מדי זמן מה רצה בוואטסאפ הודעה מבהילה שמכניסה רבים לפאניקה, לפעמים עם פירור של אמת, שנשען על אירוע שקורה עכשיו. הפעם, על רקע הטילים לדרום ולמרכז הארץ, מופצת הודעה שקרית שמבשרת שחמאס מתקשר אלינו, מאתר מקומות במפה, ושולח רקטות. בצה"ל מבהירים שלא יצאה אזהרה כזו מהם.

ההודעה נשלחת מדי כמה חודשים מאז מבצע עמוד ענן, אז הזהירה ממספרי 0000, ובדיוק כמו הרבה הודעות אחרות, גם כאן מדובר בפייק ניוז ובהודעה שאין לה אחיזה במציאות. אפשר להמנע מלהעביר אותה. ואם מישהו מתקשר ממספר לא מזוהה, פשוט לנתק והכל בסדר.

התחזות לפיקוד העורף

במקביל, מופצת עוד הודעת שרשרת שאומרת "קיבלתי שיחת טלפון בה נאמר לי שמדברים מפיקוד העורף
ומעוניינים להחזיר את הערכות מגן לאזרחים, ורוצים לאמת פרטים אישיים של כל משפחתי", ובהמשך נכתב שזו תרמית בשביל לאסוף פרטים. גם הודעה זהו רצה כבר 10 שנים בגירסאות שונות.

ערכות מגן פיקוד העורף
צילום: Ilia Yefimovich / Stringer, gettyimages

אין שום דיוח מאומת שאכן יש התנהלות מאורגנת להתחזות לפיקוד העורף, שנפרץ המאגר שלהם או שיש משהו נכון בהודעה הזאת, אבל הנה מה שכן צריך לדעת.

1. מאז 2014 לא מחלקים ערכות מגן חדשות ולא אוספים את הישנות. צריך לשמור אותן בבית עד שתתקבל החלטה על ידי פיקוד העורף מה לעשות איתן.

2. אל תמסרו פרטים מזהים לשיחות נכנסות - לא לפיקוד העורף ולא לגורמים אחרים. תמיד אפשר להשיג עליכם פרטים דרך פייסבוק ומקומות אחרים, ולשכנע אתכם שמדובר בגורם מוסמך. אם אתם חושבים שצריך לאמת פרטים (ושוב - במקרה הזה לא צריך), נתקו את הטלפון ופנו בשיחה שאתם יוזמים למספר הטלפון הרשמי.

מדובר צה"ל נמסר: "בשעות האחרונות הופצו הודעות שקריות בהן נמסרות הוראות לציבור בשם צה״ל. נבקשכם לגלות אחריות ולהימנע מהעברת כל דיווח לא רשמי ולא אחראי שלא נמסר כהודעה רשמית מצה"ל. הודעות רשמיות מתפרסמות בתקשורת ובטלגרם של צה״ל.

כך תזהו שההודעה מזוייפת

"הודעה חשובה מצה"ל-, שימו לב בקבלת קריאה טלפונית- הוראה מדובר צה"ל"

ההודעה לא מצה"ל ולא מדובר צה"ל. אם אתם לא סומכים על התקשורת, שהיא פספסה, שכחה או לא הספיקה לדווח, גשו לאתר צה"ל או לפייסבוק של צה"ל וראו - ההודעה לא שם.

"שימו לב: במידה ומתקשרים אליכם ממספרי קידומת 099 או 059 או 000 - אין חוזר אין לענות לטלפון ויש לנתק מיידית".

אין צורך לנתק מיד, אבל גם אין צורך לענות למספרים שאתם לא מכירים. אין השפעה אם הניתוק הוא מידי או לא מידי. קידומת 09 היא של אזור השרון, המספר 000 הוא לכאורה מחו"ל (למרות שאמורה להופיע קידומת מדינה) או ממרכזיה שלא ממש מזהה את עצמה כמו שצריך (נניח שיחה מסקייפ), ו-059 הוא של הרשות הפלסטינית. אבל יש אפליקציות שמאפשרות לכל אחד לזייף איזו קידומת שהוא רוצה - כך שזה לא בהכרח מה שיעזור לכם לזהות שיחה מסוכנת.

"המדובר מבצע חדש של החמאס שמטרתו: לאתר מקומות במפה כדי שיוכלו לשגר לשם רקטות ולפגוע במטרות אלו".

נתעלם מהטעויות בעברית. אולי זה נכתב בחפזון. בכל מקרה, אי אפשר סתם להתקשר אליכם ואז לאתר אתכם. זה לא כמו בסרטים מהאייטיז שמישהו יושב מול מחשב שעליו מפה ומחכה פשוט שהמידע יצטמצם עד לנקודה שבה אתם יושבים.


גם אם כן היה אפשר לאתר, הרי שלא ככה עובדות רקטות. לא שולחים אותן לבן אדם ספציפי לפי המיקום הספציפי שלו בשיחת טלפון. לצערנו, מאות הטילים שנשלחים מצליחים לפגוע בבתים ולפצוע ולהרוג אזרחים.

"זו הוראה מצה"ל".

לא. זאת לא. אם זו הייתה, היה מצורף קישור להוראה הזו. אתם יכולים לגגל אותה ותגיעו לאתר "לא רלוונטי" שגם יסביר שההודעה שגויה.

"אנא העבירו בדחיפות לבני המשפחה שלכם לחברים/מכרים ועוד - על מנת להכשיל את המבצע של החמאס!".

אוקיי. לא צריך למנוע מאנשים לענות לטלפון כי הם חוששים שזה מישהו שמנסה לאתר אותם, זה עלול לגרום נזק ופחד מיותר. 

"איחולי שבוע טוב לכולם".

שבוע טוב גם למי שפיברק את ההודעה הזאת, וגורם ללחץ.