האם פייסבוק מפטרת עובדים שלא מסכימים איתה אידאולוגית? מתברר שהרשת החברתית פיטרה השבוע עובד אשר ביקר את תגובות החברה המתונה בנוגע לתנועת Black Lives Matter וההפגנות שמתרחשות ברחבי ארה״ב, כמו גם התגובות המתלהמות והמסיתות של הנשיא טראמפ אליהן.

ברנדון דייל, מהנדס ממשק שעבד במשרדי החברה בסיאטל, צייץ בחשבון הטוויטר שלו (שמאז הפך לפרטי) כי הוא פוטר לאחר שביקש מאחד הקולגות שלו להוסיף התייחסות תומכת ב- Black Lives Matter במסמך פתוח שפרסםס. דייל העלה בתחילת החודש ציוץ אשר מבקר את העובד וכתב שהעובדה שהוא ״לא מביע תמיכה בתנועה היא הצהרה פוליטית לכשעצמה״. ביום שישי האחרון חשף דייל שהוא פוטר עקבות הציוץ.

״היום היה היום האחרון שלי בפייסבוק״ כתב, וסיפר כי הוא פוטר משום ש"העברתי ביקורת על חוסר התגובה של הקולגה שלי. אני עומד מאחורי מה שאמרתי״, הוסיף, ״הם לא נתנו לי את האופציה להתפטר״. נציג מטעם פייסבוק אישר את הפרטים הללו והוסיף כי ההסבר של דייל היה אכן מדויק.

בציוץ נוסף הודה דייל שהוא אכן הפר את מדיניות מקום העבודה המכבדת של פייסבוק, והוסיף ״אני לא טוען שפוטרתי מסיבות לא צודקות. נמאס לי מפייסבוק, מהנזק שהיא עושה ומהשתיקה של אלה ששותפים בדבר עבירה (כולל אותי)״. בציוץ מוקדם יותר הוא אף כתב שהוא ״מאוכזב שצריך לציין את זה שוב: ההאדרה של טראמפ כלפי אלימות בפייסבוק היא דוחה והיא צריכה להיות מסומנת ומוסרת מהפלטפורמה שלנו. אני לא מסכים באופן נחרץ עם כל מדיניות שטוענת אחרת״.

דייל אף היה אחד מעשרות העובדים שקמו ממקומם ויצאו מהמשרד במחאה לאור החלטתו של המנכ״ל, מארק צוקרברג, להשאיר באוויר פוסטים בעייתיים של הנשיא טראמפ במהלך המחאות. כמו למשל אלה בהם כינה את המפגינים כ״ביריונים״ ועודד את הצבא לקחת שליטה: ״כשהבזיזה מתחילה, הירי מתחיל״, כתב טראמפ. בטוויטר סימנו את הפוסט כמסית לכדי אלימות, אך בפייסבוק בחרו להתעלם ולא לעשות כך, למרות שמדובר בהפרת תנאי השימוש של האתר וכי צוקרברג עצמו העיד מול הקונגרס כי יפעל נגד הערות מסיתות כאלה.

צוקרברג אמנם כינה באופן אישי את ההערות של טראמפ כ״רטוריקה מפלגת ומשלהבת״, אבל טען כי הן לא מפרות את המדיניות של פייסבוק משום שהאיום בתגובה צבאית הוא נושא שמעניין את הציבור.

בתגובה לכך שלחו יותר מ-100 עובדי החברה מכתבים להנהלה והביעו התנגדות לחוסר התגובה שלה. פוסטים פנימיים של עובדי החברה הביעו תמיכה בהתערבות חריפה יותר בתוכן ושאלו בקול רם האם חוסר התגובה של החברה לכך היא כתוצאה ממערכת יחסים מתעללת עם הנשיא טראמפ.