר מאתמול.

ראש  הממשלה בנימין נתניהו (צילום: לעמ)
ראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: לעמ

מגורם בכיר במערכת הביטחון נמסר: "המאמץ של איראן וחמאס להבעיר את המזרח התיכון דרך הר הבית ביחד עם התבטאויות חסרות אחריות של גורמים פוליטים וחוסר קבלת ההחלטות - מביאים לכדי טירוף".

תגובת המשטרה: "משטרת ישראל תציג את עמדותיה בפני דרג מדיני ולא באמצעות התקשורת ותעשה הכול בכדי לשמור על האיזון בין חופש פולחן לבין שלום הציבור וביטחונו".