חובבי החומרה למחשבים חשבו שמדובר ביום חג, כשאחד מאתרי החומרה הגדולים בארה"ב – NewEgg, הציע למכירה במשך שעות ארוכות באתר שלו את כל ציוד המחשוב - הכולל מחשבים נייחים, לפטופים, כרטיסי מסך, מעבדים, ועוד – במחיר שמהווה אחוזים בודדים מהמחיר האמיתי של המוצרים.

הבעיה ככל הנראה הייתה במנגנון ההמרה למט"ח של האתר, כאשר האתר הציג מחיר זהה למוצרים בשקלים ובדולרים. כך מחשב נייד שעולה בישראל כ-6,000 שקלים נמכר בכ-1,600 שקלים, כולל מיסים ומשלוח לישראל.

הדבר הביא מאות ישראלים לרכוש מהאתר ולנצל את הטעות – תוך שהם קונים בכמויות אדירות. גולשים מספרים שהזמינו כמויות מסחריות של ציוד, עשו הזמנות בעשרות אלפי שקלים כל אחד, תוך שהם מקווים שהאתר יספק את ההזמנות למרות שברור היה כי מדובר בטעות.

לקראת הערב בעלי האתר הבינו מה קרה, עצרו את מנגנון המרת הסכומים לשקלים, עצרו את השילוח לישראל ולמדינות נוספות ושינו את סטטוס ההזמנות. גולשים רבים מדווחים שההזמנות שלהם בוטלו, ועכשיו הם מחכים להחזר כספי על ההזמנה. רק אחדים דיווחו שהמשלוח שלהם אכן נשלח.

ביטול קנייה (צילום: באדיבות הקונה)
"ישראלים דיווחו על ביטולים" | צילום: באדיבות הקונה

האתר גם קרס למספר דקות לאורך היום, וישראלים רבים ניסו להשיג את שירות הלקוחות של האתר בצ'ט או בטלפון ללא הצלחה. חלקם אף מעוניינים לנסות ולתבוע את האתר על עוגמת הנפש שחוו. נציגי האתר ענו לבסוף בצ'אט לאחד הגולשים ואמרו: "ההזמנות בוטלו משום שהייתה בעיה במנגנון המרת המחירים, הורדנו את האתר הישראלי כדי לפתור את הבעיה".

"קמתי בבוקר וראיתי שהרבה אנשים כותבים שהמחירים באתר 'ניואג' לא הגיוניים", סיפר רועי מריומה, גולש שרכש באתר. "הגעתי למסקנה שיש בעיה עם ההמרה של הדולר והשקל. בשלב הזה ראיתי אנשים מגזימים לחלוטין ומזמינים דברים בעשרות אלפי שקלים, אני הזמנתי בסך הכל מעבד וזיכרון RAM. לאט לאט הרבה דיווחו שהמשלוחים שלהם מבוטלים, עד שגם לי ביטלו עכשיו וכנראה שלכולם ביטלו".

ביטול קנייה (צילום: באדיבות הקונה)
הטעות קרתה בשל אי המרת המחיר | צילום: באדיבות הקונה

ביטול קנייה (צילום: באדיבות הקונה)
מחכים לכסף שיוחזר | צילום: באדיבות הקונה

"מצאתי את האתר דרך הפייסבוק, המון העלו פוסטים על האתר והיה הייפ רציני", מספר דור בוסי, קונה נוסף. "קניתי ספק כוח וכונן קשיח בכשליש מהמחיר שלהם כאן בישראל. כל היום לא עדכנו אותי מהאתר מה קורה עם ההזמנה עד שלפני כמה שעות ראיתי שההזמנות בוטלו. פניתי לאתר והם אמרו לי שעקב בעיה בשערי ההמרה קיבלתי ביטול על ההזמנות. הבנתי שיש אנשים שהגיעו למצב שאורזים להם כבר את החבילה וחלק קיבלו ביטולים".

תומר גרואני, רוכש שעדיין לא קיבל הודעות ביטול קנייה, ראה את גל הביטולים של חבריו ועדיין ממתין להחלטה במתח. "לא נכנסתי לפייסבוק שנים ופתאום ראיתי שחבר שלי פרסם מודעה, קפצה לי המודעה של האתר, אנחנו רואים את המחירים ומתלהבים. ראינו מסך שעולה בארץ 5,000 ₪ ב-1,000 ₪, מחשב שעולה 9,000 ₪ ב-2,500 ₪. כרגע האתר עדיין בוחן את ההזמנות ואנחנו לא יודעים מה הולך לקרות".

עושה רושם שהבוקר שהתחיל באווירה מאוד מעודדת עבור ישראלים רבים, מסתיים כעת במפח נפש כאשר הגולשים שהזמינו לא יודעים מתי יקבלו את כספם, וכרגע עדיין לא קיבלו הודעת ביטול רשמית ומסודרת. למרות שהאתר נחשב לאמין במיוחד, עשרות מהגולשים המאוכזבים התאגדו בקבוצת ווטסאפ בניסיון לעבוד ביחד כדי לקבל את כספם חזרה.