כולנו אוהבים להצטלם סלפי, לרוב מדובר פשוט בפוזה יותר מחמיאה – צילום מלמעלה, לא רואים את הגוף, ועל זה אפשר להוסיף כמובן שלל פילטרים ועריכת פנים. בעידן הרשתות החברתיות הסלפי הפך לדבר כל כך משמעותי, וכנראה שלא סתם הוקדש לו יום משלו – יום הסלפי הבינלאומי שחל ב-21 ביוני, יום ראשון הקרוב.

יחד עם זאת, הפעולה התמימה והיומיומית הזאת יכולה לגרום גם לאסונות מחרידים. על פי מחקר שפורסם בשנת 2018 במגזין לרפואת משפחה בהודו, צילומי סלפי גבו בשנים האחרונות לפחות 259 קורבנות ברחבי העולם. החוקרים, מהמכון ההודי למדעי הרפואה, התבססו על דיווחים שפורסמו בכלי תקשורת בעולם בין אוקטובר 2011 לנובמבר 2017.

יחד עם זאת, החוקרים מניחים כי מספר קורבנות הסלפי האמיתי גבוה בהרבה, בין היתר משום שמקרי מוות בזמן נהיגה דווחו בכלי התקשורת כתאונות דרכים ולא כתאונות סלפי, וכי יש מדינות שבהן הדיווחים על תאונות סלפי לא פורסמו כלל בתקשורת המקומית.

הנה כמה מקרים של סלפי שנגמר באסון, ואל תחשבו לנסות את זה:

הזוג הצעיר נפל מצוק ביוסמיטי

וינשו ויסוואנאת' בן ה-29 ואשתו, מינאקשי מורת'י בת ה-30, מהודו, מצאו את מותם באוקטובר 2018 בפארק הלאומי יוסמיטי, כאשר על פי החשד השניים נפלו מגובה רב של 245 מטרים, מהצוק שבנקודת Taft. לפי הדיווחים, מבקרים שהגיעו לפארק למחרת מצאו מצלמה על הצוק ודיווחו על כך לריינג'רים. לאחר חיפושים, גופות השניים נמצאו ופונו מהמקום בעזרת מסוקים. הסברה היא שהזוג מעדו מהצוק בעקבות צילום תמונות סלפי. וכאילו שזה לא נורא מספיק, זמן קצר לפני כן פרסמה מינאקשי פוסט ארוך באינסטגרם בו התייחסה לסכנה שבצילומי סלפי והפצירה באנשים שלא לסכן את חייהם עבור התמונה המושלמת.

זוג נהרג ביוסמיטי
זוג נהרג ביוסמיטי | צילום: פייסבוק\Minaxi Vishnu Moorthy

צילמה את עצמה עושה יוגה במרפסת – ונפלה מהקומה השישית

אלקסה טרזאס, סטודנטית ממקסיקו בת 23, ניסתה לבצע תנוחות יוגה מסובכות מול המצלמה במרפסת ביתה באוגוסט 2019, כאשר לפתע איבדה אחיזה במעקה וצנחה מטה. היא נפלה מהקומה השישית, גובה של 25 מטרים, אך באורח נס שרדה את הנפילה. התמונה שלה, שבה היא עושה תנוחת יוגה מסובכת ומסוכנת במיוחד, שניות לפני ההתרסקות, הופצה ברשתות החברתיות.

טרזאס פונתה לבית החולים המקומי במצב קשה, ולאחר מספר ניתוחים, הצליחו לשחזר הרופאים את רגליה, שהתרסקו בנפילה. הסטודנטית סיפרה כי היא קיבלה תמיכה רבה ברשת והודתה לכל האנשים שהתפללו ותמכו בה, וספירה ש"לאט לאט היא חוזרת לעצמה".

נפלה מהמרפסת
נפלה ממרפסת באמצע יוגה | צילום: טוויטר\javierehdz

הדוגמנית צנחה אל מותה מ"צוק הסלפי"

הדוגמנית והמאפרת הבריטית, מדלין דיוויס בת ה-21, ניסתה להצטלם על קצה צוק – ונפלה אל מותה. הטרגדיה קרתה בחודש ינואר האחרון במהלך טיול שערכה לאוסטרליה עם שישה חברים. אחרי שהיו במסיבה, החליטו הצעירים לטפס לצוקי דיאמונד ביי, שמתנשאים לגובה 30 מטרים, כדי להצטלם ולראות את הזריחה. מדובר בלוקיישן מסוכן שהפך מועדף על אינסטגרמרים, וכבר גבה לא מעט קורבנות.

למרות זאת, החבורה עברה את הגדר שמסמנת את השטח המסוכן, התעלמה משלטי האזהרה והתיישבה על קצה הצוק, עד לסוף הטראגי של דיוויס.

הדוגמנית נפלה אל מותה
צילום: madalyn_davis_, instagram

שבעה טבעו בנהר בניסיון לצלם עצמם

גם האסון הזה התרחש בהודו. בשנת 2016 שבעה בני אדם טבעו למוות בקנפור, הודו, כשניסו לעשות סלפי קבוצתי בנהר הגנגס. קבוצת צעירים רחצו בנהר, כשאחד מהם החליט לצלם את כולם, אך איבד את שיווי המשקל שלו, נפל ונסחף עם הזרם החזק. ששת חבריו טבעו אחד אחרי השני במהלך ניסיונות ההצלה שלו. קבוצת צוללנים הגיעה למקום כדי לחפש ניצולים, אך כעבור שעתיים, למרבה הצער, הם חזרו עם שבעת הגופות של הצעירים.

טבעו בגלל סלפי
טבעו בגלל סלפי | צילום: AMI

נפלה 27 קומות בגלל סלפי – וצולמה על ידי השכנים

אישה מפנמה מצאה את מותה בנסיבות טרגיות בשנת 2018, לאחר שנפלה מהקומה ה-27, לאחר שנשענה על מעקה הבטיחות של דירה בבניין רב קומות ועשתה צילומי סלפי עם מקל סלפי. מעשיה של סנדרה מנואלה דה קוסטה מקדו תפסו את תשומת לבם של השכנים, שהחלו לצלם אותה, ואחד מהם אף כינה אותה "מטורפת". רגעים ספורים לאחר מכן, היא איבדה את שיווי המשקל וצנחה אל מותה, לנגד עיניהם של שכניה ההמומים. בצילום שתיעד את הנפילה, רואים אותה מחזיקה את מקל הסלפי בידה.

לצוותים הרפואיים שהוזעקו למקום, נותר רק לקבוע את מותה. כוחות המשטרה סברו כי משב רוח גרם לאישה לאבד את שיווי המשקל וליפול.

לאחר התקרית הקשה, שירות הכבאות של פנמה פרסם אזהרה בטוויטר שלא לסכן את חייהם בשביל תמונת סלפי. בציוץ נכתב: "עדיף לאבד רגע מהחיים, מאשר את החיים ברגע".

מקדו
מקדו | צילום: gato893, liveleak