חיפושים אחר המחבל מהפיגוע בשומרון (צילום: חדשות)
חיפושים אחר המחבל מהשומרון | צילום: חדשות

התמונה הרחבה לאחר פיגוע הדקירה בשומרון היום (חמישי) מוכיחה כי לתוך חודש אוקטובר, כך על פי הזיהויים, מתרכזים כמה וקטורים מאוד שליליים שעשויים לערער את מציאות החיים בישראל ולהפוך אותה לקיצונית יותר. גם המהלכים האמריקניים של קיצוץ דרסטי בכספים של אונר"א וגם הסכסוך הבלתי נגמר בין חמאס לרשות הפלסטינית. זה לא כל כך משנה מבחינת המתיישבים ביהודה ושומרון כי בסופו של דבר המציאות מתנפצת בדמות דקירות ודברים דומים שמתרגשים עליהם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

נראה שהולך להיות חודש באמת מתוח ולא פשוט וצריך להגביר ערנות בכל פינה ובכל מקום. לא סביר שעומדים חיילים בצומת, ומחבל עם סכין שולף ודוקר חייל מילואים ועוד מצליח להגיע לרכב מילוט מבלי שכמה כדורים תופסים אוטו בדרך. לא הגיוני שהוא מגיע לאוטו ומישהו נוהג באוטו הזה והשניים מצליחים להשתלב בתנועה. זו תוצאה רעה מאוד שאסור שתקרה ושיש לתחקר אותה היטב כדי שזה יימנע בעתיד.

מי שדוקר צריך להיהרג - נקודה. מי שיושב באוטו ורוצה להבריח את המחבל צריך לפחות להיפגע. זאת המציאות. זה לא רק עניין של הסתה ולא רק עניין של גורם חמאס שהכריז בעזה לפני כמה ימים שצריך להוציא נשק ולפעול נגד ישראל. חמאס מנסה להדליק את הגדה כל השנים האחרונות, והודות לפעילות סיכול של שב"כ וצה"ל ולא פחות חשוב מכך, גם מציאות כלכלית משופרת - בוודאי בהשוואה לעזה - האנשים בגדה וגם אבו מאזן לא מצליחים להוציא לרחובות המוני מפגינים, גם בעיתות משבר וכשזה מאוד חשוב לו.

רוני דניאל (צילום: החדשות)
פרשננו הצבאי רוני דניאל | צילום: החדשותבסוף מוקד הדברים הם החיים והעבודה והמדיניות של להפריד בין הטרור ובין האזרחים שקמים בבוקר והולכים לעבוד - ויש 150,000 אישורי עבודה לפלסטינים. הם רוצים לשמר את זה והם לא עושים פיגועים, למעט מה שראינו השבוע בברקן.

ברור שלחלק מהמפגעים יש מעטפת מסייעת, אך ההערכות הן כי הרוצח מברקן היה בודד, למרות שייתכן כי מאז הצליח להתחבר לאנשים שמסייעים לו, אבל הוא לא מגיע כשליח של איזושהי התארגנות. היום ראינו תקלה אחרת. עומדים חיילים חמושים והם היו צריכים להגיב הרבה יותר מהר ולפגוע באיש הזה בלי שום ספק ובלי שום היסוס.