ביקורת על ישראל, קריאה לעצירת המלחמה - ותגובה דיפלומטית: שרת החוץ של פינלנד אלינה ולטונן העבירה היום (חמישי) מסר לישראל. "אהיה ברורה - זמנה של ישראל להגנה עצמית עבר, מספיק זה מספיק", טענה."תושבי רצועת עזה זקוקים להפסקת אש הומניטרית מיד".

השרה הוסיפה כי ממשלת ישראל "לא עשתה מספיק להגן על האזרחים בעזה". זמן קצר לאחר מכן, שר החוץ ישראל כ"ץ הגיב לה במכתב: "לאור הדיונים האחרונים חשוב להכיר באתגרים שבפניהם ישראל ניצבת, והם מובחנים ונפרדים מאלו שחוות מדינות רבות אחרות. בניגוד לפינלנד, ישראל מוקפת בידי ארגונים שביצעו פעולות טרור נגד עם ישראל, גם לאחר שהעברנו סיוע הומניטרי - חשמל, מים וסיוע רפואי".

ישראל כ"ץ (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
"אם פינלנד הייתה מותקפת, ישראל הייתה מושיטה עזרה". השר כ"ץ | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לדבריו, "תגובת ישראל על האיומים האלה היא לא רק נושא של מדיניות אלא של הישרדות. אם פינלנד אי פעם תעמוד בפני משבר דומה, היי בטוחה שישראל תציע את עזרתה מבלי לפגוע בזכותכם להגן על ארצכם".

עוד כתב כ"ץ: "המחויבות שלנו לשלום היא בלתי מתפשרת, אך היא לא יכולה לבוא על חשבונם של ביטחון האזרחים. 'מספיק יהיה מספיק' כשכל 136 החטופים יוחזרו, איום חמאס ינוטרל והישראלים יוכלו לחיות בשלום ובביטחון. עד אז נמשיך לממש את זכותנו הריבונית להגן על עמנו, כפי שכל מדינה הייתה עושה בתנאים דומים".