האפליקציה הפופולרית "טיקטוק" אמנם נמצאת בשימוש של מיליוני ילדים ובני נוער ברחבי העולם, אבל היא עדיין נחשבת שנויה במחלוקת, בשל התכנים המפוקפקים שעולים לשם, כמו גם אתגרים מסוכנים שרצים בין המשתמשים. אבל מקרה שקרה לאחרונה מוכיח שאולי יש גם כמה יתרונות לאפליקציה שסחפה נערים ונערות – כמו למשל, לעזור לאבחן קורונה ולהעלות מודעות למחלה בקרב צעירים.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

מרין שורט, בת 19 מארה"ב, רצתה לצלם סרטון ל"טיקטוק", שבו היא טועמת לראשונה משקה חדש של "סטארבקס". ניתן לראות בסרטון את מרין טועמת את המשקה ולמרות שהוא אמור להיות מאוד מתוק, מרין המופתעת, מציינת ש"אין לזה טעם". היא מנסה לטעום שוב את המשקה ואז שואלת "למה אני לא מרגישה את הטעם?". מהר מאוד היא מתחילה להבין ושואלת את המצלמה "יש לי קורונה?" ומאותו רגע היא מבינה שייתכן מאוד שהיא נדבקה בנגיף.  

@mcfluflu

##greenscreen I’ll keep you guys posted omg... ##covid19 ##coronavirus

♬ original sound - maryn

בראיון ל"באזפיד", סיפרה מרין שהיא ציפתה שהמשקה יהיה "סופר מתוק", כיוון שהוא הכיל קצפת, הרבה סירופ וניל וסירופ קרמל. "זה כמעט היה כמו לשתות חלב מתוק. יכולתי להבחין שזה מתוק, אבל לא היה לזה טעם בכלל", סיפרה. "זה היה מאוד מוזר, קשה לתאר את זה".

כבר למחרת בבוקר היא עשתה בדיקת קורונה ובהמשך אכן קיבלה תוצאה חיובית. היא מספרת שהיא עובדת בשלוש עבודות, במשרה חלקית ומלבד עבודה וקניית מצרכים – היא נשארה בבית בהתאם להנחיות. כך שהיא עצמה מופתעת שנדבקה. באותו בוקר לפני שטעמה את המשקה היא התעוררה עם גודש באף, אבל הייתה בטוחה שזה בגלל חילופי העונות.

בבוקר שאחרי פרסום הסרטון, היא התעוררה וגילתה להפתעתה שהוא נעשה ויראלי. עד כה, הוא גרף יותר מ-770 אלף לייקים ונצפה כ-3 מיליון פעמים. מרין אומרת שהיא מקווה שהסרטון שלה יהווה גם אתנחתא קומית, אבל גם תזכורת לכך שכל אחד יכול להיות נשא של נגיף הקורונה, מבלי לדעת. ואכן עם רמת חשיפה זו בקרב משתמשי "טיקטוק", אין ספק שהסרטון יכול לעזור להעלות מודעות לקורונה בקרב צעירים, שרבים מהם חושבים שמדובר במחלה של מבוגרים ולא יודעים שהיא יכולה לתקוף גם צעירים, גם אם במספרים נמוכים יותר בהשוואה למבוגרים.

@mcfluflu

it’s been a day and i miss food so much :’(

♬ original sound - maryn

עוד ב-mako בריאות:
>> זה מה שיקרה לגוף שלכם אם תתעוררו כל יום ב-5 בבוקר
>> זה מה שצריך לעשות כדי לפצות על יום של ישיבה
>> 52 קילו ב-9 חודשים, בלי לוותר על פיצה יומית

מאז מרין פרסמה עוד כמה סרטונים שבהם היא ממשיכה לטעום מאכלים נוספים ומדווחת לעוקבים שלה איך הטעם מרגיש בתור חולת קורונה שחוש הטעם שלה נפגע - ואת התסכולים שנובעים מזה.

"אני שמחה שפרסמתי את הסרטון כי הרבה הגיבו לי שעזרתי להם להבין שהם צריכים להיבדק", אמרה בראיון. "בכל פעם שחושבים על הקורונה, במיוחד ילדים בגילי, אומרים לנו להיזהר למען האוכלוסייה המבוגרת. אני לא חושבת שאנשים חושבים על בני נוער או בני 20+ שיכולים להידבק בקורונה גם".

התסמינים הנפוצים ביותר לנגיף הקורונה הם חום, שיעול יבש ועייפות. תסמינים נוספים שנצפו במטופלים רבים כוללים גם אובדן חוש הטעם והריח, כאב גרון, שלשולים וכאבי ראש. במקרים חמורים יותר יופיעו גם תסמינים נוספים כמו קשיי נשימה, כאבים ולחץ בחזה וקושי ביכולת הדיבור.

מבחינת בריאותה של מרין, נראה שהיא לא סבלה מהרבה תסמיני קורונה חוץ מאובדן חוש הטעם, חום וגודש באף. מאז היא מרגישה יותר טוב ומתכננת להישאר בבידוד במשך 10 ימים לפחות, או עד שהתסמינים ייעלמו, בהתאם להוראות הרופאים. רק בריאות.

באפליקציית איזי ריכזו את כל המקומות בהם אפשר לבצע בדיקות קורונה באזורך: