מיצג אמנותי תמים אך מוזר שממוקם בשדה פתוח בפינלנד הפך לאחרונה לוויראלי, לאחר שמישהו נתקל בו בטעות בזמן ששוטט להנאתו בגוגל מפות. האיש, שככל הנראה חיפש מקום מקורי לחופשה הבאה שלו, חקר מקומות שונים בפינלנד על המפה ומפה לשם נגרר לשיטוט אקראי בשדות הפתוחים של פינלנד. אתר שנקרא ״The Silent People״ הצליח ללכוד את תשומת לבו, ולא בכדי.

מדובר בשדה שלם שמרחוק נראה שהוא מאכלס צבא של אנשים שכולם עומדים בשקט ללא תזוזה ומביטים לאותו המקום. בפועל מדובר במאות דחלילים בלבוש בגדי אדם, כשהראשים שלהם הם למעשה אגסים מכוסים בקש. כאמור, מקרוב זה נראה מעט מטופש, אבל ממבט אווירי ומרוחק זה בהחלט משרה אווירה מאיימת.

View this post on Instagram

A post shared by Ritva Huttunen (@the_silent_people) on

המיצג כאמור ממוקם בשדה פתוח בסמוך לכביש המהיר מספר 5 בסואומוסלמי שבפינלנד. האמן שאחראי לו, Reijo Kela, החל מן הסתם לתפוס גם הוא תאוצה, ונדרש לספק הסברים. מתברר שמדובר בפרויקט שקיים כבר מאז שנת 1988 ומכונה בפינית ״Hiljainen kansa״. במקור הוא היה ממוקם בשכונת Lassila בהלסינקי, ולאחר מכן זז לכיכר הסנאט בעיר, לגדות נהר ה- Jalonuomaו לבסוף המתמקם בשטח פתוח בסואומוסלמי בשנת 1994.

המיצג הזה מתוחזק עד היום באופן סדיר על ידי גוף שנקרא Suomussalmi Youth Workshop, כאשר הבגדים שעל הדחלילים מוחלפים פעמיים בשנה על ידי בגדים שנאספים מתרומות. האמן, באופן כה לא מפתיע, מסרב לגלות לציבור מה המשמעות שעומדת מאחורי מיצג אנשים השותקים. אנשים מנסים לנחש אותה במשך עשרות שנים, וההשערה ההגיונית ביותר עד כה היא שמדובר בייצוג של האנשים שהפסידו בקרב אכזרי שהתרחש במסגרת מלחמת החורף הקשה בין רוסיה הסובייטית לפינלנד בין השנים 1939 ל-1940. ייתכן גם שמדובר בעצמאים שמחכים למענק של משרד האוצר.