חוקרים וחובבי היסטוריה רבים הופתעו לקבל הלילה (בין חמישי לשישי) הודעת מייל בהולה מארכיון המדינה - שמבשר על מתקפת סייבר ופריצה לבסיס הנתונים של הפונים לארכיון. "החברה שמארחת את אתר האינטרנט של ארכיון המדינה עברה מתקפת סייבר", נכתב בהודעה.

רותי אברמוביץ, גנזת המדינה, הוסיפה ופירטה כי "במסגרת מתקפת הסייבר התרחשו שתי פגיעות: באחת נפרץ בסיס הנתונים של פרטי פניות הציבור אל ארכיון המדינה, ובשנייה נמחק מידע רב מאתר האינטרנט. ככל שאנו יודעים, נפרץ מידע משנת 2020 ואילך, שייתכן שנמצא בידי התוקף".

תקיפת סייבר ארכיון המדינה (צילום: ארכיון המדינה)
ההודעה באתר ארכיון המדינה על מתקפת הסייבר | צילום: ארכיון המדינה

"בבסיס הנתונים של הפונים לארכיון המדינה נמצאים פרטי מידע ספורים: שם הפונה, כתובת מייל, לעיתים מספר טלפון, והבקשה לחומר ארכיוני. המידע ניתן על ידי הפונים לארכיון, ונשמר לצורך מעקב אחר עבודת הארכיון ושיפור השירות", הוסיפה. "למען הסר ספק, החומר הארכיוני המקורי לרבות החומר הסרוק והדיגיטלי שמור במערכות המידע של ארכיון המדינה, לא נפגע ולא דלף חומר מסווג. המידע יועלה לאתר לאחר שחזורו".

עוד נכתב במייל כי "לתשומת הלב, במקרים של מתקפות סייבר מציעה הרשות להגנת הפרטיות דרכי התנהלות: הרשות להגנת הפרטיות  ומערך הסייבר. ארכיון המדינה וכל הגורמים הרלוונטיים לעניין זה עדיין לומדים את הנושא וכבר השבנו חלק מהשירותים האוטומטיים לעבודה. אנו עושים כמיטב יכולתנו כדי למנוע הישנות של אירוע דומה בעתיד".