פסיקה תקדימית: כמה רבי ערים ויישובים מהעדה המרוקאית פסקו אתמול (שלישי) כי ניתן לעשות שימוש בתוכנת ZOOM במהלך ליל הסדר, על מנת לשמור על ריחוק פיזי מבני המשפחה תוך חגיגה משותפת של החג. מדובר בפסק הלכה תקדימי, שעשוי להשפיע על משפחות רבות מאוד בישראל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הרבנים מסבירים בפסיקתם כי ישנן שלוש בעיות אפשריות בשימוש בתוכנה במהלך החג: הפעלת מכשיר חשמלי במהלך חג (יום טוב); ביצוע פעולה של יום חול במהלך החג, דבר המוזיל את החג (עובדין דחול); וחשש לשימוש עתידי בהיתר כזה לחגים עתידיים, בהם השימוש לא מוצדק.

הרבנים פתרו את הבעיות כשהזכירו כי ישנם חכמים מעדות ספרד וצפון אפריקה שכבר התירו בעבר שימוש במכשירי חשמל ביום טוב (שבו האיסורים פחותים לעומת שבת), וכן מציינים כי במקרה הנוכחי יופעל המכשיר טרם כניסת החג ורק ימשיך לפעול במהלכו. בנוגע לבעיה השנייה הבהירו כי במצב הנוכחי ראוי להקל לצורך קיום המצווה של חגיגת הסדר יחד כמשפחה.

בנוגע לבעיה השלישית, הדגישו הרבנים כי "ברור לכולם שכל ההיתר הוא לשעת חרום בלבד". עוד ציינו כי הקשר עם הסבים והסבתות הוא שמוביל צעירים רבים לחגוג את ליל הסדר מלכתחילה, וההיתר יוביל לקיום המצווה. לבסוף, הדגישו הרבנים כי יש להתיר בשל "הצורך להסיר עצב מן המבוגרים והזקנים" ולתת להם כוחות נפשיים.

זוהי לא היוזמה ההלכתית הראשונה בתחום: גם ראש מכון צומת, הרב מנחם פרל, הציע לשדר את ליל הסדר בשידור חי. את ההצעה העביר לאחרונה לרבני מוסדות הביטחון, על מנת שיוכלו להיערך טרם החג. במכון צומת פועלים למציאת פתרונות בנקודות המפגש "בין דרישות ההלכה וחיי המעשה".

היום, לאחר פרסום הידיעה, חלק מהרבנים החליטו להסיר את תמיכתם בפסיקה וטענו שהפרסום לא היה על דעתם וכי הם נתנו הסכמה בתוך דיון פנימי בלבד. אחד מהם ציין כי הפסק יקבל תוקף רק אם יקבל הסכמה מגדולי הדור.