בזמן שעבדתם, פרק חמישי בסדרה - והפעם אנחנו נדבר על הנפילה הקשה של צוקרברג והפוסט המזעזע של טראמפ שהחליט לחסום, איך משתמשי טיק טוק הצליחו בעזרת סרטון אחד קצר להוביל טרנד ענק שגרם לעצרת של טראמפ להיות ריקה מאדם, מי היא הסלב ברמה עולמית שכולכם מכירים שתתחיל פודקאסט בספוטיפיי, כל הפרטים על המהפיכה של שירות התשלומים החדש של וואטסאפ ועוד. אבל לפני הכל, בואו נדבר על הדבר החשוב הבא:

למה באומת ההיי-טק אין אינטרנט?

בעידן הפוסט קורונה בו רבים נאלצים לעבוד מהבית, מבינים שכולם חייבים אינטרנט ולא סתם - אלא חיבור מהיר ואיכותי. רק שמסתבר שלמרות שאנחנו אומת הסטרטאפ - דווקא אנחנו נמצאים במקום ה-33 בעולם באינטרנט בבית ובמקום ה-86 באינטרנט במובייל. אפילו פיג'י נמצאת מעלינו בדירוג.

בשבוע שעבר גילינו שמצפון ועד דרום - יש אזורים שלמים בהם לתושבי ישראל אין חיבור טוב לאינטרנט, אם בכלל. בטור השבועי של דרור גלוברמן הועלו הטענות הקשות על הבעיה שבלאפשר קידמה ועבודה מהבית במציאות שבה לא באמת ניתן להישאר מחוברים. מי שלא נשאר אדיש לכך הוא שר התקשורת, שהגיב לדברים ולקח אחריות על הכישלון. האם המציאות הזו תשתנה בקרוב?

הנפילה של צוקרברג 
 
מארק צוקרברג ממשיך שבוע אחרי שבוע לככב בכותרות שליליות, ומה הפעם? זוכרים איך שצוקרברג גיבה את טראמפ והצהיר שבניגוד לטוויטר, לא יחסום פוסטים שלו משום שלכל אחד יש זכות לכתוב מה שהוא רוצה בפייסבוק, גם אם המידע שמתפרסם מטעה? אז אחרי שבכירים בחברה יצאו נגדו ומחאות שקטות נעשו, כעת ההשפעה מתרחבת גם לכיוונים אחרים.
 
החברה האמריקאית המפורסמת לביגוד, הנעלה ולציוד מחנאות וספורט, The North Face, היא החברה הגדולה הראשונה שהודיעה שבגלל שצוקרברג מאפשר לטראמפ לפרסם פוסטים שעלולים לעודד אלימות ולהפיץ פייק ניוז, היא לא תפרסם יותר מודעות מטעמה דרך פייסבוק ותחרים את הפלטפורמה. וכאילו שזה לא מספיק - צוקרברג בכל מקרה נאלץ לצאת נגד הדברים שאמר בעצמו ולחסום את טראמפ, למרות שהבטיח שלא יעשה זאת.
 
 
אחרי שהצהיר שלא מתוקף תפקידה של פייסבוק לחסום פיות ואחרי שהבהיר באופן ספציפי שלא יחסום את טראמפ, צוקרברג עשה בדיוק את זה. זה קרה ממש בסוף השבוע האחרון, כאשר פייסבוק חסמה פוסט מזעזע של Team Trump, והכל בשל התמונה שצורפתה לפוסט. תמונה של משולש אדום שגרמה למהומה. למה ומה המשמעות שלה? צפו בווידיאוקאסט לסיפור המלא.
 
המבוכה של טראמפ
 
בעוד שצוקרברג לא מפעיל מדיניות ברורה נגד הסתה ופייק ניוז מטעם נשיא ארה"ב בפייסבוק, הציבור דווקא כן: בטרנד רשת חדש של טיק טוק, התבקשו המשתמשים לקנות כרטיסים לעצרת הבחירות של טראמפ שהתקיימה באוקלהומה על מנת לתפוס את כל המקומות ולמנוע מאחרים להגיע - ולא להגיע לשם בעצמם, כך שכאשר הנשיא יגיע לאולם הוא יהיה כמעט ריק מאדם. אז כמה כוח יש לרשתות החברתיות?
 
הצוות של טראמפ דיווח על מאות אלפים שרצו להגיע וקנו כרטיסים, ולמרות שהמקום היה יכול להכיל 20,00 - בפועל רק כ-6,000 איש הגיעו. אגב, לטראמפ עלולה להיות תיאוריה אחרת לסיבה שזה קרה - וזה כולל את המדינה שעומדת מאחורי טיק טוק. צפו בקטע המלא לכל הפרטים.
 
תצליחו לזהות את הדיפ פייק?
 
שמעו סיפור: פייסבוק יצרה לא מזמן תחרות לאלגוריתם של זיהוי דיפ פייק, כאשר היא הציעה מיליון דולר למי שיצליח במשימה. הרבה התגייסו למטרה - אבל איש לא הצליח. למעשה, אלה שיצרו את האלגוריתם הכי טוב זיהו בעזרת האלגוריתם את הדיפ פייק בשיעור הצלחה של 65% בלבד.
 
המשמעות היא, כמובן, שקל מאוד להפציץ פייק ניוז ולגרום לפוליטיקאים או מפורסמים להיראות כאילו אמרו דבר שבפועל לא נאמר על ידם כלל. חושבים שאתם חסינים מהפייק הזה? בואו נסו בעצמכם ותראו אם אתם מצליחים לזהות כאן איזה מ-6 הצילומים הוא דיפ פייק ואיזה לא. התשובות הנכונות בסוף העמוד.
 
המהפכה של וואטסאפ-פיי 
 
 
כרטיס האשראי מפלסטיק הופך להיות יותר ויותר מיותר. הרבה יותר הגיוני לשלם באמצעות הטלפון, מכשיר שגם ככה כולנו נושאים על גופנו כל הזמן. גם פייסבוק יודעת שזה הצעד הבא בשירות התשלומים, ולכן היא רוצה להיכנס לזירה ולהשתלט עליה. איך? באמצעות השירות החדש של whatsapp pay. 
 
בין אם אתם משתמשים במסנג'ר של פייסבוק, בצ'אט של אינסטגרם או בשיחות וואטסאפ - כל אחת מהפלטפורמות האלה בשימוש של מילארדים ולכן הגיוני לאפשר תשלום דרכן. מדובר בעליית מדרגה משמעותית יותר מאפליקציות תשלומים חיצוניות, כי במקרה של וואטסאפ-פיי תוכלו להעביר תשלום תוך כדי השיחה עצמה.
 
אבל חכו - זה אולי נשמע קל וכיף ונוח, אבל יש פה כמה בעיות ואחת מהן קשורה לעמלה המטורפת בכל עסקת תשלום. צפו בווידיאוקאסט המלא לכל הפרטים, ועל הדרך גם תדעו מה הדבר שמצאו על 99% מהשטרות באנגליה.
 
האם ספוטיפיי תעשה היסטוריה? 
  
האיחוד האירופי פותח בחקירה של הגבלים עסקיים כנגד אפל, רק בגלל טענה אחת מעניינת שספוטיפיי העלתה כנגד החברה. נשמע רציני? לגמרי. יכול לגרום למהפיכה בחנויות האפליקציות של אפל? בהחלט. צפו בהסבר המלא על הסיפור המרתק.
 
ואם כבר ספוטיפיי - נחשו איזו סלב ברמה עולמית חתמה על חוזה פודקאסט איתם? אתם יודעים כבר איפה כל התשובות לזה, אז קדימה, תלחצו פליי.
 
*הגעתם עד לכאן? יופי, זכיתם לבדוק אם צדקתם בזיהוי הדיפ פייק. קטעי הוידיאו האמתיים הם 1,4 ו-6. אלה שעברו דיפ פייק הם 2, 3 ו-5.