נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר אתמול (ראשון) כי הדרך לנורמליזציה בין סעודיה לישראל עוד ארוכה, אך כעת נשאלת השאלה מה הסעודים עצמם חושבים על ישראל? בפרויקט מיוחד ששודר ב"מהדורה המרכזית" הבאנו תיעודים מיוחדים מהבירה ריאד, בניסיון לפענח את השינויים האדירים שהתחוללו בה מאז שנפתחה לעולם המערבי ופתחה במהפכה היסטורית ומתוכננת היטב למען זכויות הנשים.

במבט ראשון על המדינה המתפתחת, קשה להאמין שעד לפני 4 שנים הממלכה עוד הייתה מבוצרת בפני זרים. גם הסעודים שחיים בה מספרים שנשגב מבינתם איך בזמן קצר כל-כך, הכול השתנה. בבת אחת סעודיה פתחה את השערים לתיירות בין-לאומית ואת הכלכלה להשקעות זרות. כל זאת מכיוון ששמה לה למטרה להפוך עד שנת 2030 למעצמה החזקה באזור ולאחת המדינות המשפיעות בעולם.

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן (צילום: Saudi Arabia/Anadolu Agency via Getty Images)
יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן | צילום: Saudi Arabia/Anadolu Agency via Getty Images

משתתפי פסטיבל האוכל הבין-לאומי שנערך בריאד בירכו על ההזדמנות להראות את הפתיחות החדשה לעולם. "המספרים של תעשיית המזון זינקו בסעודיה מ-45 מיליארד דולר ל-54 בתוך 7 שנים", הסביר חאלד א-סלימי, מנכ"ל חברת גלידות בסעודיה. "זה מספר גדול ולכן חברות בין-לאומיות רבות שואפות להיות חלק מהמספר הזה".

בנדר, מנכ"ל חברת משקאות מקומית, טען כי כיום יותר מ-70% מהסעודים בני 33 ומטה: "כולם חכמים, אינטליגנטים ובעלי פתיחות מחשבתית. הם פתוחים לנסות וזקוקים לשינוי. הוא קורה בזכות יורש העצר שלנו, מוחמד בן סלמאן. בחור צעיר בעל עתיד מזהיר". 

מי אתה אמ.בי.אס?

יורש העצר, ראש הממשלה הסעודי, מוכר בעולם בראשי התיבות "MBS". הוא רק בן 37, אבל כבר נחשב לאחד המנהיגים המוכרים והמסקרנים ביותר: פעם מוצג כמהפכן ליברלי מבריק שפותח את ארצו למערב, ופעם כרודן אכזר שמנסה לקנות את העולם באמצעות כספי הנפט שלו. מצד אחד הפסיק את עבודתה של משטרת הצניעות ברחובות, ומצד שני היה מעורב, לפי דוח של ה-CIA, ברצח המזעזע של עיתונאי וושינגטון פוסט, ג'מאל ח'אשוקג'י.

כריסטיאנו רונאלדו אל נאסר (צילום: רויטרס)
כריסטיאנו רונאלדו במדי אל-נאסר | צילום: רויטרס

חלק מהחזון של בן סלמאן ל-2030 הוא להפסיק את התלות בנפט ולמצוא אפיקי צמיחה אחרים לכלכלה הסעודית. כמו כן, הוא הוביל גם לשינוי המהפכני בזכויות הנשים הסעודיות. כיום, נשים בערב הסעודית יכולות ללכת ללא כיסוי ראש, לצאת מהבית בלי ליווי של גבר, ללמוד, לעבוד וכן – החל מ-2018 גם לנהוג בעצמן ברכב.

"מנהיגות של המחר" 

"נהגתי לשבת מאחור וסוף-סוף אני מסיעה את עצמי", סיפרה סמירה, תושבת סעודיה. עד לא מזמן, היה אסור לה לעבוד לצד גברים, והיום היא כבר מנהלת מסעדה עצמאית. "הדברים משתנים ממש מהר וזה יפהפה להיות חלק מזה", סיפרה. "אני לא קוראת לזה שינוי, אני קוראת לזה התפתחות". תושבת נוספת אמרה בהתרגשות: "יש כל כך הרבה הזדמנויות לנשים, אנחנו המהנהיגות של היום ושל המחר".

סעודיה כמו שמעולם לא ראיתם
סעודיה כמו שמעולם לא ראיתם

מריאל לריאד: רונאלדו כסמל מהפכה 

צעד נוסף בניסיון של הסעודים להתקרב למערב הוא להעביר את הכוכבים הגדולים של הכדורגל העולמי למגרש שלהם. זה כבר הצליח עם כרים בנזמה, אנגולו קאנטה וכמובן, כריסטיאנו רונאלדו שחתם באל-נאסר הסעודית על החוזה הגדול ביותר בהיסטוריה של הכדורגל.

החלפת האגרופים עם בן סלמאן: מבוכה מדינית לביידן (צילום: רויטרס)
פרסה מביכה? הנשיא ביידן נפגש עם בן סלמאן בצל משבר הנפט | צילום: רויטרס

יש סיכוי לנורמליזציה?

התשובה לשאלה שמעסיקה את ישראל בשנים האחרונות עוברת דרך האינטרס האמריקני בסעודיה. בזמן שלטונו של הנשיא טראמפ, היחסים היו קרובים מאי פעם – אך כשביידן עלה לשלטון ובצל רצח העיתונאי ח'אשוקג'י, הסעודים קיבלו כתף קרה מהאמריקנים.

אבל אז - התחילה המלחמה באוקראינה. הסנקציות על רוסיה גרמו לזינוק במחירי הנפט וסעודיה סירבה לבקשה של האמריקנים להגביר את הייצור כדי למנוע את המשך עליית המחירים. ביידן הגיע לג'דה מירושלים בסיבוב פרסה משפיל, לחץ יד ליורש העצר מול עדשת המצלמה ובירר איתו היתכנות להישג המדיני – נורמליזציה עם ישראל. 

בנימין נתניהו, ג'ו ביידן (צילום: רויטרס, רויטרס_)
האם יש סיכוי לנורמליזציה? האינטרס עובר דרך ארה"ב | צילום: רויטרס, רויטרס_

ד"ר עזיז אלנאשיאן, מומחה ליחסי ישראל-סעודיה, דווקא סבור שההסכם ממש לא מעבר לפינה. "נורמליזציה תהיה מבוססת על ויתורים משמעותיים בנושא הפלסטיני, וזה דבר שאני חושב שאנשים רבים התעלמו ממנו", הבהיר. "זה 'אבל' מאוד גדול. ישראל היא חלק מהאזור, אבל היא לא היחידה באזור".

"נורמליזציה תהיה מבוססת על ויתורים משמעותיים בנושא הפלסטיני, רבים מתעלמים מזה"

ד"ר עזיז אלנאשיאן, מומחה ליחסי ישראל-סעודיה

גם ברחוב הסעודי אנו שומעים קולות שמצננים את ההתלהבות. "אנחנו לא רוצים שישראל תתקיים על חשבון פלסטין", הבהיר אחד התושבים. "לא אכפת לנו אם ישראל לצדנו או לא, אבל זה לא משנה אם אין פלסטין. כי הם היו שם קודם, את מבינה מה אני אומר?".

עבור הנשיא ביידן וגם עבור ראש הממשלה נתניהו, הסכם בין ישראל לסעודיה הוא מה שיקנה להם כוח פוליטי בזירה המקומית – ולא פחות חשוב מכך, בין דפי ההיסטוריה. עם זאת, מביקור קצר בממלכה המתפתחת נראה כי לא באמת צריכים את ישראל. ואולי אפילו לא את ארצות הברית.

עמדה זו מקבלת משנה תוקף בעקבות ריאיון שקיים נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן אתמול ברשת ה-CNN. "אנחנו רחוקים מאוד מהסכם נורמליזציה", אמר. לדבריו, לסעודים "אין בעיה" עם ישראל, אך "יש עוד על מה לדבר". ביידן הדגיש כי הסכם עתידי עם סעודיה תלוי בהתנהלות הישראלית באזור. בנוסף, הוא חשף כי במהלך ביקורו בסעודיה, הוא ניהל משא ומתן על כך שמטוסים ישראליים יוכלו לטוס מעל שטח המדינה.

סעודיה כמו שמעולם לא ראיתם
המהפכה של סעודיה | פרויקט מיוחד

"הממשלה של נתניהו הכי קיצונית מאז גולדה מאיר", הוסיף נשיא ארה"ב. "אני מנסה להבין איך הוא מסתדר איתם". ביידן נשאל על היחסים בינו לבין נתניהו, והתחמק מהשאלה אם יזמין אותו לביקור בבית הלבן: "הנשיא הרצוג יגיע בקרוב".