הרשתות החברתיות המובילות בעולם קרסו: משתמשים ברחבי העולם מדווחים הערב (שני) על תקלה נרחבת וחריגה בוואטסאפ, בפייסבוק, פייסבוק מסנג'ר ובאינסטגרם ועל קשיים בהתחברות. התקלה נמשכת כבר שלוש שעות - ולא ברור מה גרם לכך ומתי היא צפויה להסתדר. כשעה לאחר שהחלה, דווח על שיבושים גם בגוגל, בטוויטר ובאמזון - אך בהיקף נמוך משמעותית מהדיווחים על שירותי פייסבוק. 

בעקבות התקלה הנרחבת, משתמשים רבים החלו לעבור לרשתות חברתיות מתחרות - ובהן טלגרם. ברשת טוויטר, שעדיין עובדת, ההאשטאג facebookdown# הפך לפופולרי במיוחד מאז קריסת הרשתות שבבעלותה של פייסבוק - והחברה אף נאלצה לפרסם בה הודעה על שאירע. התקלה העולמית ופרשת הדלפת המסמכים כבר משפיעה על מניית פייסבוק, שצונחת ב-5.3%. 

 

בחברת פייסבוק הודיעו זמן קצר לאחר הדיווחים המתרבים על התקלה כי הם מודעים לה - ומנסים לפתור אותה. "אנחנו מודעים לכך שאנשים חווים קשיים להתחבר לאפליקציות ולמוצרים שלנו, אנחנו פועלים להשיב אותם לפעילות מהר ככל הניתן ומתנצלים על אי הנוחות". בשל התקלה, פייסבוק נאלצה לשלוח את העדכון לעיתונאים בהודעת SMS ולא בוואטסאפ כפי שהם נוהגים בדרך כלל. בחברה סבורים שלא מדובר במתקפת סייבר. 

תקלה דומה התרחשה בחודש מרץ האחרון, גם אז דיווחו משתמשים ברשת על קשיים בהתחברות לשירותי פייסבוק ושל וואטסאפ ואינסטגרם שמצויות בבעלותה. אז התקלה נפתרה בתוך כחצי שעה – והשירותים שבו להיות זמינים במהרה. 


עובדת פייסבוק לשעבר חשפה: "פייסבוק לא עושה מספיק כדי לבלום את הפצת השנאה"

במקרה או שלא - התקלה בכל שירותי פייסבוק מתרחשת יממה בלבד לאחר החשיפה הדרמטית של עובדת החברה לשעברפרנסס האוגן, שהדליפה אוסף מסמכים של החברה ל"וול סטריט ז'ורנל". האוגן, מדענית נתונים בת 37, אמרה כי "היו ניגודי עניינים בין מה שטוב לציבור לבין מה שטוב לפייסבוק. פייסבוק שוב ושוב בחרה לייעל את האינטרסים שלה ולהרוויח יותר כסף". 

פייסבוק נפגעת ממחאת העובדים  (צילום: חי בלילה, קשת 12)
מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג | צילום: חי בלילה, קשת 12

"אף אחד בפייסבוק אינו רשע", אמרה האוגן ל-CBS והביעה אמפתיה כלפי מייסד פייסבוק. "מארק צוקרברג מעולם לא רצה ליצור במה לשנאה", היא הוסיפה. אך לדבריה, פייסבוק לא עושה מספיק אם בכלל כדי לבלום את הפצת השנאה והמידע המפוקפק.

האוגן סיפרה בריאיון כי המסמכים שאספה ושיתפה עם וול סטריט ג'ורנל ורשויות אכיפת החוק האמריקניות מראים כי החברה משקרת לציבור בזמן שהיא טוענת שנלחמת בשנאה, באלימות ובמידע שגוי. הגרסה של פייסבוק שקיימת כיום קורעת את החברה שלנו וגורמת לאלימות ברחבי העולם", היא ציינה.

_OBJ

לטענת המדליפה, הרשת החברתית הוכיחה כי יש ביכולתה לספק מענה לבעיות כאלו ואף שינתה את מדיניות התוכן שלה למשך כמה שבועות בבחירות לארה"ב בשנת 2020. האוגן סיפרה כי החברה הורידה תכנים פוליטיים באופן מכוון, אך במהרה חזרה הפלטפורמה לאלגוריתמים ישנים שמעריכים מעורבות על פני כל השאר. לטענתה, מדובר במהלך שתרם להתפרעות בקפיטול בחודש ינואר. "פייסבוק הבינה שאם ישנו את האלגוריתם לבטוח יותר, אנשים יבלו פחות זמן באתר, ילחצו על פחות מודעות והיא תרויח פחות כסף", אמרה.