מחריף את המאבק: סשה ברון כהן, השחקן והקומיקאי היהודי-בריטי, החליט לעלות מדרגה במלחמה נגד פייסבוק ונגד נשיא ארצות הברית טראמפ. אחרי שכתב טור דעה חריף במיוחד למגזין "טיים", בסוף השבוע האחרון הוא פתח טוויטר ייעודי לדמות בוראט, בו הוא מבקר בחריפות את פייסבוק ואת הנשיא האמריקני.

ברון מתבטא בחריפות נגד השניים כבר מאז נובמבר בשנה שעברה, אז אמר שפייסבוק הייתה מקדמת גם את היטלר לו פעלה בשנות ה-30 של המאה שעברה. למעשה, בחודש שעבר הוא היה מראשוני הסלבס שהחרימו את פייסבוק ואינסטגרם בקמפיין "StopHateForProfit". בהמשך לכך, בטור דעה שפרסם בשבוע האחרון במגזין האמריקאי Time, כתב: "לפני שנה התבטאתי בנושא לראשונה, כי חששתי שהדמוקרטיות הפלורליסטיות שלנו בסכנה, לאור שטף השנאה, השקרים והקונספירציות של דמגוגים שמופצים לכל עבר בעזרת הרשתות החברתית. מאז, הקדרה הרעילה הזו התפוצצה – ושבועות לפני הבחירות – תיאוריות הקונספירציה האלה מאיימות להרוג את הדמוקרטיה כפי שאנחנו מכירים אותה".

"במשך רוב הקריירה שלי, נמנעתי מלנקוט עמדה על ענייני היום", המשיך. "הרגשתי יותר נוח בתוך דמות, או בתוך מאנקיני. כן, הרבה מהקומדיה שלי עוסקת בענייני הערווה. אך כשסאטירה עובדת, היא יכולה לחשוף את תחלואיה של חברה. בכך שגרמתי לאנשים לחשוף את הדברים שהם מאמינים בהם, לעיתים הצלחתי גם לחשוף את הבורות, השנאה והקונספירציות ששורצות מתחת לפני השטח".

"דונלד טראמפ – שמשקר 23 פעמים ביום בממוצע והוא מפיץ העל של קונספירציות הנוגעות לקורונה – נדבק בוירוס בעצמו. ויש לו בן ברית בפייסבוק – מנגנון התעמולה הגדול ביותר בהיסטוריה. הדמגוג מצא שותף לעבירה בפייסבוק של מארק צוקרברג – מגפון שהאוטוקרטים והרודנים הגרועים בעולם יכלו רק לחלום עליו. האלגוריתם שלו מעצים שנאה באופן מכוון. פייסבוק נמנעת מלבדוק את המידע שמפורסם במודעות ובפוסטים פוליטיים, וממשיכה לתת במה לגזענים לבנים ולמכחישי שואה".

"היה לי מזל שיצאתי משם בחתיכה אחת"

בעיתון הבריטי "טלגרף" פורסם השבוע כי פייסבוק הפיצה פוסטים ופרסומות של תורת הקונספירציה QAnon יותר מ-2.4 מיליון פעמים רק באביב ובקיץ האחרונים. לאור הביקורת הנוקבת שהופנתה נגדה, בשבוע שעבר הצהירה פייסבוק כי תחסום קבוצות המפיצות את תיאוריית הקונספירציה, אך לא תפגע במשתמשים אינדיבידואליים שיזכירו אותה. בהמשך לכך, אתמול הודיעה פייסבוק שתחסום תכנים מכחישי שואה. "מיליוני בני אדם הספיקו לצפות בסרטון קונספירציה לפיו מסכות יכולות לגרום לקורונה, לפני שפייסבוק ויוטיוב הסירו אותו. ב-6 באוקטובר פייסבוק חסמה סוף סוף את QAnon, תיאוריית קונספירציה מטורללת לפיה טראמפ עומד בראש המאבק בפדופילים שמאמינים בשטן וסוחרים בילדים, רובם דמוקרטים וסלבס, אך לא לפני שדחפו אותה למיליוני אמריקאים".

ברון כהן אף שיתף בחוויה קשה שעבר במהלך צילומי הסרט האחרון, בה כמעט הותקף על ידי פעילי ימין קיצוני. "כשצילמתי את הסרט האחרון של בוראט, התחזתי לזמר ימני והשתתפתי בעצרת במדינת וושינגטון בעד נשיאת נשק. ברגע שהמארגנים הסתערו על הבמה, ברחתי לרכב שהמתין לי בצד. המון זועם חסם את דרכנו והחל לדפוק על החלונות באגרופים. מתחת לאוברול שלי לבשתי שכפ"ץ, אבל זה הרגיש כאילו זה לא ממש יעזור, כי בחוץ היו אנשים עם נשקים אוטומטיים. ברגע שמישהו עקר את הדלת מהמקום כדי לגרור אותי החוצה, השתמשתי בכל משקל גופי עד שהרכב שלנו הצליח לברוח. היה לי מזל שיצאתי משם בחתיכה אחת. השבועות האחרונים יקבעו האם אמריקה תהיה כל כך בת מזל".

הטוויטר שפתח ברון כהן הוא ככל הנראה בצעד יחצ"ני לקראת השקת סרט ההמשך של בוראט, שיהיה זמין לצפייה החל מה-23 באוקטובר בפלטפורמה אמזון פריים. "טראמפ כל כך חזק שהוא אפילו לא היה צריך לשתות אקונומיקה כדי להישאר בחיים!", צייץ בוראט בתגובה להידבקות וההחלמה של הנשיא מנגיף הקורונה. בהתייחס למניין המתים בארצות הברית, כתב: "טראמפ הוא מנהיג אמיתי – הוא הוכיח שהוא חזק יותר מ-200,000 הנתינים שלו!". בסרטון אחר שעלה בדף הטוויטר שלו, בוראט דיבר על "מגיפה חדשה" שמקורה בעיר "ווהאן שבישראל".