גדי איזנקוט בנימין נתניהו ביבי קבינט (צילום: עמוס בן גרשום, פלאש 90, חדשות)
גדי איזנקוט בנימין נתניהו ביבי קבינט | צילום: עמוס בן גרשום, פלאש 90, חדשות

עם תחילת המבצע בגבול הצפון הדברים מתחילים להתבהר: ב-13.11 התכנס הקבינט לדון במהלכים מול עזה, על רקע ירי מאות רקטות וטילים. סוגיית המנהרות בצפון עלתה במהלך הישיבה, והוחלט להגיב בחריפות בדרום לאחר שהאיום בגבול הצפוני יטופל. זו הסיבה שליברמן חש שנעשתה מניפולציה על עמדתו, למרות שבמבחן התוצאה - אכן כולם תמכו בעצירת האש.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

יש להדגיש שאיום המנהרות לא היה על סדר היום באופן בלעדי. הוא הוזכר ברקע, והיו עוד סיבות טקטיות לעצירת האש. ליברמן התפטר ובנט ושקד איימו להתפטר ביודעם את המתרחש. כנראה ניתחו שפעולה בתוך שטח ישראל לא תוביל להסלמה שנרמזה בנאום נתניהו לאומה. בראייה לאחור, עדיין קשה לדעת מי צדק בווליום של האירוע.

הבוקר שרי הקבינט הונחו להמנע מהתבטאויות וראיונות על פעילות צה"ל בגבול הצפון לניטרול מנהרות של חיזבאללה לשטח ישראל.

עמית סגל (צילום: החדשות)
הפרשן הפוליטי עמית סגל | צילום: החדשות

בנאום לאומה שנשא ראש הממשלה לפני כשבועיים וחצי, הוא טען שיציאה לבחירות בתזמון הנוכחי היא לא אחראית. נתניהו הודיע שנכנס למשרד הביטחון במקום ליברמן וטען: "אני יודע מה לעשות, ומתי לעשות"‎.

"בתקופה כזו אין מקום לשיקולים אישיים"

ראש הממשלה התייחס בנאומו לביקורת שנמתחה על התנהלותו בסבב הלחימה האחרון בדרום, זו שהובילה את ליברמן להתפטר: "בנושא הביטחון קיבלתי החלטות קשות, חלקן קשות מאוד. כשאני נושא במלוא האחריות.

וכשמקבלים החלטות כאלה עוסקים בעניינים של חיים ומוות. בעניינים שלפעמים אפילו נוגעים בעצם קיום המדינה. ובעניינים כאלה אין מקום לפוליטיקה. אין מקום לשיקולים אישיים. רוב אזרחי ישראל ידועים שכשאני מקבל את ההחלטות בענייני הביטחון, אני עושה זאת בצורה עניינית, מתוך דאגה כנה ועמוקה לשלום מדינתנו, לביטחון אזרחינו, לביטחון חיילינו".

העבודות לנטרול המנהרות (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
הכלים ההנדסיים שפועלים בגבול הצפון | צילום: דובר צה"ל, חדשות

"יש לנו עוד שנה שלמה עד הבחירות", הוסיף נתניהו וביקר את ליברמן: "אנחנו בעיצומה של המערכה - ובאמצע המערכה לא נוטשים. באמצע המערכה לא משחקים בפוליטיקה. ביטחון המדינה הוא מעבר לפוליטיקה, הוא גם מעבר לשיקולים אישיים. לכן אתם רואים את המאמץ שאני עושה בימים האחרונים - כל מאמץ - למנוע בחירות מוקדמות מיותרות".