"ישראל לא בלתי חשובה": שגריר ממשל אובמה לישראל, דן שפירו, טוען הלילה (בין חמישי לשישי) כי העובדה שהנשיא הנכנס ביידן טרם שוחח עם ראש הממשלה נתניהו לא מצביעה על משבר ביחסים. "בשורה התחתונה אין שום מסר ואין משבר", כתב שפירו בטוויטר. "הנשיא ביידן רק מבצע את תפקידו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"העיתוי המדויק של שיחת טלפון של ביידן-נתניהו, בעיניי, הוא ה'לא-סיפור' האולטימטיבי", פתח השגריר האמריקני בישראל לשעבר, דן שפירו, את סדרת הציוצים שלו בטוויטר. "מכיוון שנראה שכולם מדברים על זה התייחסותי היא שבשורה התחתונה אין שום מסר ואין משבר. הנשיא ביידן רק מבצע את התפקיד שהוא נבחר לבצע", טען שפירו.

עוד צייץ שפירו כי ביידן הציב באופן בולט במשרד הסגלגל דיוקן של הנשיא לשעבר פרנקלין דלאנו רוזוולט, שהנהיג את ארה"ב בזמן השפל הגדול ומלחמת העולם השנייה: "הסיבה לכך היא שהוא נכנס לנשיאות עם יותר מצבי חירום לאומיים וסדר עדיפויות דחוף מכל נשיא מאז רוזוולט, חלקם נגרם על ידי קודמו, אחרים על ידי כוחות חיצוניים".

"לאורך הבחירות ומאז 20 בינואר, ביידן הבהיר מאוד מהם סדרי העדיפויות שלו - הנושאים שהוא נבחר על ידי העם האמריקני לעסוק בהם, ושמצפים לשפוט אותו לפיהם. הוא היה ממושמע ועקבי להתמקד בהם".

בהמשך פירט השגריר לשעבר את הנושאים הפנימיים שבסדר העדיפויות של הנשיא: "להציל את אמריקה ממגפת הקורונה, מתן סעד כלכלי שנחוץ ביותר, התמודדות עם משבר הגזענות בארה"ב ובניית ממשלה המתמקדת במאבק בשינויי אקלים".

את סדרי העדיפויות של הממשל החדש בחו"ל, תיאר השגריר לשעבר כ"אתגר דורי": "החייאת בריתות הליבה של ארה"ב בנאט"ו ובאסיה שנפגעו מאוד על ידי טראמפ, השבת המנהיגות העולמית של ארה"ב בנושאים בין לאומיים כמו הקורונה, משבר האקלים, פליטים, ודמוקרטיה, וגם האתגר העולמי מול סין, והתוקפנות הרוסית".

דן שפירו (צילום: חדשות 2)
השגריר לשעבר דן שפירו: "המזרח התיכון אינו חשוב, ישראל לא חשובה" | צילום: חדשות 2

"המזרח התיכון אינו לא-חשוב וישראל אינה לא-חשובה", כתב שפירו. "כמובן, אירן תקבל תשומת לב מוקדמת. זה לא שמתעלמים מיחסי ארה"ב וישראל. כולם התקשרו לעמיתיהם הישראלים", כשהוא מזכיר את שר החוץ בלינקן, היועץ לביטחון לאומי, ג'ייק סאליבן ואת האלוף מקנזי שביקר בישראל "כדי לקדם את שיתוף הפעולה הביטחוני".

עוד הוא טען כי מחלקת המדינה פרסמה הצהרה נחרצת שתומכת בישראל נגד חקירה על פשעי מלחמה לכאורה שהוצעה על ידי בית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג. "עסק היחסים הדו צדדיים מתנהל מדי יום במספר ערוצים".

ג'ו ביידן (צילום: סאלי פאראג)
ג'ו ביידן: סדר עדיפויות דחוף מכל נשיא מאז רוזוולט | צילום: סאלי פאראג

"בשלושת השבועות הראשונים לכהונתו, ביידן נתן לקבינט שלו לטפל בכל מה שנמצא מתחת לשכבת הנושאים העליונה. הוא מרוכז במה שדחוף ביותר", כתב השגריר לשעבר, וציין את 12 השיחות שכן בוצעו על-ידי הנשיא החדש, ואת הסיבות להן: "המנהיגים הזרים היחידים ששוחחו עם ביידן עד כה הם: השכנים, קנדה ומקסיקו, בעלי הברית מנאט"ו - בריטניה, צרפת, גרמניה והמזכיר של נאט"ו, ובעלות הברית והשותפים האסייתיים - יפן, קוריאה הדרומית, אוסטרליה, הודו, ובסיום רוסיה וסין", אותן הגדיר כיריבות של ארה"ב שיש אינטרס גדול עימן: "יש נושאים שאנו חולקים עליהן ואזורים שבהם עלינו לשתף פעולה".

"המזרח התיכון לא חשוב. ישראל לא חשובה"

לפי שפירו, רוסיה הייתה הכרחית להארכת ה"ניו סטארט", הסכם להפחתת נשק התקפי אסטרטגי, עוד מימי אובמה, וסין בשל היותה העניין החשוב ביותר במדיניות החוץ של ארה"ב לעשרות השנים הקרובות.

"האם ישראל צריכה להיות שיחת 12 הראשונות בתיעדוף זה?", תהה שפירו, וטען כי השיחה תהיה בקרוב, "ככל הנראה ב-15 השיחות הראשונות, כאשר ביידן יעבור מעבר לסדר העדיפויות". הוא הוסיף כי הסיפור אינו דרמטי וכי המון אנשים נחושים להזרים אליו דרמה: "אני חושב שזה שטויות. לביידן יש מחויבות לכל החיים למערכת היחסים בין ארה"ב לישראל וזה לא ישתנה כעת. הבעיה האמיתית היא שביידן הפך לנשיא ברגע יוצא דופן בתולדות האומה שלנו", חתם השגריר לשעבר שפירו.