לאחר מאבק משפטי לא פשוט שכלל לא מעט תביעות אישיות ועדויות מזעזעות, חברת פייסבוק הסכימה לשלם סכום של 52 מיליון דולר לבודקי התוכן שלה, כפיצוי על הטראומות שנגרמו להם במהלך העבודה.

בודקי התוכן, כידוע, הם אלה שתפקידם לעבור על תכנים שהועלו לרשת החברתית ושדווח על ידי גולשים שהם פוגעניים ומטרידים, כדי לקבוע האם הם אכן כך. כתוצאה מזה, העובדים נאלצו פעמים רבות לראות תוכן קשה לצפייה, כמו רציחות ששודרו בלייב סטרים.

התשלום הוא חלק מהסדר מקדים בתביעה הייצוגית בנושא שהוגשה נגד פייסבוק כבר ב-2018. במסגרת התביעה, בודקי התוכן האשימו את החברה בכך שהיא לא מספקת להם לסביבת עבודה בטוחה, וחושפת אותם לנזק פסיכולוגי חמור. חלקם אף אובחנו בהפרעת לחץ פוסט טראומטית בעקבות העבודה, זאת לאחר שנחשפו לתכנים מעיקים כמו סרטוני רציחות מזעזעים.

״אתה מגיע לעבודה ב-9 בבוקר כל יום, פותח את המחשב וצופה במישהו שנערף לו הראש״, התלונן אחד מהם לעיתון הגארדיאן עוד בשנת 2017, ״כל יום, כל דקה, זה מה שאתה רואה. ראשים נערפים״. סרטונים אחרים כוללים התעללות מינית בילדים, פעולות טרור ואכזריות כלפי בעלי החיים.

במסגרת ההסדר שהוגש לבית המשפט בקליפורניה ביום שישי האחרון, כל אחד מחברי התביעה הייצוגית יקבל 1,000 דולר בתחילה, ועד 50 אלף דולר בהתאם לנזק האינדיבידואלי שנגרם לו, בריאותו הנפשית והפגיעות שחווה. ההסדר מכסה 11,250 עובדים לשעבר מקליפורניה, אריזונה, טקסס ופלורידה שעבדו בפייסבוק מאז שנת 2015 ועד היום. כמו כן, כחלק מההסדר, פייסבוק תאלץ לשנות את תהליך בדיקת התוכן כדי לטפל בבעיות הנפשיות של העובדים, להעניק להם גישה ישירה לפסיכולוגים ולטיפולים קבוצתיים, ולשנות את כלי הבדיקה כך שהסרטונים יוצגו בשחור ולבן, כדי להפחית במעט את ההשפעה שלהם.

״אנחנו מודים לאנשים שעושים את העבודה החשובה הזו והופכים את פייסבוק לסביבה בטוחה עבור כולם״, אמרה הרשת החברתית בהצהרה רשמית, ״אנחנו מחויבים להעניק להם תמיכה נוספת דרך הסדר הפשרה הזה וגם בעתיד״. ההסדר המוצע טרם קיבל את האישור הרשמי של כל חברי התביעה, אבל חלקם כבר הביעו שביעות רצון: ״אנחנו מרוצים מכך שפייסבוק עבדה איתנו כדי ליצור תוכנית חסרת תקדים בכדי לסייע להרבה אנשים שעושים את העבודה הזו״, אמר אחד מעורכי הדין של התובעים, ״הנזק שיכול להיגרם כתוצאה ממנה הוא אמיתי וחמור. ההסדר יעניק הקלה משמעותית, ואני גאה שהייתי חלק ממנו״.