בדרך ל"פסגת פריז 2": קבינט המלחמה הכריע וישלח משלחת נוספת לפריז למגעים על עסקת חטופים. הערב (חמישי) דיווחנו ב"מהדורה המרכזית" שישראל קיבלה אינדיקציות טובות מאוד מהמתווכות לגבי השינויים בעמדת חמאס, והנכונות של חמאס לשבת ברצינות ולייצר מתווה חדש.

במובן הזה, כך עולה משיחות עם מספר גורמים, הפסגה בפריז היא משמעותית ביותר כדי לייצר את המנגנון לפתיחת משא ומתן אמיתי לעסקה. על כן, משלחת ישראלית בראשות ראש המוסד תצא לפסגה בפריז מחר.

הפגנה למען שחרור החטופים בתל אביב (צילום: רויטרס)
הפגנה למען שחרור החטופים | צילום: רויטרס

 

השליח האמריקני של ביידן, ברט מקגורק, נפגש היום עם בכירי הצמרת הישראלית, ובפגישות הוא מפעיל לחץ גדול על ישראל להגיע לפסגה, כשגם הוא אומר: האינדיקציות האמריקניות מדברות על התגשמויות, יש על מה לדבר.

עוד דיווחנו שישראל העבירה בימים האחרונים כמה טיוטות חדשות, שחזרו עם תיקונים של המתווכות. במובן הזה, יש אולי קושי לקבל תשובה ממנהיג חמאס ברצועת עזה יחיא סינוואר, אבל התשובה מתקבלת בימים האחרונים.

תקיפת צה"ל ברצועת עזה במהלך מלחמת חרבות ברזל (צילום: עבד רחים חטיב / פלאש 90)
תקיפת צה"ל ברפיח במהלך מלחמת חרבות ברזל | צילום: עבד רחים חטיב / פלאש 90

שר הביטחון יואב גלנט נפגש היום עם שליחו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן למזרח התיכון, ברט מקגורק, ואמר לו כי ישראל תרחיב "את המנדט לגורמי המשא ומתן על החטופים, ובמקביל תקדם את הרחבת הפעולה הקרקעית בעזה".

בפגישתם, השניים שוחחו על המאמצים המתקדמים להשיג מתווה נוסף שיאפשר את השבת החטופים וגלנט הביע את נכונותה של ישראל למנוע פגיעה באזרחים, ולאפשר הכנסת סיוע הומניטרי למניעת רעב ומחלות. בנוסף, שר הביטחון סקר בפני מקגורק את התוקפנות האיראנית באמצעות השלוחים בלבנון, סוריה, עיראק ותימן.

בעקבות הדברים, סמוטריץ' תקף את קבינט המלחמה: "אני משוכנע שאם כל ראשי המדינה ומערכת הביטחון היו נושאים את השדר הזה, מנתקים מגע, מסרבים לנהל מו"מ ומדברים רק באש וגופרית, הרוב המוחלט של החטופים כבר היה מזמן בבית בריאים ושלמים. אפשר כמובן להתווכח איתי על קריאת המפה ולחשוב אחרת, אבל אי אפשר לסתום ולרוב העם את הפה ואי אפשר לשקר ולהציג אותנו כמי שפוגעים במשפחות, מתעלמים ממצוקתם ומוותרים על השבת החטופים הביתה כחלק מהניצחון במלחמה".

במהלך היום, מקורות מצריים אמרו לערוץ א-שרק הסעודי כי יש "התקדמות חיובית בעמדות חמאס", לאחר שמשלחת חמאס בראשות אסמאעיל הנייה סיימה דיונים עם בכירים מצריים לגבי עסקת חטופים אפשרית עם ישראל. עוד דווח מפי מקור מצרי כי השיחות בקהיר נועדו לקרב את עמדותיהם של ישראל וחמאס ולאפשר את התנאים בעבור שני הצדדים - להפסקת אש ולעסקה לשחרור חטופים ואסירים, לפני תחילת חודש רמדאן. כחלק מכך, נטען כי מצרים הגבירה את מאמצי התיווך יחד עם קטאר וארה"ב.

גם בכיר חמאס, מוחמד נזאל, התייחס היום למשא ומתן, ובריאיון לעיתון אל-ערבי אל-ג'דיד הקטארי טען: "אי אפשר לנהל את המו"מ באופן קולקטיבי, אבל אנחנו מנהלים אותו בשם פלגי ההתנגדות, מסכימים איתם על הקווים הכלליים ומעדכנים אותם כל הזמן בהתפתחויות".

"שחרור האסירים היה אחד המניעים למבצע הזה, ומי שסבור ששחרורם הוא המכשול להשגת ההבנות טועה", הוסיף. "קלף החטופים מפעיל לחץ על ישראל ויאלץ אותה להיכנע לדרישות של חמאס. ישראל לא רוצה להתחייב להפסקת אש סופית ולא רוצה להסיג את כוחותיה מרצועת עזה. היא לא רוצה להסיר את המצור שעל רצועת עזה, אלא רוצה לשלוט בתנועת האנשים והסחורות לרצועת עזה וממנה".

עוד טען נזאל: "ישראל רוצה לקבל את כל החטופים שלה, והיא לא רוצה שנקבל את כולם. בהתאם לכך, תהליך המו"מ מדשדש, כי חמאס לא יכול לחתום על הבנות שלא מבטיחות את הפסקת המלחמה ברצועת עזה ונסיגת כוחות ישראלים מעזה".