אייפון הוא כבר מזמן לא מכשיר טלפון. הוא סמל סטטוס, שמחלק את מי שמדבר עליו לשניים – או שהם במחנה שלו, או שהם שונאים אותו ואת כל מה שהוא מייצג, ומעדיפים כל טלפון אחר על פניו – גם אם הוא זול ומצ'וקמק.

וכשחברת סמלי הסטטוס הגדולה משיקה מכשיר זול במיוחד, ועוד כזה שמעוצב כמו האייפון 8 שהושק לפני כ-3 שנים, זמן נצח במונחי סלולר – זה משאיר המון מקום לחילוקי דעות. כי האייפון SE החדש, שנחת על שולחננו, הוא לא מכשיר גרוע, ואפילו ייתכן שהוא אחת הקניות הטובות במחיר שלו – אבל לא כל כך ברור מה פלח השוק שלו ומי יקנה אותו.

העיצוב

על האריזה ומה שמגיע איתה אי אפשר לחלוק – מדובר באייפון. תמצאו שם אוזניות חוטיות, כבל טעינה וקצת ספרים. מינימליזם שחיקו גם יצרניות סלולר אחרות – וחבל. כשהמכשיר יוצא מהאריזה הוא מרגיש קצת כמו BLAST FROM THE PAST, אייפון 8 קטן מידות, אדום ובוהק (מגיע גם בצבעים נוספים), מסך מרובע ללא מגרעת ומצלמה אחת בודדת מאחור. 

והעניין באייפון הוא בעיקר העיצוב וניקור העיניים – ובנקודה הזו האייפון SE נמצא הרחק מאחור. הוא נראה ומרגיש כמו פעם. אבל למזלנו הסקירה לא נגמרת כאן, ובגזרות האחרות – נמצא ההפך של העיצוב הישן.

אייפון SE
באייפון העיקר הוא העיצוב וניקור עיניים | צילום: אור אליעז

הקרביים

בתוך המסגרת הישנה מסתתרים כמה מהרכיבים הטובים ביותר שיש לאפל להציע. מעבד ה-A13 החדיש שלה, שנמצא בכל סדרת הדגל החדשה, עד האייפון 11 פרו מקס הכפול במחיר, ומשודך כאן ל-3 ג'יגה של זכרון RAM. ה-SE מהיר ואיכותי – ומריץ כל מה שתרצו באיכות גבוהה במיוחד, ממשחקי רשת עתירי משאבים וסוללה ועד לעריכת וידאו.

ואם כבר דיברנו על סוללה – יש ל-SE סוללה של 1,824 מיליאמפר בלבד – אבל כנראה שדרישות החומרה הנמוכות של המסך והמעבד האיכותי מוציאות מהסוללה הזו הרבה יותר, ואפשר לסיים בקלילות יום עבודה מסובך מבלי לגמור את הסוללה. פיצ'ר נוסף שחשוב לציין בנקודה זו היא הטעינה האלחוטית ששילבו גם כאן, ואם כבר התרגלתם לטעינה שכזו – קשה מאוד לחזור לאחור.

המסך

בחזית הקדמית של האייפון SE ניצב לו מסך LCD, ישן יחסית, ללא קימורים ומגרעות בן 4.7 אינץ', התומך בצפייה ב-HD בלבד. כדי להגיע למחיר נמוך צריך להתפשר, וההתפשרות אולי המורגשת ביותר היא בגזרת המסך. הוא מסך טוב, הבהירות שלו טובה, אבל בתנאי שמש קשים הוא מתקשה להציג כמו שצריך. החדות שלו לא רעה גם כשבחנו אותו במשחקי רשת, אבל הוא בהחלט לא מגיע לרמה של מסכי האייפונים הבכירים יותר או לחלק ממכשירי האנדרואיד המקבילים.

מתחת למסך חוזר אלינו חבר ותיק – חיישן טביעת האצבעות, מה שדווקא עכשיו בחסות משבר הקורונה הפך לאחת האופציות החשובות והאקוטיות. האייפונים החדשים ויתרו על טביעת האצבעות ועברו רק לזיהוי פנים. ועכשיו כשאנחנו עם מסכות – אנחנו מופנים לקוד וצריכים לכתוב אותו אין ספור פעמים ביום. חיישן טביעות האצבעות מייתר את זה – פשוט מעבר קליל של האצבע, כמו שאפל יודעים לעשות, ואנחנו בפנים. פלוס מפתיע!

אייפון SE
אל תסתמכו על תמונות הסלפי | צילום: אור אליעז

המצלמה

כמו מכשירים מפעם, גם ל-SE יש רק שני חיישני מצלמה בלבד – הקדמי בן 7 מגה פיקסל בלבד, והאחורי הוא חיישן המצלמה של האייפון 11 לסוגיו – חיישן ה-12 מגה פיקסל. תמונות הסלפי של המכשיר לא ברמה גבוהה במיוחד, אבל החיישן האחורי מצליח לעשות את המיטב בעזרת הבינה המלאכותית של אפל ולהוציא תמונות לא רעות בכלל, שמצליחות לדגדג מלמטה את האיכות של המכשירים היקרים בהרבה של אפל.

הווידאו מצלם ב-4K, ואיכות הצילום בווידאו טובה מאוד, בעיקר בצילום יום. צילום הלילה, הן בווידאו והן בסטילס, בעייתי ופחות איכותי.

אז כן או לא?

האייפון SE הוא אחד המכשירים הטובים ביותר למחיר שלו. מעבד חזק, סוללה טובה, טעינה אלחוטית ומסך בסך הכל סביר. אפילו הצלחנו למצוא בונוסים מתאימים לזמנים בהם אנו חיים – כמו חיישן טביעת האצבעות. אבל כשקונים אייפון קונים גם את המבטים ברחוב, ובגזרה הזו האייפון SE מתקשה לספק את הסחורה ובהחלט נראה ומרגיש כמו אייפון מלפני 3 שנים.

מי יכול להתעניין בו? אנשים שממש אוהבים אייפון, נשבר להם המכשיר הישן ואין להם מספיק כסף לחדש, הורים שהילדים שלהם ממש מתעקשים על אייפון אבל לא רוצים להוציא כמעט כפול לאייפון 11, ואנשים שהפוזה פחות חשובה להם – ומאוד אוהבים את המוצרים של אפל.

כל אלו יכולים להתעניין ב-SE, אבל אם אתם לא ברשימה הזו – אולי עדיף להשקיע עוד טיפה בשביל האייפון 11, שמרגיש כמעט כמו הדבר האמיתי.

מחיר: 1,959 שקלים ב-iDigital