הגלישה באינטרנט בארץ רחוקה מלהיות מהירה כמו במדינות מתקדמות בעולם. המהפכה שדובר עליה לפני כמעט עשור - של תשתית סיביים אופטיים, שתבטיח אינטרנט מהיר בהרבה – לא מתרחשת. חברת בזק הציבה תשתיות לסיבים כאלו ביותר מ-60% מהבתים – אך משרד התקשורת לא מאשר להפעיל אותם.

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הסיב האופטי אמור להחליף את כבלי האינטרנט שיש כיום, ובכך לשדרג את מהירות הגלישה באופן משמעותי. "כבל התקשורת הסטנדרטי שיושב אצל רובנו בבית הוא טכנולוגיה שקיימת מאז שנות ה-70", אמר פרופסור קובי שויער, מומחה לננו-פוטוניקה בבית הספר להנדסת חשמל באוניברסיטת תל אביב. "בסיב אופטי יש נפח תקשורת שגדולה פי 10 אלפים מהכבל המיושן".

חברת בזק, שמחזיקה ביותר מ-50% משוק האינטרנט המקומי, הציבה כבר תשתיות סיבים אופטיים ביותר ממחצית מהבתים, כאמור. אלא שמשרד התקשורת לא מאפשר לה להפעיל אותם עד שתעשה זאת בכל הבתים בישראל. כך, הסיבים פרושים – אך לא מחוברים.

"מה שקרה זה שבזק לא הדליקה את הסיבים", הסביר גד פרץ, כתב ופרשן תקשורת בגלובס. "הסיבה שהיא לא הדליקה את הסיבים נובעת מכך שמשרד התקשורת במקור, חייב אותה לפרוס פריסה אוניברסאלית של סיבים בכל הארץ. אלמלא הבירוקרטיה של משרד התקשורת, ומדיניות שגויה ומוטעית לאורך שנים, יכולנו היום להיות כבר עם פריסת סיבים מאוד אפקטיבית בישראל".