הקריאות להטיל רגולציה על ענקיות רשת נשמעות כבר תקופה ארוכה, וכעת מצטרפות אליהן משתתפות נוספות: חברות שטוענו שאמזון מתנלהת מולן בצורה בריונית. בעדות מול הקונגרס האמריקני ביקשו: חייבו את ענקית הקמעונאות להתנהל בצורה הוגנת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כך, למשל, נציגי חברת PopSockets, המייצרת אביזרים נלווים למסארטפונים, חשפו כי רק לאחר שהחברה הסכימה להשקיע שני מיליון דולרים בפרסום בפלטפורמה, אמזון התחילה להסיר מהאתר זיופים של מוצריהם. עוד טענו כי אמזון נהגה להוריד את מחירי המוצרים שלהם באופן קבוע, מבלי להיוועץ עמם תחילה, וציפתה מהם לספוג את ההפסד.

"הם היו מנסחים בקשות כדרישות, ומשתמשים בשפה הדומה לזו שבה משתמשים הורים עם ילדיהם – או, ליתר דיוק, כפי שמישהו בעמדת כוח מדבר למישהו עם פחות כוח", כתב המנכ"ל בעדותו. אמזון מכחישה את הטענות.

מנכ"לים של חברות נוספות, בהן גם Sonos ו-Tile חשפו כיצד צורת ההתנהלות של ענקיות כמו אמזון, גוגל, פייסבוק ואפל פגעו בעסקיהן. העדויות הגיעו כחלק מחקירה של ועדת הקונגרס שנועדה לבדוק עד כמה פוגעת העובדה שיש מספר קטן של שחקניות גדולות בתחום הטק משפיע על הענף כולו.

"זה סיכון - אבל מישהו חייב לעשות משהו"

מנכ"ל חברת התוכנה Basecamp טען בעדותו כי המונופול בפועל שיש לגוגל על תחום החיפוש הוביל לפגיעה משמעותית בעסקיו, שכן התוצאה הראשונה בחיפוש שם החברה שלו מוביל דווקא למתחריה – כי גוגל מאפשרת להן לפרסם באופן כזה. משכך, החברה נאלצת לשלם גם היא כדי לפרסם בגוגל ולמנוע את התופעה. "זו פשוט בריונות, אסור שזה יהיה מותר", אמר. בגוגל, כמובן, טוענים שאין פסול בהתנהלותה.

חברת Tile, שמייצרת מכירים קטנים המסייעים באיתור חפצים אבודים, טענה אפל העתיקה בפועל חלקים נרחבים מהטכנולוגיה בה הם עושים שימוש. לדבריהם, אפל הוסיפה את יישומון "מצא את האייפון שלי" באופן אוטומטי בכל הטלפונים שלהם – בעוד שאת האפליקציה שלהם יש צורך להפעיל ידנית. אפל, כמובן, טוענת שהיא כלל לא מתחרה עם Tile.

גם חברת הרמקולים החכמים Sonos טענה שהיא לא מקבלת תנאי תחרות הוגנים: דבירה, גוגל ואמזון מנצלות את הפלטפורמות שלהם כדי לקדם את הרמקולים החכמים הן פיתחו, ולדחוק הצדה את מתחרותיהן. לדברי מנכ"ל החברה, הן אף מוכרות תא המכשירים שלהן במחירי הפסד, דבר שהן יכולות לעשות לאור העובדה שהן מייצרות די רווחים מחלקים אחרים של החברות שלהן – בר שחברות קטנות יותר לא יכולות לעשות. מעבר לעדות בקונגרס, החברה אף תבעה את גוגל. "זה סיכון, אבל אני מרגיש שזה נושא חשוב מספיק ומישהו צריך לדבר", הסביר.