הימים הראשונים של עונת הרחצה תפסו את משה כורם, מציל חוף הגן הלאומי פלמחים, דרוך במיוחד – הטמפרטורות עלו והציבור עט על החופים. אך הפעם, מעבר לחושיו המחודדים יש לו גם סיוע טכנולוגי: פטנט ישראלי של חברת סייטביט. מדובר בטכנולוגיה של מצלמות מתוחכמות שיודעות לנטר כל אירוע חריג בחוף ולהזהיר את המציל - כך החוף הופך ל"חוף חכם".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"המערכת יודעת לזהות ולנטר סכנות כמו ילד שנמצא לבד, סחף, בן אדם טובע", הסביר נתנאל אליאב, מנכ"ל סייטביט ישראל. "המערכת גם מזהה וחוזה מראש סיטואציות מסוכנות, ובנוסף היא נותנת למציל את המידע הזה כדי שיוכל להשתמש בה".

עשרות ישראלים טובעים למוות מידי שנה בישראל. בעונת הרחצה ב-2017 30 ישראלים מצאו את מותם בין גלי הים, ב-2018 מניין הטובעים היה 28 ובשנת 2019 טבעו 27 רוחצים. ניתוח נתוני מד"א מעלה כי 70% מהטובעים הם גברים ו-90% מהמקרים אירעו בהיעדר מציל.

גם לזה יש לסטארט אפ פיתרון - המערכת תסייע לכוחות ההצלה גם בחופים לא מוכרזים או ברחצה שאינה בשעות הפעילות של המציל. במצבים כאלו המערכת תשלח התרעה ישירות למוקד 106.

הסטארט אפ פותח על ידי מרכז יזמות 360 וקרן קקטוס קפיטל של אוני' בן גוריון. כרגע מדובר בפיילוט אך הוא אומץ בחום על ידי רשות הטבע והגנים. "אנחנו רוצים שהמערכת הזאת תעזור למצילים שלנו, תגדיל את טווח הראייה שלהם ותקל עליהם לזהות מקרי טביעות ומקרי קצה", אמר מתן קולקה, מנהל הגן הלאומי חוף פלמחים.