בפעם הראשונה בהיסטוריה, משלחת תלמידים מתיכון ישראלי, נחתה על אדמת דובאי והשתתפה בתחרות הרובוטיקה העולמית - "FIRST". בסיום התחרות הנבחרת הישראלית רשמה הישג מרשים כששבה היום (שני) ארצה עם 4 מדליות. השתתפות המשלחת הישראלית כמעט נמנעה, אך לאחר פניית השר פרץ לראש השב"כ נדב ארגמן - הנסיעה אושרה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חברי המשלחת, חמישה תלמידים מתיכון מגידו, השיגו מדליות זהב וכסף במוקדמות התחרות ובניקוד הגבוה ביותר במקצה. בנוסף, השיגו התלמידים הישראלים מדלית כסף על תרומה לקבוצות אחרות בעולם, וכן, מדלית כסף נוספת על הגעה למקום השני בגמר התחרות.

משלחת רובוטיקה של תלמידים מישראל לדובאי. (צילום: המשלחת הישראלית)
משלחת רובוטיקה של תלמידים מישראל לדובאי. | צילום: המשלחת הישראלית

קבוצת תלמידי תיכון של "Israel  FIRST" שהביאו הישג חסר תקדים - קיבלה אישור ביטחוני מיוחד לייצג את ישראל ולהשתתף באולימפיאדת רובוטיקה שהתקיימה בדובאי. הקבוצה זכתה במקום הראשון בקטגוריית הדירוג הגבוה ביותר מבין 191 מדינות, כמשלחת היחידה עם מאזן ניצחונות מושלם. קבוצת תלמידי התיכון, שפועלת בחסות הטכניון, לקחו חלק בתחרות בה השתתפו 119 משלחות, שכל אחת ממנה מייצגת מדינה. חמשת תלמידי התיכון, העפילו לגמר שכלל משלחות מאיטליה, אוגנדה ואוסטרליה. 

משלחת רובוטיקה של תלמידים מישראל לדובאי. (צילום: המשלחת הישראלית)
זירת התחרות בדובאי | צילום: המשלחת הישראלית

חמשת בני הנוער, שייצגו את הארגון ואת מדינת ישראל הם: נעה דומן, יובל ורון פרי מרמות מנשה, איתי זיו ממרחביה ועומרי ברעם מיקנעם-עילית. הם לוו על ידי שני חונכים: אסנת דומן וניסים לוי, ובאבטחה אישית צמודה על מנת להבטיח את שלומם בדובאי.

המשתתפים מכל רחבי העולם התחרו באמצעות רובוטים פרי פיתוחן בכדי להתמודד עם אתגר איסוף פסולת מאוקיינוסים ושמירה על הסביבה, וצברו ניקוד על סמך יכולתן ללקט כמה שיותר פריטים מזירת התחרות. הם יצאו לדובאי בחסות משרד החינוך, בתמיכת משרד המדע והטכנולוגיה, המועצה האזורית מגידו וחברת 'Tama' ובסיוע משרד החוץ.

משלחת רובוטיקה של תלמידים מישראל לדובאי. (צילום: המשלחת הישראלית)
משלחת תלמידים ישראלית על אדמת דובאי | צילום: המשלחת הישראלית

יו"ר Israel FIRST, אלוף במיל' אביהו בן-נון אמר לאחר התחרות: "אני גאה ומעריך את הקבוצה ואת רוח התחרותיות שהפגינו, ההתמדה והמקצוענות. הישגי המשלחת מהווים מקור גאווה וכבוד לכל מדינת לישראל. אנו מודים לשותפינו במשרד המדע, משרד החינוך והמועצה האיזורית מגידו על תמיכתם. הבעת אמונם בנבחרת משקפת את ההשפעה החיובית של ארגון  Israel  FIRST על הצלחתה הטכנולוגית של מדינת ישראל".

שר המדע והטכנולוגיה, אופיר אקוניס אמר: "הנבחרת השיגה השיג חסר תקדים במיקומה ובאיכויותיה. למעשה, לא היה לי ספק שישיגו הישגי עצומים, וכך גם אמרתי להם בפגישתנו, ערב יציאתם לתחרות. זאת פשוט גאווה לאומית אמיתית והוכחה נחרצת לחשיבות החלטת הממשלה שהובלתי עם כניסתי לתפקיד: לממן את המשלחות הללו, מתקציב המשרד".

ארגון  FIRST, הוקם בארה"ב בשנת 1989 ע"י היזם דין קיימן, במטרה לקרב ילדים ונוער לתחומי המדע והטכנולוגיה. הארגון משתמש במודל של תחרויות ספורטיביות בהן יש קבוצות שמתחרות זו בזו בהתמודדות עם אתגר, ומקיים תחרויות בין רובוטים שנבנו על ידי ילדים ובני נוער. FIRST Israel פועל משנת 2005 ובארץ משתתפים מעל 14,000 ילדים ובני נוער מגן חובה ועד גיל 18 מכל רחבי הארץ ומכל המגזרים.