"המגן" מהנגיף: משרד הבריאות השיק הערב (ראשון) את האפליקציה הלאומית הרשמית למניעת התפשטות נגיף הקורונה. האפליקציה, אותה פיתחו המוסד, מפא"ת במשרד הבטחון בשיתוף מומחים מחברת מטריקס, באה במטרה לבלום את המשך ההתפשטות המהירה של הנגיף בישראל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"המגן" מצליבה את האיכונים מתוך הטלפונים הניידים עם נתוני החקירות האפידימיולוגיות כדי להתריע במהירות על שהות לצד חולה קורונה – ולשלוח את הרלוונטיים לבידוד מהר ככל הניתן. בצל סערת השימוש במידע הטלפוני לטובת המאבק בקורונה, משרד הבריאות מדגיש שהמידע על המיקומים יישמר אך ורק על מכשיר הטלפון שהפעיל את האפליקציה ולא בשרתים חיצוניים.

אז איך זה עובד? מרגע ההורדה, האפליקציה מזהה את המיקומים בהם משתמשיה נמצאים בכל זמן נתון. לאחר שמתגלה חולה קורונה מאומת תוך כדי החקירה האפידימיולוגית - הנתונים על אודות המקומות בהם שהה מתעדכנים באפליקציה. מרגע שהתבצעה הצלבה בין נתוני החולה לאנשים שהיו לצידו – נשלחת התראה למשתמשים הרלוונטיים שנחשפו לחולה, שעליהם ליצור קשר עם משרד הבריאות ולהיכנס לבידוד ביתי.

טלפון סלולרי
אילוסטרציה | צילום: triloks, Thinkstock

לאחר הסערה הציבורית שהתעוררה בעקבות הכוונה של הממשלה להפעיל אמצעים טכנולוגיים של השב"כ לטובת איכון המיקום של כלל הציבור במסגרת המאבק בהתפשטות הקורונה – משרד הבריאות מחדד את הנוהל לפיו עובדת אפליקציית "המגן". בהודעת ההשקה של המשרד הודגש כי "האפליקציה שומרת את המידע על המיקומים שלכם אך ורק על מכשירכם ומצליבה בין מידע אישי זה לבין נתוני המחקר האפידמיולוגי".