אוטובוס היחידה שנפגע מטיל נ"ט (צילום: חדשות)
האוטובוס שנפגע מטיל | צילום: חדשות

מתקפת הרקטות המסיבית של חמאס היום הייתה מתוכננת: מירי טיל הקורנט לעבר האוטובוס, שהחמיץ למזלנו הרב כ-50 חיילים אך פצע חייל נוסף במצב קשה, ולאחר מכן שיגור של יותר מ-200 רקטות לעבר ישראל. בחמאס מבינים ושומעים שישראל תעשה הכל כדי להימנע מעימות כולל בעזה, והם גוזרים מזה מסקנה: על אף העובדה שקיבלו מזומן, הם יכולים לווסת את גובה הלהבות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המסר של חמאס לישראל, בגיבוי הפלגים הפלסטיניים בעזה, הוא: או שתעצרו עכשיו את התקיפות - ואז גם אנחנו - או שנרחיב את מעגל הירי. כפי שנאמר בעבר מדובר במדיניות של  "מטח כנגד מטח". המסרים של חמאס מותירים את הקבינט בדילמה - לעצור ולמנוע סבב יותר ממושך או להגיב בתקיפות לפגיעה.

חמאס רואה את מה שחיזבאללה השיג - הרתעת ישראל שלא תוקפת מטרות בלבנון. חמאס, ובראש ובראשונה יחיא סינוואר שמבין עברית ומדבר בשפתנו, שומע שישראל תימנע מעימות כולל כמעט בכל מחיר ולכן חמאס נוקט באלימות בסבבים כדי להשיג את אותה הרתעה.

אהוד יערי (צילום: חדשות)
אהוד יערי | צילום: חדשות

הירי שביצע חמאס היום אינו מהלך פשוט: ירי טיל קורנט על אוטובוס אינה החלטה שמתקבלת בדרג נמוך אלא חלק ממדיניות שתכליתה הרתעה כלפי ישראל ולקיים רמה משתנה של אלימות, ולבסס את המשוואה שהם מאוד רוצים - "אנחנו חמאס ושותפינו מגיבים לכל דבר". ההחלטה על הירי היום היא החלטה שחמאס העביר לחמ"ל המשותף של כל הארגונים הפלסטיניים.