התחדשתם באלכסה, העוזרת הוירטואלית של אמזון? משתמשים בסירי או בגוגל אסיסטנט כל הזמן? כנראה שהידיעה הבאה תדאיג אתכם: חוקרים יצרו רשימה של למעלה מאלף מילים שמפעילות לשווא את העוזרות הוירטואליות שלכם – וגורמות לכך שחלקים משיחותיכם הפרטיות מגיעים לידיהן של חברות הענק.

החוקרים מאוניברסיטת רוהר בעיר בוכום שבגרמניה ערכו את המחקר באופן פשוט למדי: הם הקרינו עשרות פרקים של הסדרות "משחקי הכס", "משפחה מודרנית" ו"בית הקלפים" – פעם באנגלית, פעם בגרמנית ופעם במנדרינית – ותיעדו את הרגעים שבהם העוזרות הופעלו. לאחר מכן הם התאימו את הפעלת העוזרות למשפטים המדויקים שנאמרו בסדרות, ויצרו רשימה של יותר מאלף מילים.

כך, אלכסה – העוזרת של אמזון שמופעלת באמצעות השם "אלכסה" – תפעל גם אם תגידו את המילים unacceptable ("בלתי מתקבל על הדעת"), tobacco ("טבק"), election ("בחירות") ו-a letter ("מכתב"). גוגל אסיסטנט, אותו מפעילים בעזרת הביטוי "אוקיי גוגל", יפעל גם אם תגידו "okay, cool" ("אוקיי, מגניב)" – ו"ok, who is reading?" ("אוקיי, מי קורא?").

בהמשך, סירי מבית אפל, שמופעלת כשאומרים "היי סירי", תפעל גם כשתגידו "היי ג'רי" או את המילה city ("עיר"). לצד העוזרות המפורסמות נבחנו גם שלוש עוזרות הפועלות בשוק הסיני, מבית שיואמי, באיידו וטנסנט.

View this post on Instagram

A post shared by amazon.alexa.devices (@amazon.alexa.devices) on

לפי החוקרים, כשהעוזרות הביתיות מופעלות הן מקליטות את סביבתן ומבצעות ניתוח מקומי של הנאמר; לאחר מכן הן מעבירות קטעי אודיו קצרים לשרתי החברות לצורך מחקר נוסף ובקרת איכות.  החוקרים, ששיתפו פעולה עם צוות מכון מקס פלאנק לאבטחת מידע ולפרטיות משתמשים, טוענים כי יש לכך "השלכות מדאיגות עבור הפרטיות המשתמשים".

האם יש סיבה לדאגה? חברת צוות המחקר דורותיאה קולוסה טוענת שהמהנדסים כנראה תיכננו את העוזרות כך שהמשתמשים לא יצטרכו לחזור על עצמם. "הן פועלות באופן די סלחני כי הן אמורות להבין את בני האדם שמפעילים אותן". תורסטן הולץ, חוקר נוסף בצוות, הוסיף: "מבחינת פרטיות המשתמשים זה כמובן מדאיג, כי לפעמים שיחות פרטיות מאוד יכולות להגיע לחברות. היצרניות צריכות לאזן בין המאמצים שלהן להשתפר לבין הגנה על פרטיות המשתמשים".

תומס לה בוניאק, עובד קבלן לשעבר בשלוחה של אפל באירלנד, טען רק לפני כחודשיים שהחברה מקליטה שיחות פרטיות דרך סירי ועוקבת אחרי מידע רפואי, פעילות פלילית, פגישות עבודה – ואפילו יחסי מין. במסגרת עבודתו הוא הקשיב לאינספור הקלטות קצרות, עד שהתפטר בשנת 2019. "החברות פועלות באזור האפור מבחינה חוקית ומוסרית, והן עושות את זה כבר שנים ובקנה מידה עצום", אמר לגרדיאן הבריטי.