עימות חריג בקבינט: שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן נפגש היום (חמישי) עם חברי קבינט המלחמה, ובמהלך הפגישה השמיע חשש וביקורת גדולים מאוד לגבי המהלכים הישראליים, גם הצבאיים וגם המדיניים. לאחר שקיבל מהרמטכ"ל הרצי הלוי סקירה ובה עקרונות מפורטים של הלחימה המתוכננת בדרום הרצועה, התגלע עימות בין השר האמריקני לבין חברי הקבינט, שעיקרו - המשך הלחימה והיום שאחרי.

"הדרך שבה פעלתם בצפון הרצועה לא תוכל לחזור על עצמה בדרום" 

חלקו המרכזי של העימות התמקד בתוכניות המשך התקיפה של ישראל ברצועת עזה אחרי שתסתיים ההפוגה. בלינקן טען שישראל תצטרך לשנות את דרך התקיפה ולא לחזור על מה שעשתה בצפון רצועת עזה. "יש שם שני מיליון פלסטינים", אמר. "אתם צריכים לפנות פחות אנשים מהבתים, להיות יותר מדויקים בתקיפות, לא לפגוע במתקני או"ם, ולוודא שיש מספיק אזורים בטוחים. ואם לא, אז לא לתקוף איפה שיש אוכלוסייה אזרחית. מה תהיה שיטת הפעולה שלכם?".

בנימין נתניהו, אנתוני בלינקן (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
בלינקן עם חברי הקבינט, ארכיון | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

הרמטכ"ל הרצי הלוי, שהעביר את הסקירה הביטחונית, הסביר לבלינקן שבצה"ל מקפידים לפעול על בסיס של "פרופורציונליות, הבחנה והדין הבין-לאומי". והוסיף כי "היו מקרים שתקפנו על בסיס הבעקרונות האלה, והיו מקרים שהחלטנו לא לתקוף כי חיכינו להזדמנות טובה יותר".

העימות על המשך הפעולה הצבאית
העימות על המשך הפעולה הצבאית
העימות על המשך הפעולה הצבאית
העימות על המשך הפעולה הצבאית

בשלב זה שר הביטחון יואב גלנט הצטרף לדיון ואמר כי "כל החברה הישראלית מאוחדת סביב המטרה לפירוק חמאס - גם אם זה ייקח חודשים". שר החוץ האמריקני בלינקן השיב: "אני לא חושב שיהיה לכם הקרדיט לזה".

שר החוץ של ארה"ב אנתוני בלינקן (צילום: AP)
שר החוץ של ארה"ב אנתוני בלינקן | צילום: AP

העימות על היום שאחרי המלחמה

מלבד הביקורת על הלחימה של ישראל בתוך הרצועה, בממשל האמריקני חוששים שלישראל אין תוכנית ברורה עבור עזה והפלסטינים ביום שאחרי המלחמה. "אתם לא רוצים את הרשות שם ביום שאחרי", אמר. "הדרך הכי טובה להרוג רעיון זה להביא רעיון טוב יותר". לאחר שבחדר השתררה שתיקה, בלינקן הוסיף כי גם במדינות האזור האחרות צריכים לדעת מה התוכנית הישראלית לעתיד.

העימות על המשך הפעולה הצבאית
העימות על היום שאחרי המלחמה

בשלב זה ראש הממשלה בנימין נתניהו הצטרף לעימות והדגיש כי ישראל לא תאפשר לרשות הפלסטינית לשלוט בעזה: "כל עוד אני יושב על הכיסא הזה, הרשות הפלסטינית שתומכת בטרור, מחנכת לטרור ומממנת אותו לא תשלוט בעזה ביום שאחרי חמאס".

נאום ביידן (צילום: רויטרס)
נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן | צילום: רויטרס

הממשל האמריקני ניצב איתן מאחורי ישראל בכפוף לכך שתדאג לסיוע הומניטרי וללחימה על פי הדין הבין-לאומי, אבל הוא כבר מבהיר לישראל שהזמן אוזל, ושהוא מצפה לראות תוכניות ברורות ליום שאחרי.