תחקיר שפורסם בשבוע שעבר במגזין 'וול סטריט ג'ורנל', חשף מידע פנימי של חברת פייסבוק לגבי השפעות רשת האינסטגרם על בני ובנות נוער. העיתון פרסם שקופיות ממצגות בהן סיכמו חוקרים את הממצאים של מה שהם כינו "צלילה עמוקה לבריאות הנפש של בני נוער", כולל מחקר שמצא כי אינסטגרם מחמירה את "בעיות דימוי הגוף לאחת מכל שלוש נערות מתבגרות". המחקר הפנימי של החברה מצא גם כי "בני נוער מאשימים את אינסטגרם בעלייה בשיעור החרדה והדיכאון".

מחקרים של חברת פייסבוק בדקו בשלוש השנים האחרונות כיצד אינסטגרם משפיעה על קהל המשתמשים הצעיר שלה. כעת הממצאים נחשפים ומראים באופן ברור כי יש היבטים מזיקים משמעותיים לאחוז ניכר של בני הנוער, בעיקר נערות בגיל העשרה. באחד מהמסמכים הפנימיים של פייסבוק נכתב, כי בקרב מי שדיווחו על מחשבות אובדניות, 13 אחוזים מהנערים הבריטים וכ-6 אחוזים מהנערים האמריקאיים קישרו בין נטיות אובדניות לאפליקציה.

עוד נמצא כי 32% מהנערות דיווחו שכאשר הן מרגישות רע בנוגע לגופן, אינסטגרם גורם להן להרגיש רע יותר, ו-14% מהנערים בארצות הברית דיווחו שאינסטגרם גורם להם להרגיש רע בנוגע לעצמם.

עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

מעל 40% מהמשתמשים - צעירים עד גיל 22

בפוסט ברשת החברתית, הגיבה ראש המדיניות הציבורית של אינסטגרם, קארינה ניוטון, לדיווחים כי החברה חוקרת דרכים להרחיק את המשתמשים מהתעכבות על סוגים מסוימים של פוסטים באינסטגרם. ″אנו בוחנים דרכים לעודד אותם להסתכל על נושאים שונים אם הם מסתכלים שוב ושוב על סוג זה של תוכן”, אמר ניוטון. ″אנו אופטימיים באופן זהיר לגבי פעולות בעתיד שיפנו אנשים לעבר תוכן המעניק השראה ומרומם אותם".

מעל 40% ממשתמשי אינסטגרם הם צעירים עד גיל 22, וכ -22 מיליון בני נוער נכנסים לאינסטגרם בארצות הברית מדי יום. נתון גבוה בהרבה מחמש מיליון בני הנוער שנכנסים לפייסבוק. בעוד שאפליקציות חברתיות אחרות כמו TikTok, מבוססות על ביצועים, אינסטגרם מתמקדת בגוף ובאורח החיים. הלחץ להיראות מושלם ולחיות אורח חיים אידיאלי עלול לגרום לבני נוער להתקדם לקראת הפרעות אכילה ודיכאון. 

בימים אלה, פייסבוק מפתחת גרסת אינסטגרם לילדים, שתפנה לבני 13 ומטה. בעקבות פרסום התחקיר, יש כבר קולות בארצות הברית שקוראים לפייסבוק לזנוח את מיזם האינסטגרם לילדים. עד כה פייסבוק הסתירה בעקביות את ההשפעות השליליות של האפליקציה על בני נוער, ולא הפכה את המחקר שלה לגלוי עבור הציבור או זמין לאנשי אקדמיה או מחוקקים שביקשו זאת.