זירת האירוע בעזה (צילום: חדשות)
הזירה ברצועה, אמש | צילום: חדשות

ערפל כבד מונח על הפעולה שביצע הכוח המיוחד אמש (ראשון) בעזה, ערפל כבד שלא יתפוגג בוודאי בזמן הקרוב. במסגרת מה שניתן לומר אפשר לשרטט קווים כלליים לפעולה אמש - כוח מיוחד, לא גדול כנראה, נכנס לתוך רצועת עזה. דובר צה"ל הדגיש שלא לשם חטיפה או סיכול של איש כזה או אחר ומכאן נראה שמדובר בפעולה שנכסיה הם מודיעיניים מורכבים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ראוי שנניח שפעולות מן הסוג הזה מתבצעות לאורך שנים בגזרות שונות. פעולה חשובה מאוד עד כדי סיכון של כוח קטן, אבל ערכה רב ומצדיק את מידת הסיכון הזו. כל פעולה במרחב הזה מתרחשת אחרי הכנות ממושכות כאשר היעד הוא להביא נכס מודיעיני באמצעות כניסה לשטח אויב בשקט, ויציאה משם בשלום.

לא תמיד זה מתנהל כפי שהתכנון ביקש, ולעיתים פעולות כאלה גם מסתבכות. זו הסיבה שבמסגרת ההכנות המקדימות, נלקח בחשבון גם הצורך להפעיל כוחות לחילוץ הכוח אם משהו משתבש. זה מה שקרה אמש, היחידה נכנסה פנימה, ביצעה את שביצעה ומרגע שחלה ההסתבכות הופעלה מעטפת שלמה כדי לאפשר לה להיחלץ מן המצב הקשה והסבוך שאליו נקלעה.

דובר צה"ל, רונן מנליס הגדיר את מהלכי היחידה "קרב הרואי" כלשונו ויותר מזה לא פירט. פעולות ברמת הרגישות הזו מתוכננות כאמור זמן רב, מאושרות לביצוע אחרי התלבטות על ידי הדרגים הבכירים ביותר ובהם ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל.

רוני דניאל (צילום: החדשות)
רוני דניאל | צילום: החדשות

עיתוי של פעולה כזו ייקבע בדרך כלל אם נוצרה הזדמנות מבצעית והתרחש צורך מבצעי דחוף. ייתכן שאין מנוס גם בימים כאלה של אולי הסדרה - לבצע פעולה כזו, בהנחה או בתקווה שהיא תישאר חשאית.

חבורת לוחמי העלית שביצעו את הפעולה אמש הצליחו לנתק מגע עם חמושים פלסטינים ולחזור לשטח ישראל - זה פרק גבורה ותושייה יוצאי דופן. הרבה מאוד פרטים יישארו חסויים הרבה זמן בעיקר משום שהיכולות האלה הופעלו גם בגזרות ובמקומות אחרים.

עד היום לא זכינו לראות את תמונתו של סא"ל עמנואל מורנו שנהרג בלבנון במהלך פעולה חשאית. גם כאן לא נראה ולא נדע יותר - זה חלק משימור היכולת לשוב ולעשות פעולות כאלה על ידי בודדים שמביאים נכסים מודיעיניים מבצעיים חשובים ביותר ועדיף שכך.