המגעים לעסקת חטופים: ישראל המתינה בדריכות בימים האחרונים לתשובת חמאס ואף נרשמה אופטימיות זהירה, אבל הערב (שני) פרסמנו לראשונה ב"מהדורה המרכזית" שגורם ישראלי שבקיא בפרטי המו"מ אומר שהנהגת ארגון הטרור נוטה שלא לאשר את ההצעה האמריקנית שהונחה על השולחן בפסגת פריז. כך לפחות מבינים בישראל לפי שעה.

גורמי חמאס הבכירים ברצועה לא גיבשו תשובה ברורה לפי שעה, ויתרה מכך – המתווכות מעדכנות את ישראל שהנהגת חמאס בחו"ל, עוד לפני זו שבעזה - טוענת שההסכם שהניח ראש ה- CIA ויליאם ברנס והמתווכות נתנו לו את הסכמתן, לא עומד בקווים האדומים של חמאס.

מנגד, גורם ישראלי אחר מצביע על "התקדמות איטית" בחלק מהסעיפים, אבל אומר: זה יהיה מתיש, ואם חשבו שדברים יתקדמו מהר – היום הדבר הופך הרבה יותר קשה.

בדיון של קבינט המלחמה אתמול עולה הסוגיה של הכנסת הסיוע ההומניטרי לצפון הרצועה עם אותו פיילוט ששר הביטחון ומערכת הביטחון מאוד רצו בו. המהלך הזה זכה לביקורת בקרב גורמים במשא ומתן, בעיקר בצה"ל, אבל ראש המוסד דדי ברנע אמר באותו דיון: "אם הסיוע לא ייכנס לצפון הרצועה עכשיו – יחוסלו הסיכויים לעסקה".

דברי ראש המוסד בישיבת הקבינט (צילום: משה שי , פלאש 90)
ההתרעה של ראש המוסד ברנע לקבינט המלחמה | צילום: משה שי , פלאש 90

במילים אחרות אומר ברנע – ישראל צריכה למנוע כל משוכה אפשרית, אם זה תלוי בנו. אם חשבנו לחכות עוד שבועיים או שלושה – צריך להתחיל את הפיילוט הזה עכשיו, ולא נציב מכשולים מצידנו – בתקווה שיתר חלקי המשוואה יסתדרו.

ראש ה-CIA וויליאם ברנס (צילום: reuters)
ראש ה- CIA ויליאם ברנס | צילום: reuters

הצעת ראש ה-CIA מבוססת על שלושה יסודות מרכזיים: הגברה משמעותית של הסיוע ההומניטרי לרצועה, החזרה הדרגתית של הפלסטינים לבתיהם ומתווה מוסכם לשחרור אסירים פלסטינים בתמורה לחטופים. אחת השאלות המרכזיות שעל הפרק, לפי הדיווח בוושינגטון פוסט, היא בנוגע לשחרור אפשרי של המחבל המורשע מרוואן ברגותי.