הנוכל שמרוויח על חשבון מחאת העצמאיים: לפני חודשיים נפתחה קבוצת "אני עצמאי", שאליה הצטרפו כמעט מיד 12 אלף חברים, שזועמים על התנהלות הרשויות ותוקפים את הממשלה בחריפות. בחודש שעבר הם כבר יצאו למחאה קולנית מול הכנסת, ובימים אלה הם אוספים כספים להקמת עמותה, ומייסדים את התאגדות העצמאיים לישראל. עכשיו תדמיינו שכל זה לא היה ולא נברא, הנדסת תודעה. 

מאבק העצמאיים קיים בהחלט, אבל האדם שתכירו מיד, זה שעומד בראש התאגדות העצמאיים, הוא בכלל נוכל רשת - כך עולה מתחקיר שערכנו יחד עם מיזם המחקר ברשת פייק ריפורטר (FakeReporter). דניאל ג'מיל מנהל באמצעות אלפי פרופילים מזויפים את הקבוצה הזאת, כמו עוד עשרות קבוצות נוספות. והוא עושה מזה הרבה מאוד כסף. הוא בן 30 מרחובות, מגדיר את עצמו: יזם סטארט-אפ. יש שיגדירו אותו: נוכל פייסבוק.

קבוצת "אני עצמאי" שפתח והפכה לכאורה לחוד החנית של מאבק אידאולוגי-חברתי של העצמאיים, היא בכלל קבוצה פיקטיבית שעומדת כרגע למכירה בעבור המרבה במחיר. זה מה שהאיש הזה עושה - פותח קבוצות, ומוכר את חברי הקבוצה למפרסמים או לפוליטיקאים. לצד הקמת ומכירת קבוצות הוא פיתח תוכנה רובוטית בשם FBZIPPER, שבאמצעותה הוא מוכר בחשאיות את האפשרות לפרסם בקבוצות שלו ובאלפי קבוצות נוספות.

התחקירנית שלנו נועה פנתה לג'מיל והציגה את עצמה כבעלת עסק קטן שמתעניינת בפרסום זול ואפקטיבי. "זו התוכנה שלנו, פה יש לי את כל הקבוצות כמעט שיש בארץ", הוא הסביר לה. "גם התוכנה חברה בקבוצות האלה. ברגע שאני רוצה, אני פשוט מסמן איזו קבוצה שאני רוצה, ומאותו רגע אני יכול להתחיל לפרסם בה עם הפרופילים שלי". 

"אף אחד לא אמיתי, אין את האנשים האלה"

הוא מוסיף ומדגים: "כאן ביקשתי מכל פרופיל, בעצם יש לנו פה המון פרופילים, וכל פרופיל מגיב תגובה בפני עצמו". כשנשאל אם מדובר באנשים אמיתיים שעובדים עבורו, השיב: "לא, אף אחד לא אמיתי. אין את האנשים אלה. דור וילצ'רסקי, אביב שורש - הם לא קיימים. זה סתם בשביל להראות שכאילו עוד אנשים מגיבים. אני יכול לשים לייקים, לבבות, תגובות".

דניאל ג'מיל, מחאת העצמאים בפייסבוק
"את הקבוצה הזו מכרתי ב-75 אלף"

ג'מיל הוסיף והצהיר: "יש לי כמה אלפי לקוחות. יש לי פוליטיקאים גם, שאני עובד איתם. אסור לי להגיד מי, אני חתום על הסכמי סודיות, אבל אני יכול להגיד לך שיש מפלגות מאוד גדולות שאני מפרסם אותן בצורה הזאת. הכי גדולים שאת מדמיינת".

אז איך עובדת השיטה? ג'מיל, יחד עם כמה שותפים, ייצר אלפי פרופילים מזויפים והחדיר אותם לאלפי קבוצות פייסבוק בארץ ובעולם. באמצעות התוכנה שיצר הפרופילים האלה מפרסמים באופן אוטומטי פוסטים על עסקים, מוצרים ופוליטיקאים וגם תגובות ולייקים מלאכותיים שמשאירים את הפוסט פופולרי ובולט.

במקביל הוא גם יוצר קבוצות משלו שיודעות לגייס אלפי חברים. כל קבוצה מיועדת לקהל מסוים - למשל ספרים, אימהות או עצמאיים - וכך אפשר לדייק את הפרסום בעבורם. חברי הקבוצה בטוחים שזו חברה אותנטית ובשלב מסוים הוא מציע בחשאיות את הקבוצה למכירה בעשרות אלפי שקלים. ג'מיל ממשיך ומתרברב בפני התחקירנית: "מכרתי מלא קבוצות. זאת קבוצה שמכרתי, 149 אלף חברים יש בה. קנה אותה בן אדם שיש לו חנות אינטרנטית". על קבוצה אחרת אמר: "את זאת מכרתי ב-75 אלף אם אני לא טועה. יחסית סבבה".

"מה שיש פה זו הונאה", מאשים ד"ר נמרוד קוזלובסקי, מרצה לסייבר ולמשפט באוניברסיטת תל אביב. "יש פה מניפולציה של תודעה אנושית. יש פה גוף מסחרי מאחורי זה. הוא מטעה אותך לחשוב שאתה בפעילות של עמותה או של קהילה חברתית - הדבר הזה אסור על פי דין, הוא הטעיה על פי חוקי הגנת הצרכן, הוא הטעיה בפרסום, בוודאי שהוא אסור. "לא מספרים למשתמשים שזה החליף בעלות, שפתאום גורם מסחרי השתלט על הקבוצה שלהם - יש בעלים חדש שעכשיו משתמש בקבוצת האנשים הזאת".

"הפוסטים עולים לבד, בלי שאני נוגע"

ג'מיל ניסה להשתלט על קבוצת השולמנים. אלא ששם לא מאפשרים לפרסם. אז הוא החליט להקים קבוצת שולמנים משלו, כזו שיכולה להכניס, לדבריו, מיליוני שקלים: "'אני שולמן' לא נותנים לי לפרסם מה שאני רוצה, אז אמרתי: מעכשיו אני אהיה 'אני שולמן'. רשמתי פה מגילה. שמתי פה איזו תמונה שתמשוך את העין. היא נפתחה לפני שמונה שבועות, ויש לנו 12 אלף חברים - דרך התוכנה: הפוסטים האלה, הם בעצם עולים לבד, בלי שאני נוגע בכלום".

דניאל ג'מיל, מחאת העצמאים בפייסבוק (צילום: חדשות 12)
דניאל ג'מיל בפגישת העסקים שהפכה לעימות | צילום: חדשות 12

וזה לא הכול: "דרך התוכנה קראתי להם לצאת להפגנה, תרמו לנו בערך 5,000 שקל להפגנה הזאת, אנשים מתוך הקבוצה. קניתי מלא דגלים, מלא שלטים. אמרתי להם: 'קחו את החומרים וסעו, תצליחו, אני איתכם'. אני אישית לא הלכתי". את המחאה הזו ג'מיל קבע כך במקרה בדיוק בזמן ובמקום של מחאה אחרת, זו שנגד התו הירוק.

"אנחנו מתאגדים, ואנחנו בעצם יוצקים תוכן לתוך המסגרת הזאת של הפייסבוק", מסבירה ליטל יעקוב נסימי ממחאת העצמאיים את השתלשלות האירועים. "אנחנו משקיעים זמן, משאבים, כסף, כדי לשקם אמון שנשבר בישראל בכל מה שקשור לציבור העצמאיים. ואנחנו מגלים על ציר הזמן שהמטרות שלו שונות משלנו, המטרות שלו הן לגמרי עסקיות ולא מטרות ציבוריות, מטרות חברתיות, משהו שיקדם ציבור שלם. ברגע שמר ג'מיל הבין שהמטרות העסקיות שלו אינן עולות בקנה אחד עם המטרות החברתיות שלשמן אנחנו התכנסנו, הוא פשוט הציע לנו למכור לנו את דף הפייסבוק!". את ההצעה המדהימה הזאת קיבלה ליטל בימים האחרונים ועזבה בזעם את הקבוצה.

"יש שם בקבוצה הזו אנשים אמיתיים שהצטרפו כי כואב להם, כי קשה להם", אומר אחיה שץ, מנכ"ל פייק ריפורטר. "אתה רואה איך אפשר לבוא ולקחת מצוקה ולנצל אותה לאמצעים אחרים - כמה קל, מאינטרסים כלכליים, להניע רעיונות שהם כביכול גדולים ולמען כולם". מתנדבי המיזם "פייק ריפורטר" שנאבקים בפעילות זדונית ברשת מזהירים מההשלכות של שימוש פיקטיבי במאבק חברתי להכנסה כלכלית: "הסיפור הזה הוא יותר גדול מהונאת אלפים, הוא בעצם פגיעה בדמוקרטיה".

הטריק של הפוליטיקאים - והטענה ל"מיליונים בחודש"

קבוצת העצמאיים מוצעת במחיר גבוה במיוחד, כי כל אחד מהחברים בה הוא גם לקוח פוטנציאלי - כזה שאפשר למכור לו את השירות שג'מיל מציע. אותו עצמאי בעל עסק יכול לקבל פרסום באלפי קבוצות פייסבוק במחיר נמוך דרמטית ממה שהיה משלם לפייסבוק. "אני יכול להגיד לך שעל הקבוצה הזאת ספציפית כבר קיבלתי הצעה של כמעט 40 אלף שקל לקנייה", אומר ג'מיל לתחקירנית. "לא הסכמתי - אני יכול להכניס ממנה הרבה יותר לא דרך מכירה. אם חברת פרסום מגיעה לקבוצה כזאת ויש לה 12 אלף עצמאיים בתוך הקבוצה, מספיק שהם יביאו לי אלף שקל במחזור חודשי - זה כבר 12 מיליון בחודש".

משוגע. בסוף נראה לך שכן תמכור את זה אבל?

"תשמעי, אם יציעו לי הצעה משוגעת, אני לא יכול להגיד שלא. כרגע, לצורך הדוגמה, אם היו מציעים לי מאה אלף, הייתי מוכר".

פנינו לשולמנים, כדי לבדוק בעצמנו עד לאן הוא מוכן ללכת. את השיחה עם ג'מיל הם עשו לבקשתנו, וגם את "פגישת המכירה" בחדר ישיבות שרושת במצלמות. "יש לי משרד פרסום מאוד גדול, פתחנו סטארט-אפ מיוחד מאוד", הוא מצהיר, "אני מפרסם בכל קבוצות הפייסבוק שאתה רק מדמיין. מי ידמיין לעקוף ככה את פייסבוק? זו ממש עקיפה. אין מישהו בעולם כזה. גם מפלגות הרצתי עם התוכנה, פוליטיקאים". הוא ממשיך וחושף עוד טריק בעייתי: "אסור לראש עירייה בזמן קדנציה להוציא תקציבי פרסום על עצמו. אם יתגלה שהוא פרסם את עצמו פה זה כבר בעיה. זה מאחורי הקלעים, זה דרך זה ואז דרך זה והוא מעביר לי מפה".

הפגנת השולמנים נגד ההסתדרות (צילום: אביר קרא)
ג'מיל הקים קבוצה מתחרה ל"שולמנים" | צילום: אביר קרא

אחרי שסיפר כיצד ראשי המפלגות משתמשים בו באופן חשאי וכיצד ראשי עיריות מפירים את החוק באמצעותו, הוא מתאר את עוצמות הכוח שלו - כיצד הוא רומס וירטואלית את מי שהוא רק רוצה בלחיצת כפתור: "אם הייתי רוצה לעשות את זה, אז אין לך סיכוי לעמוד מול שאני רוצה לעשות. אם עכשיו מישהו מעלה פוסט ולא בא לי עליו, אני בשניות יכול למחוק אותו, בעצם שאתה תמחוק את הפוסט עם כל התגובות שתקבל שם". 

כשהשולמנים שואלים אם יוכלו להשתלט על הקבוצה שלו ומבקשים שינקוב במספר, ג'מיל אומר: "מספיק שהבאתי אלף עצמאיים שהביאו לי אלף שקל, זה כבר מיליון מחזור חודשי. אם אתם בעצם חותמים לי שיש לי הסכמה לפרסם בקבוצה, וזה לא ימנע ממני גם להכניס אליי לקוחות, אז יש מה לדבר על המחיר" .רגע לפני שהעסק "נחתם", אנחנו נכנסים לחדר.

העימות לעיני המצלמות

באתי לשמוע על הסטארט-אפ שלך. בהיותך יו"ר התאגדות העצמאיים. איפה רשמת את ההתאגדות הזאת?

ג'מיל: "הולכת להיות רשומה, יכול להיות, בקרוב. נראה מה יהיה". 

כן? תגיד, כשאתה מארגן הפגנה, הם יודעים שמי שמארגן את ההפגנה זה בוטים?

ג'מיל: "לא כולם. תשמע, חבר יקר, אני לא חייב לך דין וחשבון..."

ברור שלא... לי אתה לא חייב כלום. אתה מפעיל פה קבוצות במרמה, אנשים לא יודעים שהאינטרס שלך זה אינטרס כלכלי-עסקי. הם לא יודעים ש-2,000 האנשים האלה זה בוטים שלא באמת מגיבים.

ג'מיל: "אני פעלתי בדבר הזה בגלל שאני נפגעתי מ'אני שולמן'".

פתאום זה לא כלכלי? פתאום עכשיו זה לא נוח לך, פתאום אתה אידאולוג.

ג'מיל: "קודם כול זה לשנות, זה דבר ראשון. דבר שני, חלק..."

מי הפוליטיקאים שאתה מפעיל בשבילם מלא בוטים, 2,000 בוטים?

ג'מיל: "זה לא אמור לעניין אותך, אחי. אם היית חתום על הסכמי סודיות, גם אתה לא היית מדבר".

אתה עובד על אנשים בעיניים, אתה מודע לזה? אתה שלם עם זה?

ג'מיל: "פתחתי את הקבוצה הזאת בשביל לעשות פה שינוי אמיתי".

שינוי כלכלי לכיס שלך

ג'מיל: "זה מה שאתה אומר".

אבל זו תוכנה שכל ההתיימרות שלה זה שהיא עוקפת את המנגנונים של פייסבוק, ואתה בעצם מכניס כסף על חשבון אנשים. העצמאיים האלה בקבוצה הם המוצר שלך.

ג'מיל: "זה היה בשביל לעשות פה שינוי אמיתי".

בשלב זה רוני מהשולמנים מתערב: "אבל אתה מכרת לי עכשיו 12 אלף עצמאיים במאה אלף שקל!". ג'מיל מרים את הקול ומטיח בו: "זו בדיחה, אחי! כולכם בדיחה אחת גדולה! יהיה פה שינוי לטובת העצמאיים במדינת ישראל, ואני אחראי לזה!".

יומיים לאחר העימות הזה, באופן מעורר תמיהות, הופיעה שורה של תגובות שליליות על ידי פרופיל פיקטיבי בעמוד העסק של רוני מהשולמנים, שנאלץ לסגור את העמוד. דניאל מכחיש כל קשר ואין לנו דרך להוכיח שזה קשור אליו. כך או כך, אנחנו קיבלנו הצצה נדירה כמה קל לייצר לנו מציאות פיקטיבית דרך הרשת, ואפילו להוציא אותנו אל הרחוב בעבור רווח כלכלי.


וזו תגובתו של דניאל ג'מיל לנאמר בכתבה: "אין פה שום הטעייה של אף אחד ובטח שלא הפרה של פרטיות, התוכנה הזו מאתרת קבוצות רלוונטיות לפרסום עבור כל תחום אפשרי ומפרסמת להם את הפוסטים בצורה אוטומטית בקבוצות המתאימות. עיקר העיסוק שלי הוא לא למכור קבוצות, אלא לעזור לבעלי עסקים וגם לשכירים ואפילו לפוליטיקאים ומפלגות גדולות שהם בין לקוחותינו (אסור לי לפרט יותר מזה עקב הסכמי סודיות). אין פה שום עניין של התחזות, אנו רוכשים את הפרופילים מאנשים שונים".

סייעו בהכנת התחקיר: נועה חן ויובל ברק.