חמינאי:
חמינאי: "נסטור בפניו של טראמפ" | צילום: AP, חדשות

המנהיג העליון של אירן, עלי חמינאי, נאם היום (הבוקר) בטהרן מול עשרות אלפים בכנס כוחות הבסיג' - ובמהלך הנאום תקף את ממשל טראמפ ואמר: "נסטור לממשל האמריקני ונביס את הסנקציות". למרות הנאום התקיף, אירן נלחצת תחת הסנקציות - שיחריפו עם גל הסנקציות של ארה"ב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

את הנאום בחר חמינאי לקיים באיצטדיון החירות בטהרן, מקום לא שיגרתי עבור המנהיג העליון. בהמהלך הנאום המצלמות התמקדו באדם אחד - קאסם סולימני, מפקד כוח קודס, שאחראי לפעילות משמרות המהפכה מחוץ לאירן, שלא הפסיק לדמוע בזמן שהוא שומע את המנהיג העליון מגבה אותו ותומך בפעילות.

למרות הדמעות והנאום התקיף, בציבור האירני יש חרדה גדולה מפני השלכות הסנקציות. למרות אנחת הרווחה שהייתה לאירנים השבוע כשהריאל קצת התאושש מהמכה שספג צריך לזכור שהמטבע איבד מערכו כ-70%. כלומר, כל אזרח באירן איבד 70% מיכולת הקנייה שלו.

אהוד יערי
פרשן העולם הערבי, אהוד יערי | צילום: חדשות

לכן חמינאי קיים את עצרת התמיכה הזו כדי לשדר מסר שאירן חזקה ותגבור על הסנקציות. "המסכן הזה, טראמפ, מנסה להרגיע את עמיתיו באירופה כשהוא אומר להם חכו כמה חודשים עד שהממשל באירן יתמוטט", אמר חמינאי. "זה מזכיר לי את הפתגום הפופולרי על גמל שחלם שהוא אוכל כותנה (לחלום על משהו שרוצים אך לא קיים)".

העמדה הרישמית של אירופה - צרפת, גרמניה ובריטניה - היא להמשיך לקיים את הסכם הגרעין: הם חושבים שאם יפרשו ממנו אירן תרוץ היישר במסלול הגרעיני. אבל העמדה של אירופה לא משנה יותר מדי: למרות ניסיונות האיחוד להקים המנגנון שיעקוף את הסנקציות האמריקניות, חברות ענק אירופיות יוצאות מעשיית עסקים באירן ואין בכוח הממשלות באירופה לעצור זאת.