פיצוץ עצום הרעיד אמש (שלישי) את העיר ביירות. בתגובה לאירוע, משה פייגלין, לשעבר יו"ר זהות וח"כ מטעם הליכוד, פרסם הבוקר (רביעי) פוסט בו הוא הגדיר את הפיצוץ בתור "מופע פירוטכניקה מרהיב בנמל ביירות", ו"חגיגה נפלאה לכבוד יום האהבה".

בפוסט, שזכה בינתיים לאלפי לייקים, תגובות ושיתופים, שיער פייגלין כי מדובר בפיצוץ של מחסן טילים שכוונו לעבר ישראל. "אתם לא באמת מאמינים שזה היה איזה מחסן מבולגן של דלקים, כן? אתם מבינים שהגיהינום הזה היה אמור ליפול עלינו בתוך גשם של טילים?!", כתב. פייגלין פירט על הידע שלו בהפצצות והוסיף בסוף הדברים - "אבל תעזבו, היום ט"ו באב הוא יום של שמחה – ותודה אמיתית וענקית לאל ולכל הגאונים והגיבורים באמת (!) שארגנו לנו את החגיגה הנפלאה הזו לכבוד יום האהבה".

הפוסט של פייגלין עורר סערה ברשת, כשרבים מהמגיבים תקפו את פייגלין על דבריו. "ההנחה שהנחתי על השולחן בתחילת הפוסט היא שמדובר במחסן טילים", אמר הבוקר בשיחה עם NEXTER. "בהנחה שזה לא פיצוץ סתמי שנבע מערימת כימיקלים, אלא נשק שאמור היה להביא את כל הגיהנום הזה למרכז תל אביב, אני כן חושב שנכון לשמוח על כך שמי שחפר את הבור הזה נפל בתוכו. אתה יודע, כשהיינו ילדים אהבנו לראות סרטים מצויירים, גם אתה וגם אני. הסצנה הזו שבו החתול מכין את המלכודת לעכבר והעכבר החכם מתמרן כך שהחתול ימצא את עצמו במלכודת שאותה הוא הכין, היא סצנה מאוד מוכרת וידועה. ולמה? כי היא משמחת. כשהרעים באו על עונשם, זה מה שנקרא בעברית פשוטה צדק פואטי".

מימדי ההרס שנוצרו בביירות בלתי נתפסים: עד כה דווח על 100 הרוגים לפחות, 4,000 פצועים ו-250,000 אנשים שנותרו מחוסרי בית, כשגלי ההדף הורגשו עד קפריסין. "כמובן שהייתי מעדיף שלא יהיו את התמונות הללו, וכואב לי לראות ילדים הרוגים ומראות זוועה שכאלה", אמר. "אני באמת משתדל לא לצפות בזה בכלל. הפוסט שלי נכתב בהנחה מסויימת, וסביב ההנחה הזו מתנהל כרגע הדיון", הדגיש. "ההנחה הזו (שמדובר בפיצוץ מחסן טילים, ר"ש) מתחזקת אצלי כתוצאה משירותי הצבאי כקצין חבלה. אני יודע איך נראה פיצוץ של חומרי נפץ ואיך נראה פיצוץ של טונות של חומרי נפץ. זו מלחמה לאומית, לא מלחמה פרטית או פלילית של כנופיות. יש כאן מלחמה לאומית, ואת הכללים של המלחמה הזו לא אני קבעתי. לא אני הלכתי והנחתי טונות של טילים מונחים שכוונו לעבר מרכז תל אביב במקום אזרחי", הוסיף.

לפי הדיווחים, לפיצוץ גרמו 2,700 טונות של אמוניום חנקתי, חומר המשמש לחקלאות אך גם כחומר נפץ. ישראל מיהרה להודיע כי אינה קשורה לפיצוץ, וברשתות הערביות מפנים כעת אצבע מאשימה כלפי חיזבאללה. שר הביטחון גנץ ושר החוץ אשכנזי הציעו אמש סיוע הומניטרי ללבנון, וראש הממשלה הנחה את ראש המל"ל לשוחח עם שליח האו"ם למזרח התיכון ולהציע סיוע. "אני חושב שזאת שטות ביטחונית, לא שטות טקטית", אומר פייגלין. "כל מדיניות העמימות הזו שלא מודים בזה כאשר מכים בהם, זו בעצם מדיניות ששפת הגוף שלה היא שאנחנו לא בוטחים במקום המוסרי שבו אנחנו נמצאים. וכתוצאה מכך, היא מעודדת את המשך האלימות נגדנו. היא מעודדת את תחושת הצדק של אויבנו".

בהמשך הפוסט, פייגלין האשים את ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, את יו"ר האופוזיציה לשעבר שלי יחימוביץ' ואת ארגון "ארבע אימהות" ביצירת מאזן אימה מול ארגון חיזבאללה, שמשתווה למאזן אימה של פצצה גרעינית. יחד עם זאת, בפוסט עצמו פייגלין לא התייחס לנתניהו, ראש הממשלה ב-11 השנים האחרונות. "אני מאשים את נתניהו בהקשרים הללו בדברים חמורים כמעט באותה המידה. למשל, בעסקת שליט שכתוצאה ממנה מאות ישראלים כבר נהרגו בשביל תמונה אופורטוניסטית אחת, אשם בנימין נתניהו. חד משמעית", אמר ל-NEXTER.

"אני יכול להביא עוד הרבה דוגמאות, אני לא פוטר את נתניהו משום אחריות. הביקורת עניינית לחלוטין. הסיפור של שלי יחימוביץ' וארבע אימהות ואהוד ברק קשור לכאן מאוד, משום שמאזן האימה של איום גרעיני נוצר בשמה של ראייה פופוליסטית קצרת טווח", אומר פייגלין. "אני שמח שהפוסט הזה צבר את התאוצה הזו כי אני רוצה שאנשים יתחילו להבין שחשיבה אסטרטגית היא לא עניין לפופוליזם קצר טווח, אלא כן – לנכונות לשלם מחירים ארוכי טווח, מחירים שמעוגנים בדבר הכי בסיסי בדבר שנקרא. התוצאה של האובדן של כוכב הצפון הזה שנקרא צדק, היא שמי שחוטף את הגיהנום הזה על הראש הם הילדים שלנו במדינת ישראל".