אפל הוציאה עדכון תוכנה דחוף למכשיריה כדי לטפל בפרצת אבטחה קריטית. על פי דיווח ב-CNN, הפרצה התגלתה לאחר שנוצלה על ידי חברת NSO הישראלית, מפתחת תוכנת הריגול פגסוס, כדי לעקוב אחרי אקטיביסט סעודי אנונימי.

פרצת האבטחה בתוכנת ההודעות iMessage אפשרה להאקרים לחדור לאייפונים, אייפדים, מחשבים ושעונים חכמים של משתמשים אחרים מבלי שהם יצטרכו ללחוץ על קישור או לעשות פעולה כלשהי. לפי הדיווחים, היא מאפשרת לגנוב מהמשתמשים נתונים שונים, בהם סיסמאות, ולהפעיל מרחוק את המיקרופון ואת המצלמה של המכשיר.

NSO Group (צילום: Jack Guez / AFP)
על פי הדיווחים הפרצה נוצלה ע"י פגסוס. משרדי חברת NSO | צילום: Jack Guez / AFP

"מתקפות כאלה הן מתוחכמות במיוחד, נושאות עלויות פיתוח של מיליוני דולרים, לרוב יש להן חיי מדף קצרים והן משמשות אנשים ספציפיים", אמר איוואן קרסטיץ', ראש תחום הנדסת האבטחה והארכיטקטורה של אפל. לדבריו, החברה טיפלה בנושא במהירות באמצעות עדכון התוכנה והפרצה אינה מהווה איום על הרוב המכריע של המשתמשים. עם זאת, מומחי אבטחה המליצו לכלל המשתמשים לבצע את עדכון התוכנה למערכות macOS, iOS ו-watchOS.

חברת NSO הישראלית לא התייחסה לטענות הספציפיות, ומסרה כי היא "תמשיך לספק לרשויות מודיעין ואכיפת חוק ברחבי העולם טכנולוגיות מצילות חיים למלחמה בטרור ובשפיעה". בשנים האחרונות פעילות החברה נמצאת תחת ביקורת מתמדת מצד מדינות שונות ופעילי זכויות אדם בשל טענות שהיא מנצלת את כוחה כדי לסייע למשטרים ברחבי העולם לבצע פעולות לא דמוקרטיות נגד אזרחים ועיתונאים.

בעקבות תחקיר שפרסם ארגון אמנסטי לפני כחודשיים, דווח כי חברת אמזון השביתה את כל התשתיות והחשבונות שמקושרות לחברה הישראלית. כמו כן, לאחרונה פורסם כי נשיא צרפת עמנואל מקרון התקשר לראש הממשלה נפתלי בנט ודרש ממנו הבהרות בעקבות חשד שמרוקו השתמשה בתוכנת פגסוס כדי לחדור למכשיר הטלפון האישי שלו ולמכשירים נוספים של בכירים במדינה.