עולם ההיכרויות הדתי עובר שינוי משמעותי, ובניגוד למה שאולי נראה מבחוץ, אינו מבוסס רק על שידוכים או על המלצות מרבנים, אלא גם על סצנה וירטואלית שמתפתחת במהירות.

מתי ברוידא (27) ויהודה פיק (27), חברי ילדות דתיים, פיתחו עם שותפיהם דניאל טויב ושמואל פיק (אחיו הצעיר של יהודה) את Ringle - אפליקציה שמנגישה את פורמט הדייטינג הווירטואלי לציבור הדתי. בתוך שלושה חודשים בלבד, הם צברו קרוב ל-3,500 משתמשים פעילים, ושואפים להמשיך ולהתרחב לעוד יהודים בכל רחבי העולם.

"בצוות אנחנו ארבעה סך הכול, מתוכם שלושה רווקים", אומר פיק. "לי באופן אישי היה קצת מסובך בעולם ההיכרויות. הייתי בישיבה ויצאתי לאיזה שידוך-שניים, עד שאבא שלי שכנע אותי להתגייס ולעשות משהו עם מחשבים. חששתי שאם אעשה את זה ואחכה לגיל מאוחר יותר, לא ילך לי בשידוכים, ובאמת אחרי זה לא מצאתי את עצמי. התחלתי לחפש אלטרנטיבות באתרים שקיימים לציבור הדתי וראיתי שהם מאוד מיושנים. אתרים כאלה שהותאמו לנייד ולא באמת אפליקציות חדשניות וכיפיות. ככה הבנתי שצריך לעשות שינוי", הוא מוסיף.

רינגל. מימין: דניאל טויב, שמואל פיק, מתי ברוידא, יהודה פיק (צילום: מתי ברוידא)
מימין: דניאל טויב, שמואל פיק, מתי ברוידא, יהודה פיק | צילום: מתי ברוידא

"היום, בתור בחור דתי לאומי, ובכלל על כל הספקטרום הזה של הדת, אם אתה באמת רוצה להיכנס לפלטפורמת היכרויות, אתה צריך לוותר על שימוש במשהו איכותי", מסביר ברוידא. "לחילונים יש אפליקציות איכותיות ברמה בינלאומית (טינדר, באמבל ואוקייקיופיד), עם חוויית משתמש טובה, עם מאצ'ים חכמים, וכל אחת מהן מנגנת על משהו אחר, אבל בגדול בציבור הדתי אין את הסטנדרט הזה. הכול מאוד מיושן ונורא תקוע מאחור. לכן רצינו להביא אפליקציה סופר איכותית עם הטכנולוגיות הכי חכמות, ולהכניס כמובן AI איפה שאפשר. כי זה ציבור שהולך וגדל, שנהיה חכם יותר, ומגיע לו דבר כזה".

מכנסיים או חצאית, כיפה שחורה או לבנה

רינגל מאפשרת למשתמשות ולמשתמשים להגדיר ולדייק ככל הניתן את אורח חייהם, מכל הספקטרום הדתי, ובכך לקבוע את מי ומה הם רוצים לראות. "אפשר לסמן לדוגמה אם הם דתיים לאומיים, דתיים תורניים או מסורתיים", מסביר ברוידא. "הוספנו גם אופציה לסמן חרדים וחרדים מודרניים, משהו שבהתחלה לא לגמרי האמנו שיתפוס, אבל יש לנו כבר כמה מאות משתמשים חרדים שזה ממש יפה לראות", הוא מוסיף. 

אלפי המשתמשים באפליקציה, שרובם מעל גיל 23, מתחלקים ל-35% נשים ו-65% גברים - נתון שפיק וברודיא מאמינים שיתאזן, ככל שהאפליקציה תמשיך לפעול ולקבל הכרה כמרחב מוגן ובטוח. בניגוד לפלטפורמות היכרויות אחרות שמיועדות לציבור הדתי, לרינגל ניתן להירשם אך ורק עם תמונת פנים ברורה ולפתוח בשיחה רק לאחר שנוצר מאץ' - כששני הצדדים סימנו שהם מעוניינים זה בזה.

"כל זה מגיע בליווי הרבה שאלות שרלוונטיות למגזר שלנו, שזה חבר'ה שמוכוונים לחתונה", מסביר ברוידא. "למשל האם את הולכת ללבוש אחרי החתונה מכנסיים, חצאית או גם וגם. או סוג כיפה – שחורה או לבנה. אלה מימיקות קטנות שאומרות הרבה למרות שזה חיצוני. זה כדי להבין את הטייפ של הבנאדם ואז כמובן אפשר לדבר, להיפגש ולראות אם יש חיבור".

איך שומרים על סביבה מוגנת?

"אצלנו יש AI ששומר שלא יעלו תמונה בלי פנים או תמונה לא הולמת, שזה כבר סנן מאוד רציני שלא קיים באפליקציות אחרות שמיועדות לדתיים", אומר ברוידא. "אותן פלטפורמות גם מאפשרות, אם משלמים כסף, לשלוח הודעות למי שרק רוצים, שזה משהו שעוד יותר מגדיל את הסיכון, כי אתה לא יודע מי הבנאדם מאחורי המקלדת. כמובן שבהמשך נכניס AI גם לשיחות עצמן כדי לראות שלא כותבים מילים לא הולמות. יש מנגנון דיווח מאוד מאוד חזק".

מה זה אומר תמונה לא הולמת?

"תמונה למשל של מישהי עם גופיה כן עוברת, אבל זה הגבול שלנו פחות או יותר - גופיה ומכנסיים קצרים, כי יש לנו גם הרבה מסורתיות שכן הולכות עם מכנסיים", מציין ברוידא. פיק מוסיף: "ביקיני למשל לא יעבור. גם תמונה של גבר בלי חולצה לא עוברת. זה מאוד מורכב לדייק בזה, כי זה מאוד גבול דק".

עולם הסטרטאפים לא מתנגש עם החיים הדתיים?

"זאת שאלה מורכבת, כי כל סוג של יציאה מהישיבה נחשב לסיכון כלשהו", מסביר פיק. "אצלי זה תהליך של חמש שנים. היו לנו המון דיונים על זה וזה מאוד העסיק אותנו, אבל היום המשפחה שלי תומכת", הוא מוסיף.

רינגל. מימין: יהודה פיק, מתי ברוידא (צילום: באדיבות המצולם)
רינגל. מימין: יהודה פיק, מתי ברוידא | צילום: באדיבות המצולם

"הציבור החרדי מאוד נפתח ויש הרבה יותר זרמים ממה שהיה פעם", אומר ברוידא. "הוכחה לזה היא עצם זה שנולדתי בבני ברק למשפחה הכי חרדית שאפשר, ובכל זאת שלחו אותי לישיבה תיכונית כדי שאעשה בגרויות וכדי שלא ייסגרו לי אפשרויות, למקרה שארצה לעשות תואר. רצו שילך לי בקלות ושלא אעבור קשיים מאוד גדולים רק כדי להתחיל לצאת לעולם. הרגשתי שיש לי תמיכה מכולם, כל החיים, בכל דבר. ההורים שלי נתנו לי את ההרגשה שכל מה שאעשה הם מאחוריי באש ובמים במיליון אחוז. נכון שזאת אפליקציית הכרויות, אבל זה לדתיים ובסוף אנחנו עושים משהו טוב - משדכים אנשים".