אין מי שלא מקבל לפחות פעם בשבוע הודעת טקסט המציעה לו לקחת הלוואה עם ריבית חלומית. ומאז שיש חוק המאפשר לקבל מהמפיצים 1,000 שקלים עבור כל הודעה, אין מי שלא דמיין איך הוא תובע את אותו שולח ספאם ומשלשל לכיסו מזומנים. מאז אושר החוק, ישנה קבוצת עורכי דין שגם עושה את זה. בעלי עסקים טוענים שהם מקבלים מיילים מכמה עורכי דין קבועים, שתובעים בעצמם על קבלת מיילים שלא עומדים בחוק התקשורת. אלא שדרישתם לקבל פיצויים במקום או בנוסף למשפט, לשון בריונית והעובדה שנרשמו ממאות תיבות דואר לניוזלטרים, גורמת לבעלי העסקים להרגיש שמדובר בחבורה שזיהתה דרך לעשות כסף קל ומהיר, ולא ברודפי צדק שפועלים לאכיפת החוק, כפי שהם מציגים את עצמם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"במייל שאני קיבלתי, מאוריאל רז, הוא בהתחלה כאילו בא לחנך אותי, אומר לי, 'את יודעת שהמיילים שלך הם לא על פי חוק, נכון?'. אחרי שאמרתי לו שקיבלתי את המסר ואפעל מעתה לפי החוק, והאם אפשר לסגור את העניין הוא כתב לי, 'לא. תשלמי פיצויים או שאלך איתך לבית משפט'". כך מתארת דאסי נוי, יועצת לבעלי עסקים ששולחת דיוור באופן קבוע לרשומים לניוזלטר שלה. היא נתבעה על ידו על סך 14 אלף שקלים והוצאות תביעה, ובפועל העדיפה לשלם לתובע 3,800 שקלים מחוץ למשפט. "הוא שולח חוזה שלפיו אפצה אותו בסכום של כמה אלפי שקלים ומעתה אעבוד על פי חוק התקשורת בלבד. הוא אמר לי, את תשלמי לי כסף למען יראו ויראו. פשוט סחט אותי בחסות החוק". 

ומצד שני, עובדה שאחר כך שלחת מיילים כמו שצריך

"עם כל הכבוד, ממתי זה תפקידם של עורכי דין פרטיים לאכוף חוקים? הם מנסים להראות שהם מגיני הציבור, אבל בפועל רודפים בעלי עסקים קטנים שמתפרנסים בקושי. אחרי שהסרתי אותו כמה פעמים מרשימת התפוצה שלי, הוא נכנס אליה שוב ושוב בשמות בדויים. את מבינה מיד שלא מדובר באזרח פשוט שסובל מהאסמאסים, אלא עורכי דין עם כוונה ברורה".

על פי התיקון לחוק התקשורת, שאושר ב-2015, בית המשפט יכול לפסוק פיצוי של עד 1,000 שקלים לכל הודעת דואר זבל שנשלחה למנוי. בעלי העסקים מחוייבים לשלוח דיוור רק למי שנרשם ואישר שישלחו לו מיילים, לציין את שם העסק השולח במייל ודרכי התקשרות איתו, להוסיף אפשרות להסרה עצמית ולרשום בכותרת המייל שמדובר בפרסומת. הסעיף האחרון הוא זה שרובם נופלים בו. לטענתם, כאשר הם כותבים שמדובר במייל פרסומת, הוא מגיע היישר לתיבת הספאם של הלקוחות וכך יורד הדיוור לטימיון. 

לוחמי צדק או עורכי דין שרוצים להשלים הכנסה?

עורך הדין דורון תמיר החזיק בזמן התביעה בלא פחות מ-131 כתובות מייל. לטענת ניר דובדבני, בעל עסק לייעוץ עסקי, עם כל אחת ואחת מהן הוא נכנס לרשימות התפוצה של העסק שלו. "השופטת שאלה אותו למה אדם סביר עם כוונות תמימות צריך כל כך הרבה כתובות מייל, והוא כמובן לא הצליח להסביר, ניסה לומר לה שחלק מהן של אשתו ושל הילד. עם כמה שהמצב שלו חריג ותמוה, המשפט בכל זאת נפסק לרעתי. הוא נרשם מרצונו, מערכת הדיוור שלי פיספסה כמה מבקשות ההסרה שלו והתוצאה הייתה שעברתי על החוק".

ספאם הודעות (צילום: שאטרסטוק)
בשביל מה צריך 131 תיבות מייל? | צילום: שאטרסטוק

דובדבני נתבע במשפט על סך 10,000 שקלים אבל חוזר ומדגיש שהסיפור האמיתי הוא לא התביעות שמתנהלות בבתי המשפט אלא הדרישות לפיצויים שמגיעות ושוב ושוב, ואי אפשר לדעת בכמה כסף זה יסתיים הפעם. "עד היום קיבלתי שש דרישות לכסף בגלל מיילים, מעורכי דין שונים. הם יודעים שאני כבעל עסק אעדיף לשלם 5,000 שקלים ולסגור סיפור במקום ללכת למשפט ולקחת יום חופש וסיוע משפטי. אז שילמתי, אבל אז קיבלתי מייל מאחד מעורכי הדין שכבר תבעו: 'קיבלתי מייל מהעסק שלך, אתה כבר מכיר את הנוהל. תן לי 5,000 שקלים ונתקדם'".

חמישה עורכי דין שונים פנו אל דובדבני, לכל אחד שילם באזור ה-5,000 שקלים. "12 שנה אני מפעיל עסק לייעוץ עסקי. אני מבין את החשיבות של חוק התקשורת ותומך בו, אבל כרגע הוא פוגע באנשים הלא נכונים. מבחינתי ומבחינת הלקוחות שלי המיילים שאני שולח הם לא ספאם אלא דיוור מקצועי, שאני משלם לא מעט כסף כדי שיופץ רק לאנשים שרוצים בו". 

"הבנתי שיש כאן חבורה מאורגנת שרוצה לעשות עליי קופה"

עומר בר הוא בעל עסק לשיווק דיגיטלי, שהתביעות ובקשות הפיצויים שהגיעו אליו, גרמו לו לטענתו להפסיק להפעיל עסקים בישראל. "דרשו ממני פיצויים שלוש פעמים. בפעם הראשונה זה היה עו"ד עמית זילברג שרשם את עצמו לרשימת תפוצה שלי, השיב 'הסר' אבל לכתובת מייל שהייתה סגורה, של no replay. הוא המשיך לקבל בגלל זה מיילים, אסף 14 כאלה ושלח לנו תביעה על סך 14 אלף שקלים". עומר בר העדיף לשלם לעו"ד זילברג פיצויים של 11 אלף שקלים. "רציתי להישאר נקי, שלא יקלידו את השם של העסק שלי בגוגל ויעלה פרוטוקול מהמשפט. כשהם פונים אליך זה משרה תחושה של פחד, אתה רק רוצה שיעזבו אותך בשקט".

ספאם, דואר זבל, (צילום: ShutterStock)
אילוסטרציה. ספאמרים מקצועיים, או נסחטים? | צילום: ShutterStock

כשבר חשב שזה מאחוריו, הגיע אליו גם אוריאל רז, עם בקשה דומה לפיצויים על הודעות ספאם. "ניסיתי להתעלם אבל לא הצלחתי, וזה נגמר גם כאן בכמה עשרות אלפי שקלים".

לא חשדת בשלב הזה שיש כאן משהו שיטתי?

"באמת האמנתי שזה מאחוריי, שכרתי שירות לקוחות שיסיר מיד אנשים מרשימות התפוצה שלחצו הסר. אבל אחרי כמה חודשים פנה אלי שוב עמית זילברג שמצא סעיף קטן שהפרתי".

הפעם עמית זילברג ייצג לקוח, עורך דין בעצמו שתובע על ספאם. "אמרתי די לסחטנות. אני מפסיק לשלם. אבל אז מי יצר איתי קשר? אוריאל רז, שמסתבר שידע על הפנייה של זילברג אליי ופתאום הציע להיות המגשר בינינו. הרגשתי שיש כאן חבורה מאורגנת שרוצה לעשות עליי קופה". 

מעו"ד דורון תמיר נמסר בתגובה:
מר דובדבני הוא ספאמר סידרתי ששולח ככל הנראה מאות אלפי מיילים למאות אלפי נמענים בכל פעם בתפוצה לא מבוקרת באמצעות מדוורים שונים שאוספים מילים ברשת מכל מיני אתרים. מר דובדבני שלח אלי מיילים לתיבה אחת אבל עשה שימוש בתחיליות שונות מכן שטענתו לפיה יש לי 131 תיבות דואר שיקרית. במקרה הפרטני שלי מדובר בפעם השלישית שהוא שולח אלי ספאם כשמעולם לא מסרתי לו את הפרטים שלי וגם הפעם כמו בפעמים הקודמות והפעם בפסק דין של בית המשפט, הוא נדרש על ידי בית המשפט לפצות אותי בגין העבירה על החוק. מר דובדבני מקבל תלונות גם מנמענים אחרים והוא אף פיצה אחרים. 

מעו"ד עמית זילברג נמסר בתגובה:
משרדי פעל וימשיך לפעול לפי לשון החוק והלכות העליון. עומר בר הוא מפיץ דואר זבל סדרתי. יהיה זה מפתיע אם העבריינים הסדרתיים, יטענו כנגד מי העוסקים במלאכת האכיפה האזרחית, באופן בו בחרו להעלות את טענותיהם אשר ריקות מאמת. מטרתי היא להתריע ולהכווין התנהגות של מפרסמים ע"מ להביאם לעבוד כחוק. מפאת קוצר הזמן והעדפתם של הדוברים להישאר אנונימיים, אומר כי להבנתי מדובר בספאמרים שבתי משפט אף הכריעו כי הפרו את החוק. למען הסדר הטוב, פועלו של עו"ד עמית זילברג מוכר במדיומים רבים, ובין פעילותיו הציבוריות, גם מתפקד בין היתר כיו"ר העמותה למלחמה בספאם (ע.ר.) משנת 2014, ומוכר גם לתקשורת הממוסדת.

מאוריאל רז, מגשר בתחום הספאם, נמסר בתגובה:
כל הטענות בכתבה נטענות על ידי ספאמרים שרוצים להרוויח כסף בניגוד לחוק ומשום נקמנות אחרי שנתפסו ולכן נאלצו לשלם פיצוי כולל ע"י בית המשפט בפסק דין. כל הטענות שהצגתם לי מבלי שקראתי את הכתבה במלואה, מוכחשות ואין להן אחיזה במציאות. בכל ההסכמים שאני חותם מול ספאמרים, מדובר בהסכם סטנדרטי שבו הם מתחייבים שיעמדו בכל הוראות חוק הספאם, שאם לא כך יהיו חייבים לשלם פיצוי משום הפרת הסכם. לגבי טענותיה של דאסי נוי, הגברת משתמשת בכם אך ורק כדי להתנקם, מעולם לא נחתם עמה הסכם, התקבל פסק דין בענייה בו היתה צריכה לשלם 3,500 שקלים. לגבי טענותיו של עומר בר, גם הוא משתמש בכם כדי להתנקם. עם בר ושותפיו נחתם הסכם שכלל את רשימת המיילים ששלחו. פנייתכם נעשית בחוסר טוב לב ובצורה מגמתית כאשר לפניכם מטרה שסימנתם להשיג בהכפשת שמם של לוחמי ספאם שפועלים למען כל האזרחים לפי מה שקבע המחוקק. 

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! בואו לראות את נבחרת הכתבים המובילה בישראל במפגשים יוצאי דופן, פנים אל פנים עם האנשים המשפיעים במדינה >>> מהרו להירשם עוד היום