פייסבוק הסירה במהלך חודש אוקטובר מאות חשבונות אירניים מזוייפים ברשת פייסבוק ובאינסטגרם, שפעלו בישראל ובארה"ב וניסו להשפיע על דעת הקהל בהן. בדוח שפורסם הבוקר (שישי) נאמר כי בין היתר הרשתות האירניות פעלו כדי ללבות את ההפגנות נגד נתניהו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הדוח מפרט על פעילותן של רשתות שהפיצו מידע שקרי ופעלו לשנות את דעת הקהל במדינות רבות. בסך הכל פייסבוק זיהתה בחודש האחרון 14 רשתות כאלו ברחבי העולם - 2 מהן מיקדו את פעילותן בישראל. מקורן, על פי הדוח, באירן. אחת מהן עודדה את ההפגנות נגד נתניהו ופעלה כדי ללבות אותן. השנייה עסקה בבחירות לנשיאות ארצות הברית, ופעלה במקביל גם באמריקה.

בין הפוסטים שפורסמו:

12 חשבונות פייסבוק ו-2 עמודים וכן 307 חשבונות אינסטגרם הוסרו החודש, לאחר שהתברר כי הם מקושרים לחברת תקשורת הפועלת בטהרן - ומכוונת את פעילותה לישראל ולעירק. מרבית המשתמשים עברו שינויי שמות משמעותיים בזמן שבו פעלו - מה שהצביע על כך שהם אינם אמינים. 

הם פרסמו ממים, תמונות ותכנים נוספים בעברית ובערבית, המתמקדים באקטואליה הישראלית והעירקית. בתוך כך התייחסו גם להפגנות נגד נתניהו - וביקרו את התמודדותו עם משבר הקורונה. הרשת הספיקה לצבור קהל מועט יחסית עד שהוסרה - כ-1,000 משתמשים עקבו אחר דפי הפייסבוק שלהם וכ-9,000 איש אחר כל חשבונות האינסטגרם.

רשת אחרת שהוסרה מנתה 12 חשבונות פייסבוק, 6 עמודים ו-11 חשבונות אינסטגרם המקושרים לממשל האירני. חקירת הרשת הזו החלה בעקבות מודיעין שסופק לפייסבוק על ידי ה-FBI. הרשת התמקדה בעיקרה בארה"ב ובישראל, ופרסמה תוכן שקרי הקשור לבחירות לנשיאות - כחלק ממבצע השפעה אזרחי בנושא.

היחידה שעשויה לנסות - אירן (צילום: Moodboard  , 123RF)
צילום: Moodboard , 123RF

החקירה הצביעה גם על עמודים ישנים המקושרים לרשת - שכבר נמחקו על ידי פייסבוק בעבר - לאחר שפרסמו מידע כוזב על טבח שביצעה לכאורה סעודיה במהלך תחרות האירוויזיון בישראל ב-2019. לרשת הזו הייתה חשיפה רשתית מצומצמת עוד יותר; 120 חשבונות נחשפו לתכנים בפייסבוק ועוד כ-700 בסך הכל נחשפו אליה באינסטגרם.

פייסבוק איתרה בחודש האחרון בסך הכל 14 רשתות שפעלו באזורים שונים בעולם. הן הופעלו מגיאורגיה, אוקראינה, מיאנמר, ארה"ב, מצרים, מקסיקו ואירן - וכיוונו לקהלים זרים שאינם בגבולות מדינתם. רק בחודש האחרון מחקה החברה בסך הכל 1,196 חשבונות פייסבוק, 994 חשבונות אינסטגרם ו-110 קבוצות מזויפות. 

פייסבוק עומדת בפני ביקורת ולחץ גדול מאי פעם על כך שאפשרה בשנים האחרונות התערבויות זרות במערכות בחירות ולא מחקה תוכן מסוג זה. מארק צוקרברג מייסד ומנכ״ל פייסבוק אף הודה שהרשת צריכה לעשות הרבה יותר בנושא.

חברת פייסבוק ציינה בדוח כי היא פועלת להסרה של חשבונות מזויפים ותכנים זדוניים ברשת. כחלק מאותו מאמץ, פייסבוק שואפת לעצור קמפיינים של חשבונות לא אותנטיים המנסים להשפיע לרעה על השיח הציבורי למען השגת מטרה אסטרטגית. כאשר החברה מזהה התארגנויות רשתיות ולא ממשלתיות שמנסות להטעות את הציבור ולשנות את עמדותיו באמצעות חשבונות מזויפים, היא מסירה אותם לאלתר, כך על פי הדוח.

מתנועת הליכוד נמסר בתגובה: "רעידת אדמה: אירן מעודדת בסתר את הפגנות השמאל של 'הדגלים השחורים' בניסיון להפיל את ראש הממשלה נתניהו. אירן, שפועלת להשמדת ישראל בניסיון להשיג נשק גרעיני ולחמש את האויבים סביבנו, משקיעה במאמצים להפיל את ראש הממשלה משום שהיא יודעת שנתניהו עומד כבר שנים כחומה בצורה נגד ניסיונות אלה. גם אם הפגנות השמאל יחליפו את הדגלים השחורים בדגלים ורודים הם לא יוכלו לטשטש את העובדה שהם נתמכים על ידי אחד המשטרים החשוכים בעולם ולשניהם מטרה משותפת: להפיל את ראש הממשלה נתניהו. לא ניתן לאירן לנצח".

תגובת הדגלים השחורים לליכוד: "אחרי שהליכוד טענו שאנחנו חייזרים ואנרכיסטים, עכשיו נתניהו טוען שאנחנו שליחים של אירן. מעולם לא היה במדינת ישראל ראש ממשלה ששנא והסית כל כך הרבה נגד אזרחי ואזרחיות המדינה. קוראים לכולם לצאת בשבת להפגין בבלפור וברחבי הארץ".

תגובת קריים מיניסטר: "נתניהו בהיסטריה מהפסדו המתקרב של טראמפ ומבין שזמנו עבר. ההסתה כלפי המפגינים והניסיון לקשור את המחאה להצלת המדינה משלטונו הכושל והמושחת לאיראנים, מביכים אפילו בסטנדרטים של טופז לוק. בשלב הבא נשמע שהאיראנים המציאו את כתבי האישום החמורים ואת מיליון המובטלים. קשה שלא לתהות אם הנאשם נבהל מכמה חשבונות פייסבוק אירנים, איך ישמור על מדינת ישראל?" ביבי- ישראל חזקה ממך ומהאיראנים, ותהייה טובה יותר אחרי שתלך".