אתר הביטוח הלאומי חווה מתקפת סייבר שבעקבותיו נחסמה הגישה לאתר מחו"ל - כך הודיע היום (רביעי) המוסד לביטוח לאומי. בארגון הדגישו: "לא נפרצו מאגרי מידע כלל ופרטי הציבור שמורים". עם הדיווח על ההתקפה, בביטוח הלאומי החליטו להוריד לגמרי את הגישה לאתר למשך כמעט שעתיים, ולאחר שנחסמה הגישה לתושבי חו"ל האתר חזר לפעילות.

בביטוח הלאומי הסביר את העומד מאחורי התקפת הסייבר וכיצד פעלו: "סוג מתקפת הסייבר נקראת 'התקפת מניעת שירות' - הכוונה היא להעמיס על קווי התקשורת ולמנוע קבלת שירות. כאמור, לא נפרצו מאגרי המידע והמחשבים בביטוח לאומי עובדים כרגיל ואדם המגיע לסניפים ברחבי הארץ יכול לקבל שירות כרגיל. הפגיעה המרכזית הייתה בקושי להכנס לאתר הביטוח הלאומי. מערך הסייבר והמחשוב של הביטוח הלאומי חסם את הגישה מחו"ל ובכך החזיר את האתר לפעילות".

מנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי, יורם הכהן, הזהיר מוקדם יותר כי "נראה שמדובר במתקפה מסוג DDOS - התקפת מניעת שירות מבוזרת. יש לוודא כעת שלא מדובר בפעולת הסחה לאירוע משמעותי יותר".

לדבריו, "משמעותה של ההתקפה היא שמחשבים רבים במקביל פונים לאתר הביטוח הלאומי בכדי להוביל לקריסתו ולמניעת האפשרות שלו לספק שירות. מתקפות מהסוג הזה נעשות בדרך כלל על ידי שימוש ברשתות בוטים ממחשבים מרחוק, אשר בפקודה משגרים את המתקפה במקביל ויוצרים את אותו עומס גבוה. הדרך להתמודד עם התופעה, אם זה אכן המקרה, היא בהפניית התעבורת פייק הזאת וחסימתה - למשל, לחסום באופן זמני תנועה לאתר הביטוח הלאומי מחו"ל, מתוך ידיעה שהרוב המוחלט של המשתמשים מתגוררים בישראל".